Ugom-Chotqol tabiat bog’ida rassomlar tomonidan betakror tasviriy asarlar yaratilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Tabiat resurslari vazirligi va O‘zbekiston Badiiy akademiyasi tomonidan Vatanimiz mustaqilligining 32 yilligiga bag‘ishlab “Ranglarda aks etgan ona tabiat’’ ijodiy ishlar tanlovi e’lon qilingandi.
Ayni damda Toshkent viloyati Bo’stonliq tumanidagi Ugom-Chotqol davlat milliy tabiat bog’ida 15 nafar professional rassom o’z ishini boshlagan. Ijodkorlar soʼlim tabiat qoʼynida ijod qilib, Ugom-Chotqol davlat milliy tabiat bog‘ining betakror manzaralari aks etgan tasviriy asarlar yaratishmoqda. Ular uchun Bo’stonliq tumanida joylashgan “Xumson” dam olish maskanida barcha sharoitlar yaratilgan.
Ma’lumot o’rnida aytish joizki, Ugom-Chotqol davlat milliy tabiat bog’i  574,600 gektar maydonni tashkil etadi. Bog’da 1787 o’simlik turi bo’lib, shundan 66 turi O’zbekiston Qizil kitobiga kiritilgan. Shu bilan birga, bog’da  230 ta hayvonot turi mavjud bo’lib, 45 turi Xalqaro Qizil kitobdan joy olgan.

В Угам-Чаткальском национальном парке художники пишут живописные произведения
Министерством природных ресурсов Республики Узбекистан и Академией художеств Узбекистана был объявлен конкурс творческих работ «Мать – природа, отраженная в красках», посвященный 32-летию независимости Родины.  https://t.me/ecogovuz/42716
В настоящее время в Бостанлыкском районе в Угам-Чаткальском государственном природном национальном парке 15 художников начали пишут живописные произведения с уникальными пейзажами парка. Для участников созданы все условия на курорте Хумсон.
Угам-Чаткальский государственный природный национальный парк занимает площадь 574 600 га. Тут произрастает 1787 видов растений, из них 66 видов занесены в Красную книгу Узбекистана. При этом в парке насчитывается 230 видов животных, 45 из которых занесены в Международную Красную книгу.
Победители и призеры конкурса будут объявлены накануне Всемирного дня окружающей среды, который отмечается 5 июня.