Biologik xilma-xillik kuni: tabiat qo‘ynida bolalar ishtirokida plener o‘tkazildi
Xalqaro biologik xilma-xillik kuni munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Tabiat resurslari vazirligi, “Ekomaktab” ekologik resurs markazi va “Barkamol avlod” Respublika bolalar maktabi hamkorligida “O‘zbekistonning biologik xilma-xilligi go‘zalligi” ijodiy rasmlar tanlovi o‘tkazildi.
2023-yil 21-may kuni tanlovda ishtirok etgan yosh ekologlar Brichmul o‘rmon xo‘jaligiga borib, u yerda O‘zbekistonning noyob o‘simlik va hayvonot dunyosining asosiy vakillari bilan tanishdilar, qo‘riqxona va milliy tabiatda biologik xilma-xillikni yo'q qilishga qanday tahdidlar borligi va uni saqlab qolish borasida ma’lumot oldilar.
Yosh ekologlar uchun eng muhim kashfiyot atrof-muhit va odamlarning farovonligida hal qiluvchi rol o'ynaydigan biologik xilma-xillikning ahamiyati haqidagi bilim edi.
Havaskor ijodkorlarga Ugom-Chotqol milliy tabiat bog‘i tog‘li relyefining go‘zalligini yanada yorqinroq va rang-barang aks ettirish, biologik xilma-xillikning eng yorqin obyektlarini ajratib ko‘rsatish maqsadida navbatdagi plenerini tabiat qo‘ynida o‘tkazish imkoniyati berildi.
Tadbirning ma’rifiy qismidan so‘ng ishtirokchilar o‘rmon xo‘jaligi xodimlari hamrohligida tog‘li yo‘lak bo‘ylab sayr qilishdi va u yerda o‘sayotgan turli daraxtlar bilan tanishdilar.
Ta’kidlash kerakki, ekologik ta’lim sohasida yosh avlod bilan ishlash mamlakatimizning barqaror rivojlanishi va atrof-muhitni asrab-avaylashning asosidir.

День биоразнообразия: состоялся плэнер на природе с участием детей
По случаю Международного дня биологического разнообразия при организационной поддержке Министерства природных ресурсов Узбекистана, Эколого-ресурсного центра Ekomaktab и Республиканской детской школой «Баркамол авлод» был запущен творческий конкурс рисунка «Красота биологического разнообразия Узбекистана».
21 мая 2023 года состоялся выезд юных экологов-участников конкурса в Бричмулинское лесное хозяйство, где они в игровой и увлекательной форме познакомились с основными представителями уникальной флоры и фауны Узбекистана, узнали, что такое заповедник и национальный природный парк, какие угрозы способствуют уничтожению биоразнообразия и как можно помочь его сохранить.
Самым важным открытием для юных экологов стали знания о важности биологического разнообразия, которое играет решающую роль в благополучии окружающей среды и человека.
Начинающим художникам была предоставлена возможность провести свой очередной пленэр на природе, чтобы ярче и красочнее отразить красоту горной местности Угам-Чаткальского национального природного парка и выделить наиболее яркие объекты биологического разнообразия.
После образовательной части мероприятия, участники в сопровождении сотрудников лесного хозяйства отправились в поход по горной тропе и ознакомились с произрастающими там различными деревьями. Работа с подрастающим поколением в области экологического просвещения является основой для Устойчивого развития страны и сохранения окружающей среды.