O‘zbekiston – Koreya: ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi hamkorlik aloqalari yangi darajaga chiqdi
15:44
2582
Joriy yilning 1-iyun kuni Tabiat resurslari vazirligi va Koreyaning xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) o‘rtasida “Toshkent viloyatida smart texnologiyalar asosida o‘rmon va shahar o‘rmonlarini ko‘kalamzorlashtirish loyihasi” bo‘yicha Muhokamalar bayonnomasini imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi. Ushbu hujjat Tabiat resurslari vazirining birinchi o‘rinbosari O.Qudratov va KOICAning O‘zbekistondagi vakolatxonasi direktori Park Sunjin tomonidan imzolandi.
Ta'kidlash joizki, loyihadan maqsad Toshkent viloyatida “smart” texnologiyalar asosida O‘rmon va shahar o‘rmonlarini ko‘kalamzorlashtirish hamda o‘rmonchilar malakasini yuksaltirish, xususan, 60 dan ortiq o‘rmon mutaxassislarini ko‘chatxona boshqaruvi va ko‘chatchilikni rivojlantirish bo‘yicha salohiyatini oshirishdir.
Shuningdek, 1,7 mln. tup pista ko‘chatlari, 5 gektar maydonda manzarali ko‘chatlar yetishtirish, konteynerda ko‘chat yetishtirish bo‘yicha 6 ta “smart” issiqxona tashkil etish hamda 50 gektar maydonda ildizli ko‘chatlar yetishtirishni yo‘lga qo‘yish ko‘zda tutilgan.
Qolaversa, loyiha doirasida amalga oshirilishi rejalashtirilgan chora-tadbirlar O‘zbekistonda koreys tajribasiga asosan ko‘chatchilikni rivojlantirish bilan birga bu sohada institutsional salohiyat darajasi oshishiga xizmat qilishi ta’kidlandi.

Узбекистан-Корея: сотрудничество в области экологии и охраны окружающей среды вышло на новый уровень
15:44
2580
1 июня 2023 года состоялась церемония подписания меморандума между Министерством природных ресурсов и Корейским агентством по международному сотрудничеству (KOICA) по «Проекту озеленения лесов и городских лесов на основе смарт-технологий в Ташкентской области». Документ подписали первый заместитель министра природных ресурсов Обид Кудратов и директор представительства KOICA в Узбекистане Пак Сунджин.
Следует отметить, что целью проекта является озеленение лесов и городских лесов Ташкентской области на основе «smart» технологий, а также повышение квалификации лесников, в частности, повышение потенциала более 60 лесных специалистов по управлению и развитию питомниководства.
В рамках проекта запланирована посадка 1,7 млн. саженцев фисташки на 5 га, установка 6 «умных» теплиц для выращивания рассады в контейнерах, а также на площади 50 га высадка корневых рассад.
Планируемые в рамках проекта меры будут способствовать повышению уровня институционального потенциала в этой области наряду с развитием в Узбекистане питомниководства на основе корейского опыта.