Tabiat resurslari vaziri Aziz Abduhakimov Shveytsariyada Xalqaro tabiatni muhofaza qilish ittifoqi (XTMI) Bosh direktori Bruno Oberle bilan uchrashdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasining ushbu nufuzli xalqaro ittifoqqa a’zo bo‘lganidan keyingi hamkorlik darajasi, erishilayotgan yutuqlar alohida ta’kidlandi.
Shuningdek, zoonoz kasalliklar (faqat hayvonlarga xos boʻlgan, lekin hayvonlardan odamlarga yuqishi mumkin boʻlgan infeksion va invazion kasalliklar guruhi)ning oldini olish, muhofaza etiladigan tabiiy hududlarni boshqarishning samarali tizimini yaratish, bioxilma-xillikni saqlash va ekotizimlarni tiklash bo‘yicha bir qator joriy va rejalashtirilayotgan grant dasturlari hamda loyihalarini tayyorlash, ularni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Ta’kidlash kerakki, O‘zbekistonda ham, Markaziy Osiyo mintaqasida ham XTMI loyihalari ko‘lami kengayib bormoqda. Shu sababli muzokaralar davomida joriy yil oxiriga qadar Toshkentda Xalqaro tabiatni muhofaza qilish ittifoqi vakolatxonasini ochish masalasi ijobiy ko‘rib chiqildi.
Shu bilan birga, Bruno Oberle O‘zbekiston tomoniga Ittifoqning “Markaziy Osiyoda barqaror landshaftlar uchun tabiatga asoslangan yechimlarni kengaytirish” mavzusidagi mintaqaviy seminar o‘tkazish tashabbusini qo‘llab-quvvatlagani uchun minnatdorlik bildirdi. Seminar Toshkentda joriy yilning 15–17-iyun kunlari o‘tkaziladi.
Uchrashuv yakunida XTMI Bosh direktori Samarqand shahrida boʻlib oʻtadigan BMTning uchta yirik tadbiri – choʻllanish boʻyicha global tadbir (UNCCD CRIC-21), Yovvoyi hayvonlarning koʻchib yuruvchi turlarini saqlab qolishga doir Konvensiyasining 14-Tomonlar konferensiyasi (CMS COP-14) va Butunjahon turizm tashkiloti (UNWTO) Bosh Assambleyasining 25-sessiyasiga taklif etildi. Bruno Oberle ushbu taklifni mamnuniyat bilan qabul qildi.

Обсужден вопрос открытия представительства Международного союза охраны природы в Ташкенте
В рамках визита делегации Узбекистана во главе с министром природных ресурсов Азизом Абдухакимовым в Швейцарию состоялась встреча с Генеральным директором Международного союза по охране природы (МСОП) Бруно Оберле.
На встрече стороны отметили достигнутый уровень взаимного сотрудничества с момента присоединения Республики Узбекистан в данный престижный международный союз в качестве страны-участницы. Были обсуждены вопросы подготовки и реализации нескольких текущих и запланированных грантовых программ и проектов в области предотвращения возникновения зоонозных заболеваний, создания эффективной системы управления охраняемыми природными территориями, а также сохранению биоразнообразия и восстановлению экосистем.
С учетом растущего портфеля проектов МСОП как в Узбекистане, так и в регионе Центральной Азии, стороны положительно рассмотрели вопрос открытия предположительно до конца текущего года представительства МСОП в Ташкенте.
Оберле поблагодарил узбекскую сторону за поддержание инициативы МСОП по проведению регионального семинара на тему: «Расширение масштабов решений с учетом интересов природы для устойчивых ландшафтов в Центральной Азии» и готовность организовать данное мероприятие в 15-17 июня 2023 года г. Ташкенте.
По итогам встречи Оберле принял приглашение Правительства Республики Узбекистан для участия на 14-ом заседании Конференции сторон Конвенции о сохранении мигрирующих видов диких животных, которое состоится 23-28 октября текущего года в Самарканде.