Bo‘stonliqda 1 200 bosh qoʻy bilan bog‘liq noqonuniy holat o‘rganildi
2023-yil 15-may kuni ijtimoiy tarmoqlar orqali yuk avtoulovlariga ortilgan qoʻylar Toshkent viloyatining Boʻstonliq tumani togʻli hududlariga olib kelingani haqida xabarlar tarqaldi.
Ushbu holat Tabiat resurslari vazirligi huzuridagi Oʻrmon xoʻjaligi agentligi, Toshkent viloyati Yoʻl harakati xavfsizligi boshqarmasi, Ugom-Chotqol davlat milliy tabiat bogʻi inspektorlari, Boʻstonliq tumani hokimligi, tuman ichki ishlar va veterinariya boʻlimlari masʼullari tomonidan joyida oʻrganildi.
Oʻrganish davomida  Toshkent – Chimyon – Chorvoq avtomagistral yoʻlining Boʻstonliq tumani Oqsoqotasoy hududida toʻxtatilgan avtomashinalarga ortilgan qoʻylar Toshkent viloyati Boʻstonliq tumani Yakkatut mahalla fuqarolar yigʻinida yashovchi fuqaro R.T. ga tegishli ekanligi maʼlum boʻldi.
Fuqaro R.T. oʻziga tegishli 1 200 bosh qoʻylarni yashash hududida qish mavsumi keskin sovuq kelganligi uchun Toshkent viloyati Chirchiq shahrining Mayskiy qishlogʻi tepa hududida fermada boqib kelgan.
Shuningdek, R.T. 2023-yil 15-mayda joriy yil bahor mavsumida qo‘ylarini Boʻstonliq tumani togʻ hududlarida mavsumiy oʻtlatish haqida Burchmulla davlat oʻrmon xoʻjaligi bilan ikki tomonlama shartnoma tuzgani va xo‘jalikning Aygaing boʻlimida oʻtlatish uchun olib kelayotganligini aytib oʻtgan.
Holat yuzasidan fuqaroga bugungi kunda chorva mollarini mazkur hududda boqmasligi uchun tegishli qaror mavjudligi hamda boshqa hududlarda mavsumiy oʻtlatish uchun Toshkent viloyat hokimining farmoyishi chiqmaganligi haqida tushuntirish berildi. Qolaversa, avtoulovlarga ortilgan 1 200 bosh qoʻylar  Boʻstonliq tumani hududidan Toshkent viloyati Yoʻl harakati xavfsizligi boshqarmasi xodimlari kuzatuvida chiqarib yuborildi.
Unutmang! Chorva mollarini ruxsat etilmagan hududlarda boqish oʻsimlik qoplamiga salbiy taʼsir yetkazib, uni tanazzulga uchratadi. Oʻsimliklarga zarar yetkazganlik uchun qonunchilikda qatʼiy javobgarlik belgilangan.

В Бостанлыке расследовали незаконную ситуацию, связанную с 1200 овец
15 мая 2023 года в социальных сетях распространилась новость о том, что в горный район Бостанлыкского района Ташкентской области были привезены овцы на грузовиках.
Данную ситуацию на местах расследовали Агентство лесного хозяйства при Министерстве природных ресурсов, Управление безопасности дорожного движения Ташкентской области, инспекторы Угам-Чаткальского государственного национального природного парка, представители Бостанлыкского районного хокимията, районного управления внутренних дел и ветеринарного ведомства.
При проверке выяснилось, что овцы принадлежали жителю Яккатутской махалли Бостанлыкского района Р.Т., который двигался по направлению Ташкент-Чимган-Чарвак. Гражданин Р.Т. в связи с сильными холодами зимнего сезона разводил принадлежащих себе 1 200 овец на высотах посёлка Майский Чирчикского района Ташкентской области. Он перевозил их на участок фермы Айгаинг для выпаса в горных районах Бостанлыкского района согласно двухстороннему соглашению с Бурчмуллинским лесохозяйственным предприятием.
В связи со сложившейся ситуацией гражданину пояснили, что на сегодняшний день имеется соответствующее постановление о запрете выпаса скота в данном районе, а приказ хакима Ташкентской области о сезонном выпасе скота еще не вышел. Кроме того, с территории Бостанлыкского района под надзором Управления безопасности дорожного движения Ташкентской области вывезено 1200 овец, погруженных в грузовики
Не забывайте! Выпас скота на несанкционированных территориях негативно влияет на растительный покров и приводит к его деградации. Законодательством установлена ​​строгая ответственность за нанесение вреда растительному миру.