O‘zbekistonning yirik loyihalarini moliyalashtirish masalasi muhokama qilindi
Bugun Toshkentda “Loyiha va infratuzilmalar uchun moliyaviy yechimlar” mavzusida konferensiya bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Buyuk Britaniyaning O‘zbekistondagi elchixonasi, Tabiat resurslari vazirligi, Toshkent shahar hokimligi va “O‘zsuva’minot” AJ xodimlari ishtirok etdi.
Konferensiyada Buyuk Britaniyaning "Standard Chartered" va "UK Export Finance" banki tomonidan O‘zbekistonning yirik investitsiya, infratuzilma va davlat-xususiy sherikchilik loyihalarini moliyalashtirish masalasi muhokama qilindi.
Shuningdek, O‘zbekistonning bozor tavakkalchiligi borasida UKEFning (United Kingdom export finance — Buyuk Britaniya eksport moliyasi) 3 mlrd funt sterling miqdordagi sug‘urtasi limitidan foydalanish taklif qilindi.
Bundan tashqari, konferensiyada Tabiat resurslari vaziri o‘rinbosari Jusipbek Kazbekov tomonidan mamlakatda bioxilma-xillikni saqlash, iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish, sohaga investitsiyalarni jalb qilish, yashil iqtisodiyot tamoyillariga o‘tish va yashil rivojlanish modellarini ishlab chiqish borasidagi olib borilayotgan ishlar to‘g‘risida ma’lumot berildi.

Обсуждены вопросы финансирования крупных проектов Узбекистана
24 мая 2023 года в Ташкенте состоялась конференция на тему «Финансовые решения для проектов и инфраструктур». В мероприятии приняли участие представители посольства Великобритании в Узбекистане, Министерства природных ресурсов, хокимията города Ташкента и АО «Узсувтаъминот».
На конференции были обсуждены вопросы финансирования крупных инвестиционных, инфраструктурных и государственно-частных проектов Узбекистана британскими банками Standard Chartered и UK Export Finance. Также было предложено использовать страховой лимит UKEF (United Kingdom export Finance — UK Export Finance) в размере 3 млрд фунтов стерлингов в отношении рыночного риска Узбекистана.
В ходе мероприятия заместитель министра природных ресурсов Жусипбек Казбеков представил информацию о проводимой в стране работе по сохранению биоразнообразия, смягчению последствий изменения климата, привлечению инвестиций в отрасль, переходу к принципам зеленой экономики и разработке моделей зеленого развития.