O‘zbekiston Respublikasi Tabiat resurslari vazirligi, Qozog‘iston Respublikasi Ekologiya va tabiat resurslari vazirligi hamda Turkmaniston Qishloq xo‘jaligi va atrof-muhitni muhofaza qilish vazirligi vakillari o'rtasida uchrashuv o'tkazildi.
Nukus shahridagi uchrashuvda  BMTning koʻchib yuruvchi turlar toʻgʻrisidagi konvensiyasi (BMT CMS)ning Markaziy Osiyo sutemizuvchilar tashabbusi (CAMI) tomonidan belgilangan transchegaraviy faol nuqta bo'lgan Ustyurt platosi bo‘yicha hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, tadbirda Oʻzbekiston Zoologiya instituti tomonidan Qozogʻiston va Oʻzbekiston chegarasidagi toʻsiq boʻylab koʻchib yuruvchi turlarga oid soʻnggi maʼlumotlar taqdim etildi.
Monitoring GIZning Orolboʻyi mintaqasida ekologik yoʻnaltirilgan hududlarni rivojlantirish loyihasi va Maykl Sukkov jamgʻarmasi koʻmagida yangi joriy etilgan SMART monitoring va patrul xizmati tizimi doirasida amalga oshirildi.
Aytish joizki, chegaralar bo‘ylab o‘rnatilgan kamera qopqonlari chegara atrofida yovvoyi hayvonlarning ko‘pligini ko‘rsatdi.
Bundan tashqari, qozog‘istonlik ishtirokchilar Janubiy Ustyurt davlat qo‘riqxonasining O‘zbekiston va Turkmaniston chegaralariga tutashgan yangi klaster uchastkasi loyihasini taqdim etdilar.
Ishtirokchilar uchta muhofaza etiladigan tabiiy hududlar o‘rtasidagi yaqin hamkorlikni muhokama qildilar, transchegaraviy muhofaza etiladigan hududni yaratish imkoniyatlarini ko‘rib chiqdilar.
Qolaversa, Turkmaniston vakillari Qaplankir qo‘riqxonasi monitoringi ma’lumotlarini taqdim etish barobarida, kelgusi muhokamalarda ishtirok etishdan manfaatdorligini bildirdi.
Uchrashuvda Markaziy Osiyo sutemizuvchilarni himoya qilish va ularning tabiiy migratsiyasini taʼminlash boʻyicha BMT CMS va CAMI Harakat rejasi doirasidagi davlatlar tomonidan qabul qilingan majburiyatlar tasdiqlandi.
Ushbu tadbir Sudochye-Akpetki davlat qo'riqxonasining Sudochye ko'liga va Orol dengiziga sayohat bilan yakunlandi.
Ma'lumot uchun, ekskursiyadan ko‘zlangan maqsad O‘zbekistondagi qo‘riqlanadigan hududlar faoliyati bilan bevosita tanishishdan iborat.

Специалистами трех республик обсуждены вопросы сотрудничества на Плато Устюрт по сохранению биоразнообразия
11:25
2819
В Каракалпакстане состоялась встреча с участием представителей Министерства природных ресурсов Республики Узбекистан, Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, Министерства сельского хозяйства и охраны окружающей среды Туркменистана.
На встрече в Нукусе обсуждались вопросы сотрудничества по плато Устюрт, трансграничной горячей точке, определенной Центрально-Азиатской Инициативой по Млекопитающим (CAMI) Конвенции ООН по сохранению мигрирующих видов диких животных (CMS). Также на мероприятии представители Института зоологии Академии наук Республики Узбекистан представили обновленную информацию о видах, мигрирующих вдоль казахстанско-узбекской границы.
Мониторинг животных проводился в рамках вновь внедряемой системы мониторинга и SMART патрулирования при поддержке проекта GIZ экологически ориентированное региональное развитие в Приаралье и Фонда Михаэля Зуккова.
Следует отметить, что установленные фотоловушки вдоль границ, показали обилие диких животных вдоль пограничного ограждения.
Кроме того, участники из Казахстана представили проект нового кластерного участка Южно-Устюртского государственного природного заповедника, примыкающий к границам Узбекистана и Туркменистана.
Участники обсудили тесное сотрудничество между тремя охраняемыми природными территориями, рассмотрели возможности создания трансграничной охраняемой территории.
Представители Туркменистана выразили заинтересованность в участии в будущих обсуждениях, а также в предоставлении информации по мониторингу Капланкырского заповедника.
На встрече были утверждены обязательства, принятые странами в рамках Плана действий ЦАИМ по охране центральноазиатских млекопитающих и обеспечению их естественной миграции.
Завершилось данное мероприятие поездкой на озеро Судочье государственного заказника «Судочье-Акпетки» и Аральское море.