UNWTO Bosh Assambleyasining 25-yubiley sessiyasini Samarqand shahrida o‘tkazish to‘g‘risida kelishuv imzolandi
09:43
2656
Joriy yilning 29-may kuni 16–20-oktabr kunlari Samarqandda bo‘lib o‘tadigan Butunjahon turizm tashkiloti (UNWTO) Bosh Assambleyasining 25-sessiyasiga tayyorgarlik ko‘rish masalalarini muhokama qilish maqsadida O‘zbekiston tomonidan tashkiliy qo‘mita o‘rinbosari Aziz Abduhakimov boshchiligidagi O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi Madridga tashrif buyurdi.
Tashrif davomida Aziz Abduhakimov UNWTO Bosh kotibi  Zurab Pololikashvili va bo‘lajak Bosh Assambleyaning asosiy tadbirlari va yordamchi tadbirlarini o‘tkazish uchun mas’ul ishchi guruhlar a’zolari bilan uchrashdi.
Uchrashuvda tadbirlarning dastlabki dasturi, tashkiliy masalalar, yalpi va sessiya majlislari uchun taklif etilayotgan kun tartibi va reglamenti atroflicha muhokama qilindi.
Jumladan, tadbir doirasida Investitsiya forumi, Taʼlim boʻyicha vazirlar paneli sessiyasi, “Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo” turizm forumi, ekoturizm festivali, eng yaxshi “sayyohlik qishloqlari”ni taqdirlash marosimi va boshqa tadbirlar oʻtkazilishi rejalashtirilganligi qayd etildi.
Qolaversa, UNWTO Bosh kotibi Z.Pololikashvilining 2022-yil noyabr oyida O‘zbekistonga tashrifi chog‘ida Respublika hukumati tomonidan ilgari surilgan tashabbuslarning amalga oshirilishi, jumladan, Samarqand shahrida UNWTO Xalqaro turizm akademiyasining ochilishi, YUNVTOning Samarqand shahridagi “Ipak yo‘li” hududiy tematik ofisi, “Ipak yo‘li” xalqaro turizm mukofotini ta’sis etish va bir qator boshqa masalalar borasida ham fikr yuritildi.
Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan Bosh Assambleyadan jahon hamjamiyatini maksimal darajada xabardor qilish maqsadida joriy yilning iyun va oktyabr oylarida jahon ommaviy axborot vositalari vakillari uchun bir qator press-turlar tashkil etish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Z.Pololikashvili UNWTO O‘zbekistonda bo‘lib o‘tadigan Bosh Assambleya mamlakat va jahon turizm sanoatida tarixiy voqea bo‘lishi uchun barcha ishni qilishini ta’kidladi.
Shu munosabat bilan UNWTO bilan birgalikda mazkur tadbirlarga nafaqat UNWTOga aʼzo 150 ga yaqin davlatning rasmiy delegatsiyalari, balki xalqaro tashkilotlar rahbarlari, yirik sayyohlik kompaniyalari direktorlari va investorlarni ham jalb etish boʻyicha faol ishlar olib borilmoqda.
Uchrashuv yakunlari boʻyicha UNWTO Bosh Assambleyasining 25-sessiyasini Samarqand shahrida oʻtkazish toʻgʻrisidagi Bitim imzolandi, uni Oʻzbekiston Respublikasi nomidan UNWTO Bosh Assambleyasini Samarqand shahrida oʻtkazish boʻyicha tashkiliy qoʻmita oʻrinbosari Aziz Abduhakimov va UNWTO Bosh kotibi Zurab Pololikashvili imzoladi.

Подписано Соглашение о проведение юбилейной 25-сессии Генеральной Ассамблеи ЮНВТО в Самарканде
29 мая 2023 года состоялся визит в Мадрид делегации Республики Узбекистан во главе заместителя Оргкомитета с узбекской стороны Азиза Абдухакимова в целях обсуждения хода подготовки к проведению 25-ой сессии Генеральной ассамблеи Всемирной туристической организации ООН (ЮНВТО) 16-20 октября текущего года в Самарканде.
В рамках визита главой делегации проведена встреча с Генеральным секретарем ЮНВТО Зурабом Пололикашвили и членами рабочих групп, ответственных за проведение основных мероприятий и сайд-ивентов предстоящей Генассамблеи.
В частности, детально были обсуждены предварительная программа мероприятий, весь спектр организационных вопросов, предлагаемая повестка дня и регламенты пленарных и сессионных заседаний.
Так, в рамках мероприятия запланировано проведение Инвестиционного форума, Министерской панельной сессии по вопросам образования, Туристического форума «Европейский Союз – Центральная Азия», Фестиваля экотуризма, церемонии награждения лучших «туристических деревень» и других целевых мероприятий.
Особо обсужден ход реализации  инициатив, выдвинутых руководством республики в ходе визита генсека ЮНВТО З.Пололикашвили в Узбекистан в ноябре 2022 года, включая открытие Международной Академии туризма ЮНВТО в Самарканде, Регионального тематического офиса ЮНВТО «Шелковый путь» в Самарканде, учреждения Международной туристический премии «Шелковый путь».
Для обеспечения максимальной осведомленности мирового сообщества о предстоящей Генассамблеи в Самарканде, была достигнута договоренность об организации серии пресс-туров для представителей мировых СМИ в июне и октябре текущего года.
Зураб Пололикашвили подчеркнул, что ЮНВТО приложит все усилия для того, чтобы Генеральная ассамблея, проводимая в Узбекистане стала исторической датой для страны и мировой индустрии туризма.
В этой связи совместно с ЮНВТО ведётся активная работа по привлечению к участию в указанных мероприятиях, не только официальных делегаций из почти 150 стран-членов ЮНВТО, но и руководителей международных организаций, директоров крупных компаний в сфере туризма и инвесторов.
По итогам встречи состоялось подписание Соглашения по проведению 25-ой сессии Генассамблеи ЮНВТО в Самарканде, которую от имени Республики Узбекистан подписал заместитель Организационного Комитета по проведению Генеральной ассамблеи ЮНВТО в Самарканде Азиз Абдухакимов и Генеральный секретарь ЮНВТО Зураб Пололикашвили.