Joriy yilning 23-24-fevral kunlari Italiyaning Rim shahrida atrof-muhit va suv resurslari bo'yicha oʻtkazilayotgan “Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo” yuqori darajadagi 7-konferensiyasi doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Tabiat resurslari vaziri A. Abduxakimov va BMT Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) Bosh direktorining birinchi o‘rinbosari Tomas Loran o‘rtasida uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuv davomida FAOning iqlim oʻzgarishiga moslashish, yerlarning degradatsiyasi, ekinlar va biologik xilma-xillik yoʻqolishiga qarshi kurashishga bo‘yicha amalga oshirilayotgan qoʻshma loyihalari muhokama qilindi.
Tashkilot Bosh direktorining birinchi oʻrinbosari Oʻzbekiston keyingi yillarda mintaqada muhim tashabbuslarni ilgari surib, hujjatlarni ishlab chiqish va Global ekologik jamg‘arma (GEF) mablag‘larini jalb etgan holda grant loyihalarini amalga oshirishda faol ishtirok etib, munosib hissa qoʻshayotganini alohida taʼkidladi.
Ma’lumot uchun: FAO bilan birgalikda GEFning umumiy qiymati 25,2 mln. doll. bo‘lgan  5 ta loyihasi amalga oshirilmoqda.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Orol dengizi ekologik falokati oqibatlarini yumshatish borasidagi tashabbuslarini alohida e’tirof etdi.
BMT tomoni Kartaxena protokoliga muvofiq bioxilma-xillikni saqlash va o‘simliklar genetik resurslarini barqaror foydalanishga qaratilgan loyihani amalga oshirish uchun yordam ko‘rsatishga tayyor ekanligini bildirdi.
GEF 8-moliyalash davri (2022-2026-yillar) doirasida grant mablagʻlarini jalb qilish maqsadida 6,4 million dollar miqdoridagi loyiha konseptsiyasini ilgari surish boʻyicha kelishuvga erishildi.
Shu bilan birga, tomonlar GEFning global taqsimoti doirasida transchegaraviy suv resurslarini boshqarish, shuningdek, turg‘un organik ifloslantiruvchi moddalarni xavfsiz boshqarish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirishda hamkorlik qilishdan manfaatdor ekanligini ta’kidladilar.
O’zbekiston delegatsiyasining uchrashuvi FAO bosh qarorgohida tashkil etilgan “O‘zbekiston” tematik zalida bo‘lib o‘tdi. (FAO) Bosh direktorining birinchi o‘rinbosari T. Loran anʼanaviy o’zbek qadriyatlarini o’zida mujassamlashtirgan ushbu mo’jaz zal haqida ham so’z yuritib, uni xodimlarning eng sevimli maskanlaridan biri ekanligini e’tirof etdi.
Yig‘ilish yakuni bo‘yicha FAO vakillari joriy yilning kuzida Samarqand shahrida BMTning cho‘llanish va qurg‘oqchilikka qarshi kurashish, shuningdek, ko‘chib yuruvchi yovvoyi hayvonlar turlarini saqlash bo‘yicha bo‘lib o‘tadigan yuqori darajadagi tadbirlariga taklif etildi.

В штаб-квартире ФАО обсуждены перспективы эффективного сотрудничества
В рамках Седьмой Конференции высокого уровня «ЕС-Центральная Азия» по окружающей среде и водным ресурсам, проходящей 23-24 февраля т.г. в г. Рим организована встреча между Министром природных ресурсов Республики Узбекистан А. Абдухакимовым и Первым заместителем генерального директора Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО) Тома Лоран.
Обсуждены реализуемые совместные проекты ФАО, направленные на повышение к адаптации в условиях изменения климата, борьбу с деградацией земель, потерю урожайности и биоразнообразия.
Первый заместитель гендиректора организации подчеркнул, что за последние годы Узбекистан вносит достойный вклад в разработку важных инициатив и документов в регионе, проактивное участие в реализации грантовых проектов с привлечением средств Глобального экологического фонда (ГЭФ).
Справочно: в настоящее время совместно с ФАО реализуются 5 проектов на общую сумму 25,2 млн. долл., финансируемых ГЭФ.
Также, поприветствовал инициативу руководства страны по смягчению последствий экологической катастрофы Аральского моря.
Ооновской стороной отмечена готовность оказания содействия для реализации проекта направленного на сохранение биоразнообразия и устойчивое управление генетическими ресурсами растений в соответствии с Картахенским протоколом.
Достигнута договоренность по продвижению проектной заявки на сумму 6,4 млн.долл.США для привлечении грантовых средств ГЭФ в рамках 8-го цикла финансирования (2022-2026 гг.).
Вместе с тем, сторонами подчёркнута заинтересованность сотрудничеству по реализации проектов из глобального ассигнования ГЭФ, по трансграничному управлению водными ресурсами, а также безопастному управлению стойкими органическими загрязнительями (СОЗ).
Делегация посетила тематическую лаунж-зону «Узбекистан» в штаб-квартире ФАО. В свою очередь, Т. Лоран высоко оценил создание традиционного и в то же время современного узбекского зала в здании ФАО, назвав его одним из самых излюбленных мест среди сотрудников.
В завершении встречи представители ФАО были приглашены на предстоящие мероприятия ООН высокого уровня по борьбе с опустыниванием и засухой, а также сохранению мигрирующих видов диких животных, которые состоятся осенью текущего года в городе Самарканд.