Атроф-муҳит муҳофазаси соҳасида Ўзбекистон - Россия ишчи гуруҳининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди
Бугун Ўзбекистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси ҳамда Россия Федерацияси Табиий ресурслар ва экология вазирлиги ўртасида атроф-муҳитни муҳофаза қилиш тўғрисидаги Битимни амалга ошириш бўйича Ўзбекистон - Россия ишчи гуруҳининг навбатдаги учинчи йиғилиши бўлиб ўтди.
Онлайн шаклда ташкил этилган йиғилишда томонлар Битимни амалга ошириш бўйича 2019-2021 йилларга тасдиқланган чора-тадбирлар дастури доирасида бажарилган ишлар тўғрисида ахборот беришди ва бир қатор йўналишларда, хусусан, “Умид парвози” халқаро лойиҳаси доирасида оқ турна (Leucogeranus leucogeranus) ҳамда кулранг турна (grus grus) муҳофазаси бўйича ҳамкорликни давом эттиришга келишишди.
Шунингдек, томонлар Ўзбекистон - Россия ишчи гуруҳининг Битимни амалга ошириш бўйича 2023 йил учун иш режасини тасдиқлади ва 2023-2024 йилларга мўлжалланган чора-тадбирлар дастури лойиҳасини ишлаб чиқишди.
Йиғилишда Давлат экология қўмитаси раиси ўринбосари
Ж. Казбеков иштирок этди.
Эслатиб ўтамиз, икки идора ўртасидаги Битим Ўзбекистон Республикаси Президентининг Россия Федерациясига расмий ташрифи доирасида 2013 йил 11 апрель санасида Москва шаҳрида имзоланган. Ишчи гуруҳнинг аввалги йиғилишлари 2017 ва 2019 йиллари Сочи ва Тошкент шаҳарларида ўтказилган.

Очередное заседание Узбекско-Российской рабочей группы по сотрудничеству в области охраны окружающей среды
12. 2022
20:36
3380
13 декабря 2022 года в режиме видеоконференции состоялось очередное третье заседание Узбекско-Российской рабочей группы по реализации Соглашения между Государственным комитетом Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды и Министерством природных ресурсов и экологии Российской Федерации о сотрудничестве в области охраны окружающей среды.
Узбекскую делегация возглавил заместитель председателя Госкомэкологии Ж. Казбеков, а российскую делегацию возглавил директор Департамента международного сотрудничества и изменения климата Минприроды РФ И. Кущ.
На встрече стороны представили информацию о ходе выполнения программы мероприятий по реализации Соглашения на 2019-2021 годы и согласились на продолжение сотрудничества по ряду направлений, в частности по охране стерха (Leucogeranus leucogeranus) и серых журавлей (grus grus) в рамках международного проекта «Полет надежды».
Вместе с тем, стороны утвердили план работы Узбекско-Российской рабочей группы по реализации Соглашения на 2023 год и разработали проект программы мероприятий на 2023-2024 годы.
Соглашение между двумя ведомствами было подписано в Москве 11 апреля 2013 года в рамках официального визита Президента Республики Узбекистан в Российскую Федерацию.