ShHTga aʼzo davlatlarning ekologiya masalalariga bagʻishlangan yigʻilishi boʻlib oʻtdi
2023-yil 18-aprel kuni Shanxay hamkorlik tashkilotiga aʼzo davlatlarning atrof-muhitni muhofaza qilish boʻyicha vazirlik va idoralari rahbarlarining toʻrtinchi yigʻilishi boʻlib oʻtdi. Hindiston raisligida o‘tkazilgan yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Tabiat resurslari vaziri o‘rinbosari Jusipbek Kazbekov O‘zbekistondan onlayn tarzda ishtirok etdi.
Uchrashuv ShHTga a’zo davlatlar delegatsiyalari rahbarlarining chiqishlari bilan boshlandi. Onlayn uchrashuvda ShHTga aʼzo davlatlarning 2022-2024-yillarga moʻljallangan atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi hamkorlik konsepsiyasini amalga oshirish chora-tadbirlari muhokama qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi Tabiat resurslari vaziri o‘rinbosari J. Kazbekov ShHTga a’zo davlatlar o‘rtasida atrof-muhit monitoringi, bioxilma-xillik, tabiiy hududlarni muhofaza qilish sohasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish muhimligini, iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish, qattiq maishiy chiqindilarni boshqarish va salohiyatni oshirish sohasida ilmiy-texnikaviy hamkorlikni yanada mustahkamlash zarurligini ta’kidladilar.
Uchrashuv yakunida delegatsiyalar rahbarlari qoʻshma kommyunike imzoladilar (kommunike - davlatning rasmiy hujjati boʻlib, u odatda mamlakat hayotidagi muhim voqealar toʻgʻrisida rasmiy hisobotni ifodalaydi).

Состоялось совещание государств-членов ШОС по вопросам охраны окружающей среды
18 апреля 2023 года состоялось четвертое заседание руководителей министерств и ведомств по охране окружающей среды государств-членов Шанхайской организации сотрудничества. На заседании под председательством Индии в онлайн-форме со стороны Узбекистана принял участие заместитель министра природных ресурсов Республики Узбекистан Жусипбек Казбеков.
Заседание началось с выступлений глав делегаций государств ШОС. В рамках онлайн-встречи были обсуждены меры по реализации Концепции сотрудничества государств-членов ШОС в области охраны окружающей среды на 2022-2024 годы.
Заместитель министра природных ресурсов Республики Узбекистан Дж.Казбеков отметил важность налаживания сотрудничества между государствами-членами ШОС в области экологического мониторинга, биоразнообразия, охраны природных территорий и особо подчеркнул необходимость дальнейшего укрепления научно-технического сотрудничества в области смягчения последствий изменения климата, обращения с твердыми бытовыми отходами, наращивания кадрового потенциала.
По окончании встречи руководители делегаций подписали совместное коммюнике (communike — официальный документ государства, который обычно представляет собой официальный отчет о важных событиях в жизни страны).