"Zarafshon" milliy tabiat bog‘ida qushlar va hayvonlar sanoqdan o‘tkazildi
Sanoqdan o‘tkazish jarayonida qushlarning 34 turi roʻyxatga olindi, shundan 5 turi Oʻzbekiston Respublikasi Qizil kitobiga kiritilgan. Bular Zarafshon qirgʻovuli, kalta barmoqli burgut, mitti burgut, dasht burguti va yirikroq burgut. Bog'da birinchi marta tog‘ chug‘urchug‘iga duch kelindi. Bitta katta oq tol daraxtida bir vaqtning o'zida 18 ta dog'li burgut kuzatilgan. Bu bog‘dagi katta daraxtlar qushlar, jumladan, yirik yirtqichlar uchun muhim rol o'ynashini yana bir bor tasdiqlaydi.
Sanoqdan o‘tkazish davomida 624 boshi Zarafshon qirgʻovuli, shuningdek, 83 bosh buxoro bugʻusi sanalgan. O'rmon zonasida kiyiklarning 20 foizgacha kam sanalishi mumkinligini hisobga olsak, umumiy 105 tacha kiyik bor.
Sanoqdan o‘tkazish qanday amalga oshiriladi? Hisoblagich yo‘nalish bo'ylab harakatlanadi va ko'rgan yoki eshitgan barcha qushlar va hayvonlarni belgilaydi. Har bir uchrashuvda quyidagilar ko'rsatiladi: qushning turi, duch kelgan shaxslar soni va aniqlash vaqtida hisoblagichdan qushlar va hayvonlargacha bo'lgan masofa.

В Зарафшанском национальном природном парке проведен учет птиц и животных
За период работы по подсчету было зарегистрировано 34 вида птиц. Из них 5 занесены в Красную книгу Республики Узбекистан - фазан Зарафшанский (Phasianus Colchicus Zerafschanicus), орел-змееяд (Sircaetus Gallicus), Малый Орел (Hieraaetus Pennatus), Орел пустынный (Aquila Nipalensis), Орел большой (Aquila clanga). Также на территории парка впервые был замечен горный дюпель (gallinago solitaria). Впервые на территории парка наблюдался горный дупель. На одном крупном дереве белой ивы одновременно отмечены 18 отдыхающих подорликов. Это еще раз подтверждает, что большие деревья в парке играют большую роль для птиц, в том числе, для крупных хищников.
Зарафшанского фазана учтено 624 особи.Также визуально учтено 83 бухарского оленя. Учитывая, что в лесной зоне недоучет оленей может составить до 20 %, можно дать общую оценку численности – 105 оленей.
Как происходит учёт? Учетчик движется по маршруту и отмечает всех птиц и животных, которых видит или слышит. Для каждой встречи при этом указывают: вид птицы, число встреченных особей, расстояние от учетчика до птиц и животных в момент обнаружения.