Oʻzbekistonning Orxus konvensiyasiga qoʻshilishi masalasi muhokama qilindi
Toshkentda «Orxus konvensiyasi: sogʻlom atrof-muhit va barqaror rivojlanishni oqilona boshqarishda jamoatchilikning samarali ishtiroki» mavzusida xalqaro davra suhbati bo‘lib o‘tmoqda.
Tadbirning ochilish marosimida Tabiat resurslari vaziri Aziz Abduhakimov, BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili Matilda Dimovska, shuningdek, 60 dan ortiq ishtirokchilar, jumladan, O‘zbekiston va Orxus konvensiyasiga a’zo bo‘lgan boshqa mamlakatlarning davlat hokimiyati organlari vakillari va boshqalar ishtirok etdi.
Davra suhbati BMT YEIK Orxus konvensiyasining Kotibiyati tomonidan Oʻzbekiston Tabiat resurslari vazirligi, Xalqaro hamkorlik boʻyicha Germaniya agentligi (GIZ), BMTning taraqqiyot dasturi, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti va boshqa tashkilotlar hamkorligida tashkil qilindi.
Ochilish marosimida nutq so‘zlagan Aziz Abduhakimov Orxus konvensiyasining ahamiyatiga alohida to‘xtalib o‘tdi.
“Ushbu konvensiya aholimiz, turli tashkilotlarimizga ekologik vaziyatdan boxabar bo‘lish, muhim xabarlarni to‘g‘ridan-to‘g‘ri qo‘lga kiritish imkonini beradi, — dedi A. Abduhakimov. — Eng muhimi, O‘zbekistonning ekologiya sohasida, tabiatni muhofaza qilishda jahon standartlariga moslashish, xalqaro hamkorliklarni yanada rivojlantirishga zamin yaratadi. Bugungi davra suhbati ham sogʻlom atrof-muhit va barqaror rivojlanishni ta’minlashda muhim ahamiyatga ega”.
Tadbirda Serbiya, Sloveniya, Chexiya, Polsha, Fransiya va Markaziy Osiyo davlatlari vakillari ishtirok etmoqda. Orxus konvensiyasining uchta ustuniga alohida e'tibor qaratilmoqda: axborotdan foydalanish, qarorlar qabul qilishda jamoatchilik ishtiroki va odil sudlovdan foydalanish. Boshqa mamlakatlardan kelgan ma’ruzachilar samarali boshqaruv, sog‘lom muhit va barqaror rivojlanish uchun jamoatchilikning samarali ishtiroki bo‘yicha o‘z tajribalari bilan o‘rtoqlashdi.
Ta’kidlash joizki, davra suhbati davomida ishtirokchilar atrof-muhitni muhofaza qilish borasida o‘zaro tajriba almashishadi. Shuningdek, Oʻzbekistonning Orxus konvensiyasiga qoʻshilishi uchun zarur boʻlgan kelajakdagi qadamlar muhokama qilinadi.
Ma’lumot uchun, Orxus konvensiyasi mohiyati 2030-yilgacha boʻlgan davrda barqaror rivojlanish hamda atrof-muhit masalalariga doir qarorlar qabul qilishda keng jamoatchilikni samarali jalb etishga qaratilgan.

Обсуждены необходимые шаги для присоединения Узбекистана к Орхусской конвенции
В Ташкенте состоялся международный круглый стол  «Орхусская конвенция: эффективное участие общественности для надлежащего управления, здоровой окружающей среды и устойчивого развития».
В мероприятии приняли участие министр природных ресурсов Азиз Абдухакимов, постоянный представитель ПРООН в Узбекистане Матильда Димовска, а также  более 60 участников, включая представителей органов государственной власти Узбекистана и других стран, являющихся Сторонами Орхусской конвенции и др.
Круглый стол организован секретариатом Орхусской конвенции ЕЭК ООН в сотрудничестве с Министерством природных ресурсов Узбекистана, Германским агентством по международному сотрудничеству (GIZ), Программой развития ООН, Организацией по безопасности и сотрудничеству в Европе и другими партнерскими организациями
Выступая на церемонии открытия, Азиз Абдухакимов особо подчеркнул важность Орхусской конвенции.
«Орхусская конвенция позволит нашему населению и различным организациям быть в курсе экологической ситуации в мире и получать важную информацию напрямую», - отметил А.Абдухакимов. - Адаптация Узбекистана к мировым стандартам в области экологии и охраны природы создаст почву для дальнейшего развития международного сотрудничества. Сегодняшний круглый стол также важен для обеспечения здоровой окружающей среды и устойчивого развития».
Орхусская Конвенция обеспечивает прочную основу для эффективного вовлечения общественности в процесс принятия решений по вопросам, касающимся окружающей среды, и реализации Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года и ее целей устойчивого развития. В настоящее время Конвенция насчитывает 47 Сторон, включая страны разного экономического спектра, от самых богатых стран до стран с наиболее низким уровнем ВВП на душу населения.
Экологические права, которые закреплены в Конвенции, являются важнейшими элементами устойчивого развития и имеют актуальное значение для широкого круга глобальных проблем, таких как изменение климата, управление водными ресурсами, экологизация экономики, охрана здоровья и искоренение бедности.
Участники обменялись опытом в области охраны окружающей среды, обсудили будущие шаги, необходимые для присоединения Узбекистана к Орхусской конвенции.
Стоит отметить, что государство в соответствии с принципом устойчивого развития и с участием общественности реализует меры по улучшению, восстановлению и охране окружающей среды, сохранению экологического равновесия.