BMT Yevropa Iqtisodiy Komissiyasi bilan hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi
Xabar berilganidek, Oʻzbekiston Respublikasi Tabiat resurslari vaziri  A. Abduxakimov shu kunlarda Italiya poytaxti Rim shahrida atrof-muhit va suv resurslari boʻyicha oʻtkazilayotgan “Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo” yuqori darajagi 7-konferensiyasida ishtirok etmoqda.
Ushbu konferensiya doirasida A.Abduxakimov BMT Yevropa Iqtisodiy Komissiyasining Atrof-muhit masalalari boʻyicha departamenti direktori Marko Kayner bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Uchrashuvda tomonlar oʻzaro hamkorlik masalalarini muhokama qildilar. Xususan, Oʻzbekistonda atrof-muhit holati boʻyicha 2019-2023-yillarga moʻljallangan Milliy hisobotni tayyorlash istiqbollari boʻyicha fikr almashildi.
Eslatib oʻtamiz, joriy yilning 1-fevral kuni Toshkent shahrida Oʻzbekistonda atrof-muhit holati boʻyicha Milliy hisobotni ishlab chiqish metodologiyasi boʻyicha kirish seminar-treningi boʻlib oʻtgan edi.
Seminarda taʼkidlanganidek, mazkur Milliy hisobot atrof-muhit holati va uning oʻzgarishi tendensiyalarini baholash imkonini beruvchi ekologik koʻrsatkichlarga asoslangan asosiy axborot mahsulidir.
BMT tomoni Oʻzbekistonning BMT Yevropa Iqtisodiy Komissiyasining ekologik konvensiyalariga qoʻshilishi uchun Yevropaning ilgʻor tajribasidan foydalangan holda normativ-huquqiy baza va institutsional salohiyatni mustahkamlashning barcha bosqichlarida har tomonlama hamkorlik qilishga tayyor ekanligini bildirdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Tabiat resurslari vaziri A. Abduxakimov BMT Yevropa Iqtisodiy Komissiyasining Atrof-muhit masalalari boʻyicha departamenti direktoriga faol hamkorlik uchun minnatdorlik bildirib, joriy yilning oktyabr oyida Samarqand shahrida boʻlib oʻtishi rejalashtirilgan BMT Choʻllanishga qarshi kurashish konvensiyasining bajarilishini koʻrib chiqish qoʻmitasining 21-yigʻilishi hamda BMT Yovvoyi hayvonlarning koʻchib yuruvchi turlarini muhofaza qilish toʻgʻrisidagi konvensiyasining 14-tomonlar konferensiyasi (CMS COP-14)da ishtirok etishga taklif qildi.

Обсуждены перспективы сотрудничества с Европейской экономической комиссией ООН
В рамках Конференции высокого уровня Европейский Союз – Центральная Азия, проведена встреча с директором Департамента по вопросам окружающей среды Европейской экономической комиссии ООН Марко Кайнером.
Стороны обсудили вопросы многостороннего сотрудничества между организациями. В частности, перспективы подготовки Национального доклада о состоянии окружающей среды Узбекистана на период 2019-2023 гг.
Напомним, что, 1 февраля текущего года в Ташкенте состоялся вводный семинар-тренинг по разработке методологии для Национального доклада о состоянии окружающей среды в Республике Узбекистан.
Как отмечалось на открытии семинара, Национальный доклад о состоянии окружающей среды является ключевым информационным продуктом, основанным на экологических показателях, позволяющих оценить состояние окружающей среды и тенденции его изменения.
Со стороны М. Кайнера выражена готовность оказать всестороннее содействие на всех стадиях укрепления нормативно-правовой базы и институционального потенциала с применением наилучшего европейского опыта для присоединения Узбекистана к природоохранным Конвенциям Европейской экономической комиссии ООН.
Кроме этого, ооновская сторона поприветствовала инициативы Узбекистана по принятию встреч сторон Конвенций по борьбе с опустыниванием, а также сохранению мигрирующих видов диких животных в городе Самарканд осенью текущего года, что позволит развитию трансграничного сотрудничества в регионе Центральной Азии.
По итогам встречи министр природных ресурсов от имени правительства пригласил руководство ЕЭК ООН, в частности, заместителя генерального секретаря ООН, исполнительного секретаря ЕЭК О. Алгаерову принять личное участие на предстоящих мероприятиях ООН высокого уровня по борьбе с опустыниванием и засухой, а также сохранению мигрирующих видов диких животных в городе Самарканд осенью текущего года.