Tozalik – bu chiqindi tashlamaslik
Tabiatga g‘amxo'rlik – zamonaviy jamiyatning muhim qarashlaridandir. Shu uchun Tabiat resurslari vazirligi “Tozalik – bu chiqindi tashlamaslik” ijtimoiy ekologik aksiyasini amalga oshiradi.
Aksiyaning maqsadi – atrof –muhitni muhofaza qilishga jamoatchilik e’tiborini jalb qilish, aholi tomonidan chiqindilarni yo‘llarga va tabiat qo‘yniga tashlashini to‘htatishdan iborat.
Jamiyatda har birimiz ekologik barqarorlik uchun kurashga hissa qo‘shishimiz lozim. Chiqindini belgilanmagan joyga tashlamaslik – bu atrof –muhitni saqlashga undaydigan oddiy qadamdir.
Keling, yakdillikda dunyomizni toza va barqaror qilamiz!
____________________________________________________
Chiqindi qancha vaqtda parchalanadi:
1.Shisha idish
– 15 daqiqa foydalaniladi
– 1 000 yil parchalanadi
Parchalanish vaqtida atrof-muhitga salbiy ta'siri:
Shisha to'liq parchalanib ketmaydi. Singan shisha hayvonlar hamda insonlar uchun ham xavfli bo'lishi mumkin.
Qayta ishlanishi:
Shisha mahsulotlari ko‘p marta qayta ishlanganda ham xususiyatini yo‘qotmaydi. Ikkilamchi shishadan mahsulot tayyorlanganda resurs va energiya kamroq talab etiladi.
2. Plastik idish
– 500 yilgacha parchalanmaydi
Plastik idish chirishi jarayonida mikrozarrachalarga aylanib, o‘zidan tuproq va suvni ifloslantiruvchi moddalarni ajratadi. Shu bilan birga, havoni ifloslantiruvchi zaharli moddalar va gazlarni ajratadi.
Plastik shisha to'liq qayta ishlanib, ifloslantirish miqdori past bo'ladi. Qayta ishlanadigan mahsulotga energiya va resurslar sarfi yangi ishlab chiqilayotgan mahsulotga nisbatan ancha kam va bu tabiiy resurslarni tejaydi.
Quyidagi mahsulotlarni ishlab chiqarishda ikkilamchi xom ashyo sifatida ishlatiladi:
• kiyim va poyabzal uchun mato va materiallar;
• plastik idishlar;
• ish yuritish buyumlari;
• mebel;
• qurilish mollari;
• yo'l qoplamalari.
3. Alyuminiy idish
– 500 yil parchalanadi
Alyuminiy korroziyasi natijasida kimyoviy moddalar ajralib chiqib, tuproqni zaharlaydi, shuningdek, suv manbalarini va mahalliy ekotizimlarni ifloslantiradi.
Alyuminiy qutilar 100% ikkilamchi qayta ishlanib, alyuminiy olinadi. Ikkilamchi qayta ishlanadigan alyuminiy uchun energiya sarfi ruda qazib olish natijasida olingan aluminiyga nisbatan 95% iqtisod qilinadi.
4. Tibbiy niqoblar va taglik
– 2 –5 soat foydalaniladi
Tibbiy niqoblar va tagliklar tarkibidagi plastik vaqt o'tishi bilan mikrozarrachalarga parchalanadi hamda o‘zidan tuproq va suvni ifloslantiruvchi moddalarni ajratadi.
Innovatsion texnologiyalar yordamida tibbiy niqoblardan avtomobil qoplamalari, yoqilg‘i yoki qurilish materiallarini hosil qilib, qayta foydalanish mumkin.
Tagliklar qayta ishlanishi mumkin va materiallardan qayta foydalanish qurilish materiallari (plitkalar) ishlab chiqarishda, shuningdek, yuqori sifatli elektr va issiqlik energiyasiga aylantirilishi mumkin.
5. Plastik paket
– 30 daqiqa foydalaniladi
– 200 yil parchalanadi
Plastik paket chiriganda plastik mikrozarrachalarga paylanadi hamda o‘zidan tuproq va suvni ifloslantiruvchi moddalarni ajratadi. Havoni ifloslantiradi va havo sifatiga salbiy ta'sir qiladigan zararli moddalar va gazlarni ajratadi.
Engil qayta ishlanadi. Qayta ishlanadigan mahsulotga energiya va resurslar sarfi yangi ishlab chiqilayotgan mahsulotga nisbatan ancha kam va bu tabiiy resurslarni tejaydi.
• Sport jihozlari;
• qadoqlash materiallari;
• yo'l sirtlari.
