O‘zbekistonning 4-obyekti xalqaro ahamiyatga ega bo‘lgan Ramsar suv-botqoq yerlari ro‘yxatiga kiritildi
5582
O‘zbekiston delegatsiyasining Shveytsariyaga rasmiy tashrifi doirasida Sudochye ko‘li xalqaro ahamiyatga ega bo‘lgan Ramsar suv-botqoq yerlar ro‘yxatiga kiritildi. Tegishli sertifikat asosan, suv qushlarining yashash muhiti sifatida xalqaro ahamiyatga ega boʻlgan suv-botqoq yerlari toʻgʻrisidagi konvensiya Bosh kotibi M.Mumba tomonidan Tabiat resurslari vaziri Aziz Abduhakimovga topshirdi.
Ta’kidlash kerakki, Sudochye ko‘li O'zbekistonning Ramsar konvensiyasiga kiritilgan 4-obyekti bo‘ldi. Bunga qadar Dengizkoʻl 2001-yilda, Aydar-Arnasoy koʻllar tizimi 2008-yilda va Toʻdakoʻl hamda Quymazor suv omborlari 2020-yilda Ramsar ro‘yxatidan joy olgan.
“Suv qushlarining ko‘chmanchi turlarini saqlashda suv-botqoq yerlarining ahamiyati katta, – dedi Aziz Abduhakimov. – Bu hududlar karbonat angidridni o‘ziga singdirib, iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatadi, shuningdek, ekologik turizmni rivojlantirishda ulkan salohiyatga ega”.
O‘z navbatida Ramsar konvensiyasi Bosh kotibi O‘zbekistonning Ramsar obyektlarini saqlash bo‘yicha Strategiyani ishlab chiqish tashabbusini qo‘llab-quvvatladi va hamkorlik qilishga tayyorligini bildirdi.
Uchrashuv yakunida Mumba xonim Samarqand shahrida boʻlib oʻtadigan BMTning uchta yirik tadbiri – choʻllanish boʻyicha global tadbir (UNCCD CRIC-21), Yovvoyi hayvonlarning koʻchib yuruvchi turlarini saqlab qolishga doir Konvensiyasining 14-Tomonlar konferensiyasi (CMS COP-14) va Butunjahon turizm tashkiloti (UNWTO) Bosh Assambleyasining 25-sessiyasiga taklif etildi.
Ma'lumot uchun, Sudochye ko‘lida 24 turdagi baliq, 230 turdagi qush (118 ta gidrofil tur) bo‘lib, shundan 24 turi Xalqaro Qizil kitobga (12 tur) va O‘zbekiston Qizil kitobiga kiritilgan. Shuningdek, ko‘lda 30 turdagi sutemizuvchilar ham bor (shundan 2 turi Oʻzbekiston Qizil kitobiga va 3 turi Xalqaro Qizil kitobiga kiritilgan).

4 объекта Узбекистана включены в список Рамсарских водно-болотных угодий международного значения
В рамках официального визита делегации Узбекистана в Швейцарию, озеро Судочье было включено в список Рамсарских водно-болотных угодий международного значения.
Соответствующий сертификат был вручен секретарем Конвенции о водно-болотных угодьях, имеющее международное значение, как среда обитания водоплавающих птиц Мусондой Мумба министру природных ресурсов Азизу Абдухакимому.
Следует отметить, что озеро Судочье стало 4-м объектом Узбекистана, включенным в Рамсарскую конвенцию. До этого были включены Денгизкуль в 2001 году, Арнасайская система озер в 2008 году, Тудакульское и Куймазарское водохранилища в 2020 году.
"Водно-болотные угодья имеют большое значение для сохранения мигрирующих видов водоплавающих птиц, – отметил Азиз Абдухакимов. - Эти регионы поглощают углекислый газ и смягчают последствия изменения климата, а также обладают огромным потенциалом для развития экологического туризма”.
В свою очередь, генеральный секретарь Рамсарской Конвенции поддержал инициативу по разработке стратегии по сохранению объектов Рамсарской Конвенции и выразил готовность к поддержке сотрудничества.
По итогам встречи, М.Мумба была приглашена на три крупных мероприятия ООН, которые будут проведены в Самарканде текущего года  - 21-е заседание Комитета по рассмотрению хода осуществления Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием, 14-ю Конференцию сторон Конвенции ООН по сохранению мигрирующих видов диких животных и 25-ю сессию Генеральной ассамблеи Всемирной туристской организации (UNWTO).
Для информации, на озере Судочье обитают 24 видов рыб, 230 видов птиц (118 видов гидрофилы), из них 24 вида занесены в Красный список (МСОП) и 12 видов в Красную книгу Республики Узбекистан, а также более 30 видов млекопитающих (из них 2 вида занесены в Красную книгу РУз и 3 вида в Красный список).
Озеро Судочье с весны до осени играет важную роль как место для массовой концентрации водоплавающих птиц. В сезон весенней миграции количество водоплавабщих птиц в бассейны озера превышает более 100 тысяч