Tanlovdan ko‘zlangan maqsad qo‘riqlanadigan tabiiy hududlar – qo‘riqxonalar, milliy bog‘lar, manzarali hududlar, landshaft zonalari, bog‘lar suratlarini to‘plash, "Wikipediya" Butunjahon ensiklopediyasi va "Wikimedia" jamg‘armasining boshqa loyihalaridagi maqolalarni illyustratsiya qilishdan iborat.
Ta’kidlash kerakki, o‘zbekistonlik suratkashlar keng jamoatchilik e’tiborini mamlakatimiz tabiatiga, ekologik turizmni rivojlantirishga jalb etish maqsadida mazkur tanlovda ishtirok etmoqda.
Ma'lumot uchun, tanlovning Respublika bosqichi o‘zbekzabon vikimediachilar guruhi tomonidan Rossiyaning “Викигид” hamjamiyati a’zolari bilan hamkorlikda UNESCO, O‘zbekiston Tabiat resurslari vazirligi va "Wikimedia Foundation" ko‘magida tashkil etiladi.
Bu yil tanlov ikki yo‘nalish bo‘yicha o‘tkaziladi: landshaftlar (agar ular tabiiy yodgorlik bo‘lsa, alohida daraxtlar ham) va makro suratga olish (hayvonlar, o‘simliklar, qo‘ziqorinlar).
Mahalliy miqyosda 10 tagacha g'olib aniqlanadi. Xalqaro hakamlar hay’ati har bir nominatsiyadan 10 tagacha bo‘lgan 20 tagacha fotosuratni tanlaydi.
Xalqaro miqyosda TOP-20 ga kirish uchun har bir muallifdan ikkitadan ko‘p bo‘lmagan fotosurat tanlab olinadi.
Tanlov gʻolibi va sovrindorlari Tabiat resurslari vazirligi va “Wikimedia Foundation” tomonidan munosib taqdirlanadi.

Стартовал международный фотоконкурс «Вики любит Землю»
15 мая стартовал международный фотоконкурс, где Узбекистан участвует в конкурсе наряду с 43 государствами.  Конкурс продолжится до 15 июня.
Организаторами выступают группа узбекскоязычных Викимедийцев совместно с членами Российского сообщества “Викигид” при поддержке ЮНЕСКО, Министерства природных ресурсов Узбекистана и Фонда Викимедиа.
Цель конкурса - собрать фотографии охраняемых природных территорий-заповедников, национальных парков, живописных территорий, ландшафтных зон, парков, проиллюстрировать статьи из всемирной энциклопедии Википедия и других проектов Фонда Викимедиа.
В этом году конкурс проводится по двум направлениям: пейзажи (если они являются памятниками природы, то и отдельные деревья) и макросъемка (животные, растения, грибы).
На местном уровне будет определено до 10 победителей. Международное жюри выберет до 20 фотографий по 10 штук по каждой номинации. Для включения в топ-20 на международном уровне от каждого автора отбирается не более двух фотографий.
Следует отметить, что узбекские фотографы принимут участие в конкурсе с целью привлечения внимания широкой общественности к природе Узбекистана, развитию экологического туризма.