6. Bir martalik plastik idish
– 1 soat foydalaniladi
Plastik idish chiriganda mikrozarrachalarga parchalanadi hamda o’zidan tuproq va suvni ifloslantiruvchi moddalarni ajratadi. Havoni ifloslantiradigan va havo sifatiga ta’sir qiladigan zararli moddalar va gazlarni ajratadi.
Engil qayta ishlashga yo’naltiriladi. Qayta ishlanadigan mahsulotga energiya va resurslar sarfi yangi ishlab chiqilayotgan mahsulotga nisbatan ancha kam va bu tabiiy resurslarni tejaydi.
• sport jihozlari;
7. Akkumulyator
– 5 yil foydalaniladi;
– 100 yil parchalanadi.
Parchalanganda toksik elementlar tuproqqa va uning yangilanishiga salbiy ta'sir ko’rsatadi, shuningdek, yer osti suvlarni zaharlaydi.
Akkumulyatorda nikel, surma, qo'rg'oshin, rux, kadmiy, temir kabi qimmatbaho metallar mavjud. Ulardan yangi mahsulotlar ishlab chiqarish uchun qayta foydalaniladi. Qo'rg'oshin sof rangli metalldir (99% gacha), ammo qimmat. Qayta foydalanish va ishlab chiqarishda yuqori baholanadi.
8. Batareya
– 3 oy foydalaniladi
– 100 yil parchalanadi
Bitta batareya tarkibidagi og‘ir metallar tuproqqa singishi oqibatida, 20 m² yer va 400 litr suvni ifloslantirishi mumkin.
Batareyada simob, kadmiy, magniy, qo'rg'oshin, qalay, nikel, sink kabi metallar mavjud.
Qayta ishlanadigan akkumulyator ikkilamchi xom ashyosida quyidagilarda qo'llaniladi:
•  temir  – qora metallurgiyada;
•  presslangan grafitda  – trolleybuslar uchun cho'tkalar ishlab chiqarishda;
•  marganets tuzlarida  – organik sintezda;
•  rux tuzlarida  – farmatsevtika sanoatida.
9. Nam salfetkalar
– 1 daqiqa foydalaniladi
Tarkibidagi plastik vaqt o'tishi bilan mikrozarrachalarga parchalanadi hamda o’zidan tuproq va suvni ifloslantiruvchi moddalarni ajratadi. Havoni ifloslantiradigan va havo sifatiga ta’sir qiladigan zararli moddalar va gazlarni ajratadi.
Ba'zi mamlakatlarda nam salfetkalarni qayta ishlab tola olish (kiyim qoldiqlarini, paxta va jun ishlab chiqarishni paxta holatiga qayta ishlash) amaliyoti qo'llaniladi. Bu  yostiq, matras va adyol uchun plomba sifatida ishlatilishi mumkin.
10.Shokolad va muzqaymoq qadoqlari
– 20 daqiqa foydalaniladi
Plastmassa va alyuminiy folga kabi komponentlar zaharli moddalarni chiqarib, tuproq va suvni ifloslantirishi mumkin.
Qayta ishlashga yo’naltiriladi. Qayta ishlanadigan mahsulotga energiya va resurslar sarfi yangi ishlab chiqilayotgan mahsulotga nisbatan ancha kam va bu tabiiy resurslarni tejaydi.
11. Bir martalik kofe idishi
– 50 yil parchalanadi
Tarkibidagi plastik vaqt o'tishi bilan mikrozarrachalarga parchalanadi hamda o’zidan tuproq va suvni ifloslantiruvchi moddalarni ajratadi.
Polimer plyonka kartondan ajratib olinib, qayta ishlanadi. Qog'oz maydalanadi va qadoqlash uchun karton ishlab chiqarishga yuboriladi  – ya’ni, tuxum va sabzavotlar uchun tovoqlar, shisha idishlar uchun idishlar va boshqalar. Polimer plyonka asfalt ishlab chiqarishda ishlatilishi mumkin.
12. Saqich
– 10 daqiqa foydalaniladi
– 30 yil parchalanadi
Tarkibidagi kauchuk asos sintetik parchalanmaydigan materialdir. Atrof –muhitni plastik qadoqlash kabi ifloslantiradi.
Saqichni plastmassaga qayta ishlash mumkin. Qayta ishlangan materiallardan qalamlar, stakanlar, poyabzallar, bolalar o'yinchoqlari, uyali telefon qutilari, yugurish yo'laklari va shinalar ishlab chiqariladi.
