Qizil kitobga kiritilgan qushlarning noqonuniy savdosi to'xtatildi
Tabiat resurslari vazirligining ekologik nazorat inspeksiyasi va tuman bo'limi xodimlari tomonidan navbatdagi reyd tadbiri o'tkazildi.
Reyd davomida fuqaro A. T. Toshkent shahri, Yunusobod tumanida O'zbekiston Respublikasi Qizil kitobiga kiritilgan 2 dona laylak va 2 ta lochin qushi bolalarini noqonuniy sotmoqchi bo'lgani aniqlandi.
Noqonuniy olib kelingan qush bolalari yosh va qarovga muhtoj bo'lganligi, tabiatda yashab keta olmasligi sababli Toshkent hayvonot bog'iga reabilitatsiya uchun belgilangan tartibda topshirildi.
Ta'kidlash joizki, bu kabi holatlarda MJtKning 92-moddasi 2-qismi bilan ma'muriy bayonnoma rasmiylashtiriladi. Bunday huquqbuzarlik ba'zaviy hisoblash miqdorining 10 barobari - 3 300 000 so'm jarimaga sabab bo'ladi.

Предотвращена незаконная продажа краснокнижных птиц
Инспекцией Министерства природных ресурсов был проведен очередной экологический рейдовый контроль. В ходе обыска установлено, что гражданин А.Т. в Юнусабадском районе города Ташкента
пытался незаконно продать двух аистов и 2 соколов, занесенных в Красную книгу Республики Узбекистан.
Незаконно завезенные птенцы были переданы Ташкентскому зоопарку в установленном порядке на реабилитацию, по необходимости тщательного ухода и заботы за их здоровьем.
В отношении гражданина в соответствии со статьей 92 части 2 Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан был наложен штраф в размере 3 300 000 сумов.