Chiqindi qutilarini o‘rnatish majburiy
Maxsus chiqindi qutilarini binolar va inshootlar, savdo do‘konlari, maishiy xizmat ko‘rsatish sohasidagi xo‘jalik yurituvchi subyektlar oldida o‘rnatish lozim. Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 2-oktabrdagi “Maishiy chiqindilar bilan bogʻliq ishlarni amalga oshirish sohasidagi ishlar samaradorligini yanada oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarorida ta’kidlangan.
Ushbu qarorda chiqindi qutilari majburiy ravishda o‘rnatilishi kerak bo‘lgan joylar ro‘yxati keltirilgan. Qarorning 7-bandiga ko‘ra, hududlar, binolar va inshootlarning chiqindilar bilan ifloslanishiga yo‘l qo‘ymaslik maqsadida qattiq maishiy chiqindilarni to‘plash va vaqtincha saqlash uchun mo‘ljallangan maxsus chiqindi qutilari o‘rnatilishi lozim. Joylarning toʻliq roʻyxati bilan 3-bobdagi havola orqali tanishishingiz mumkin: https://lex.uz/docs/97664
Ta’kidlash kerakki, hududlarni sanitariya jihatidan tozalash ishlari hudud egalari (savdo do‘konlari yoki boshqa savdo nuqtalari, kichik chakana savdo va umumiy ovqatlanish, maishiy xizmat ko‘rsatish sohasidagi xo‘jalik yurituvchi subyektlar) tomonidan amalga oshiriladi.
Chiqindi qutilarini o‘rnatmaslik va boshqa qonunbuzarliklar Davlat ekologiya inspektorlari tomonidan tegishli tartibda O‘zbekiston Respublikasi Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi Kodeksning 91prim 2-moddasiga asosan maʼmuriy jarima qo‘llashga sabab bo‘ladi.

Установка мусорных урн обязательна
В целях предотвращения засорения территорий, зданий и сооружений твердыми бытовыми отходами необходимо установить урны перед зданиями и сооружениями, магазинами, хозяйствующими субъектами сферы бытового обслуживания. Об этом говорится в постановлении Кабинета Министров Республики Узбекистан от 2 октября 2018 года «О мерах по дальнейшему повышению эффективности работ в области обращения с бытовыми отходами».
В обязательном порядке урны должны быть установлены физическими и юридическими лицами, ответственными за уборку территорий в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил в обязательном порядке. С полным списком мест можете ознакомится по ссылке в главе 3: https://lex.uz/docs/97661
Следует отметить, что санитарную очистку территорий проводят собственники территорий (торговые точки, мелкие предприятия розничной торговли и общественного питания, хозяйствующие субъекты сферы бытового обслуживания).
Несоблюдение правил установки мусорных баков и иные нарушения влекут наложение государственными экологическими инспекторами в установленном порядке административного штрафа в соответствии со статьей 2 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности.