Hamkorlikning yangi istiqbollari
Bugun Oʻzbekiston Respublikasi Tabiat resurslari vaziri A. Abduxakimov va Koreya Respublikasi Atrof-muhit vaziri oʻrinbosari Yu Chechul boshchiligidagi delegatsiya oʻrtasida uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvda tomonlar keyingi yillarda Oʻzbekiston va Koreya davlatlari oʻrtasida barcha sohalarda boʻlgani kabi ekologiya va atrof-muhit muhofazasi yoʻnalishida ham hamkorlik aloqalari izchillik bilan rivojlanib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etishdi.
Aytish oʻrinliki, hozirda Global yashil oʻsish instituti (GGGI)ning Markaziy Osiyodagi yagona ofisi Oʻzbekistonda ochilgan boʻlib, Tabiat resurslari vazirligida faoliyat koʻrsatmoqda. “KEITI” kompaniyasi ishtirokida samarali amalga oshirilgan  “Oʻzbekiston Respublikasida qattiq maishiy chiqindilarni boshqarish tizimini takomillashtirish boʻyicha bosh rejani tuzish” texnik koʻmak loyihasi doirasida 6,6 mln AQSH dollariga teng grant loyihasi moliyalashtirish uchun maʼqullandi, shuningdek, yirik investitsiya loyihasi konsepsiyasi ishlab chiqilib, Koreya Hukumatiga taqdim etildi.
Shuningdek, “Sejin G&E So., Ltd.” kompaniyasi ishtirokida “Toshkent viloyati maishiy chiqindilar poligonlarida hosil boʻladigan chiqindi gazini qayta ishlash hisobiga elektr energiyasi ishlab chiqarish” loyihasini amalga oshirish boʻyicha Investitsiyalar va Energetika vazirliklari bilan kelishuvga erishilganligi ham muhim jihat sanaladi.
Tabiat resurslari vazirligi xodimlarining Koreya Respublikasi Atrof-muhit vazirligining Ekologiya sohasida kelajak ilgʻor rahbarlar uchun magistrlik dasturi (MGLEP)da faol ishtirok etayotgani ham yaqin hamkorlikning yana bir amaliy ifodasidir.
Uchrashuvda tomonlar ekologiya va atrof-muhit muhofazasi yoʻnalishida hamkorlikda olib borilgan ishlarning natijalari hamda kelgusida amalga oshirilishi rejalashtirilgan istiqbolli loyihalar va tashabbuslarni muhokama qilishdi.
Uchrashuv yakunida Oʻzbekiston Respublikasi Tabiat resurslari vazirligi va Koreya Respublikasi Atrof-muhit vazirligi oʻrtasida oʻzaro anglashuv Bayonoti imzolandi.
Koreya Respublikasi Atrof-muhit vaziri oʻrinbosari Yu Chechul boshchiligidagi delegatsiyaning mamlakatimizga tashrifi davom etmoqda.
Tashrif davomida Oʻzbekiston Respublikasi Energetika, Qurilish va uy-joy kommunal xoʻjaligi vazirligi rahbariyati bilan uchrashuvlar oʻtkazilishi, shuningdek, Toshkent viloyatidagi “Ohangaron” va “Maydontol” maishiy chiqindilar poligonlarida hosil boʻladigan chiqindi gazini qayta ishlash hisobiga elektr energiyasi ishlab chiqarish” loyihasining boshlanishiga bagʻishlangan tadbirda ishtirok etish koʻzda tutilgan.

Новые перспективы сотрудничества
Сегодня состоялась встреча Министра природных ресурсов Республики Узбекистан А.Абдухакимова с делегацией во главе с Заместителем министра окружающей среды Республики Корея Ю Чечул.
Стороны с удовлетворением отметили, что в последние годы, как и по другим самым различным направлениям, последовательно развивается сотрудничество между Узбекистаном и Кореей в сфере экологии и охраны окружающей среды.
Следует отметить,  что в настоящее время единственный в Центральной Азии офис Глобального института зеленого роста (GGGI) открыт в Узбекистане и он действует в Министерстве природных ресурсов. В рамках проекта технической помощи «Разработка генерального плана совершенствования системы обращения с твердыми бытовыми отходами в Республике Узбекистан», эффективно реализуемого с участием компании «KEITI», утвержден грантовый проект на сумму 6,6 млн долларов США, разработана и представлена правительству Кореи концепция крупного инвестиционного проекта.
Была достигнута договоренность с Министерством инвестиций и внешней торговли и Министерством энергетики о реализации проекта «Производство электроэнергии за счет преобразования свалочного газа, образующегося на полигонах бытовых отходов Ташкентской области» с участием компании “Sejin G&E So., Ltd.”
Еще одним практическим примером тесного сотрудничества является активное участие сотрудников Министерства природных ресурсов в Магистерской программе для будущих лидеров руководителей в сфере экологии (MGLEP) Министерства окружающей среды Республики Корея.
На встрече стороны обсудили итоги проделанной работы по сотрудничеству в сфере экологии и охраны окружающей среды, а также будущие перспективные проекты и инициативы.
По итогам встречи был подписан Меморандум о взаимопонимании между Министерством природных ресурсов Республики Узбекистан и Министерством окружающей среды Республики Корея.
Визит делегации во главе с Заместителем министра окружающей среды Республики Корея Ю Чечул в нашу страну продолжается.
В ходе визита планируются встречи с руководством Министерства энергетики, Министерства строительства и жилищно-коммунального хозяйства Республики Узбекистан, а также участие в мероприятии, посвященном старту проекта «Производство электроэнергии за счет преобразования свалочного газа, образующегося на полигонах бытовых отходов “Ахангаран” и “Майдонтол» в Ташкентской области».