Hamjihatlikda daraxtlarni qishning qahraton sovug‘idan asraylik
Shu kunlarda O‘zbekistonda kuzatilayotgan kuchli qor yog‘ishi va past harorat, afsuski, ko‘kalamzorlashtirishga, ayniqsa, ignabargli daraxtlarning ayrim turlari va keng bargli daraxtlarning yosh ko‘chatlariga salbiy taʼsir ko‘rsatdi.
Tuproqning namlik bilan haddan tashqari to‘yinganligi, shuningdek, mo‘l-ko‘l qor massasi tufayli daraxtlar qattiq egilib, ularning aksariyati qulaganiga guvoh bo‘lyapmiz.
Shaharlarimiz ko‘chalaridagi yashil maydonlar respublikamizning bebaho ekologik, rekreatsion va imidj boyligi ekanligini alohida taʼkidlamoqchiman.
Maʼlumki, minimal miqdordagi o‘simliklarga ega bo‘lgan urbanizatsiyalashgan muhit fuqarolarning jismoniy va ruhiy farovonligiga taʼsir ko‘rsatadi, charchoq, asab tizimining buzilishini keltirib chiqaradi, qariyalar, bolalar, homilador ayollarning sog‘lig‘iga jiddiy tahdid solishi mumkin va umuman, har bir insonning jismoniy holatiga salbiy taʼsir qiladi.
Orol fojiasi tufayli yana-da kuchaygan quruq, issiq iqlimimiz sharoitida har bir daraxt, har bir buta ekologik muvozanat va fuqarolar salomatligi uchun muhim ahamiyatga ega.
Shu bois, barcha hududlardagi masʼullarga shikastlangan daraxtlarga yordam berish, yaʼni har bir qulagan daraxtni asrab-avaylab, tiklash maqsadida tayanch tirgaklari o‘rnatishga doir topshiriq berildi.
Fursatdan foydalanib, qorli kunlarda daraxtlar taqdiriga befarq bo‘lmagan yurtdoshlarimiz va tabiatni asrashga doir aksiyalar o‘tkazayotgan tashkilotlarga o‘z minnatdorchiligimni bildiraman.
Shuningdek, barcha fuqarolarimizni uylari yaqinidagi va mahallalaridagi qulagan daraxtlarni imkon doirasida tiklashga chaqiramiz. Bundan tashqari, O‘zbekiston hududida mavjud qushlarga g‘amxo‘rlik qilish, ularga don ulashish va uyalar qurishga chorlab qolamiz.
Shu yo‘l bilan biz tabiat resurslarimizni asrab, shaharlarimizni yana-da obod bo‘lishiga o‘z hissamizni qo‘shgan bo‘lamiz.

Вместе защитим деревья от лютого зимнего холода
Обильный снегопад и низкие температуры, которые наблюдаются в Узбекистане в эти дни, к сожалению, негативным образом повлияли на зеленые насаждения, особенно, это касается некоторых пород хвойных и молодых саженцев широколиственных деревьев.
Ввиду перенасыщения почвы влагой, а также из-за выпавшей обильной снеговой массы, деревья сильно накренились, многие из них фактически лежат на земле.
Хочу подчеркнуть, что зеленые насаждения на улицах наших городов являются неоценимым экологическим, рекреационным и имиджевым активом нашей республики.
Как вам известно, высокоурбанизированная среда с минимальным количеством растительности отрицательно воздействует как на физическое, так и на психологическое самочувствие граждан, вызывает утомление, расстройство нервной системы, может серьезно угрожать здоровью пожилых людей, детей, беременных женщин, в целом негативно влиять на физическое состояние каждого человека.
В условиях нашего сухого, жаркого климата, усугубленного Аральской трагедией, каждое дерево, каждый кустарник имеет значения для экологического равновесия и здоровья граждан.
Именно поэтому, дано указание ответственным лицам  на местах оказать содействие поврежденным деревьям, а именно поднять каждое упавшее дерево и поставить подпорки для его стабильного положения и сохранения.
Пользуясь случаем, хочу выразить благодарность нашим соотечественникам, неравнодушным к судьбе деревьев в снежные дни, и организациям, проводящим природоохранные акции.
Мы также призываем всех наших граждан максимально восстановить упавшие деревья возле своих домов и в их окрестностях. Кроме того, призываем вас позаботиться о существующих птицах на территории Узбекистана, обеспечить их зерном и строить гнездовья (домики для птиц/скворечники).