13. Tetrapak
– 5 yil parchalanadi
Tsellyuloza komponentidan gofrokarton (qadoqlash materiali) ishlab chiqariladi. Plastmassa va metall aralashmasidan granulalar tom yopish materiallari, ish yuritish buyumlari, skameykalar, quvurlar, qutilar va kompozit panellar ishlab chiqarishda ishlatiladi. Asfalt –beton ishlab chiqarishda bunday qadoqlashning maydalangan tarkibi ham qo'shiladi.
14. Sigaret qoldiqlari
– 3 daqiqa foydalaniladi
Tuproq va suvni ifloslantiradi, tabiiy bio –zanjirlarni buzadi, ayrim o'simlik turlarining o'sishiga to’sqinlik qiladi, hayvonlarni zaharlaydi.
Yig'ilgan sigaret qoldiqlari ko'p bosqichli jarayondan o'tadi, uning davomida plastmassa toksinlardan ajratiladi. Qayta ishlangan materiallar transport uchun ishlatiladigan palletlar, park inshootlari va frizbi plitalarini tayyorlash uchun ishlatilishi mumkin.
15. Ofis qog'ozi
– 2 yil parchalanadi
Qog'oz tarkibidagi bo'yoqlar, elim va zaharli moddalar tuproq, suv hamda havoni ifloslanishiga olib keladi.

Чисто там, где не сорят
Забота об экологии – важнейший тренд современного общества. В связи с этим, Министерство природных ресурсов запускает социальную экологическую кампанию «Чисто там, где не сорят».
Цель кампании – привлечение внимания общественности к важности сохранения окружающей среды и призыв не выбрасывать мусор на улице и в природе.
Каждый из нас может принести свой вклад в борьбу за экологическую устойчивость. Не выбрасывать мусор в неположенном месте – простой шаг, который существенно может повлиять на сохранение окружающей среды.
Давайте вместе сделаем наш мир более чистым и устойчивым!
________________________________________________________
Сколько разлагается мусор:
1.Стеклянная бутылка
– Используется 15 минут
– Разлагается 1 000 лет
Негативное воздействие на окружающую среду при разложении:
Стекло не разлагается в полном объеме. Опасным может быть битое стекло, как для животных, так и для людей.
Повторное использование:
Стеклянную продукцию можно многократно перерабатывать без потери свойств. Изготовление изделий из вторичного стекла требует меньше ресурсов и энергии.
2. Пластиковая бутылка
– Разлагается до 500 лет
Пластиковая бутылка при разложении распадается на пластиковые микрочастицы и выделяет вещества, загрязняющие почву и воду. Также выделяет вредные вещества и газы, что может загрязнять воздух и влиять на качество воздуха.
Пластиковая бутылка перерабатываются в полном объеме, что приводит к снижению показателей пластикового загрязнения. Затраты энергии и ресурсов на производство продукции из вторичного сырья гораздо ниже, чем на изготовление продукции с нуля и экономит невосполнимые природные ресурсы.
Из вторсырья изготавливаются:
• ткани и материалы для одежды и обуви;
• пластиковые контейнеры;
• канцтовары;
• мебель;
• строительные материалы;
• дорожные покрытия.
3. Алюминиевая банка
– Разлагается 500 лет
Химические вещества, выделяемые при коррозии алюминия отравляют почву, приводит к загрязнению источников воды и местных экосистем.
Алюминиевые банки на 100% пригодны для вторичной переработки, при которой получается алюминий. Вторичная переработка для изготовления новой алюминиевой банки требует на 95% меньше энергии, чем добыча алюминиевой руды и изготовление банки с нуля.
4. Медицинская маска и подгузник
– Используются 2-5 часа
– Разлагаются 500 лет
Пластик в составе медицинских масок и подгузников со временем распадается на микрочастицы и выделяет вещества, загрязняющие почву и воду.
С помощью инновационных технологий медицинские маски можно использовать повторно для создания автомобильного покрытия, топлива или стройматериалов.
Подгузники подвергаются вторичной переработке и повторное использование материалов можно в изготовлении строительных материалов (черепица),  а также превращать в высококачественную электроэнергию и тепло.
5. Пластиковый пакет
– Используется 30 минут
– Разлагается до 200 лет
При разложении пластиковые пакеты распадаются на пластиковые микрочастицы и выделяет вещества, загрязняющие почву и воду. Выделяют вредные вещества и газы, что может загрязнять воздух и влиять на качество воздуха.
Легко подвергается вторичной переработке. Затраты энергии и ресурсов на производство продукции из вторичного сырья гораздо ниже, чем на изготовление продукции с нуля и экономит невосполнимые природные ресурсы.
• спортивный инвентарь;
• упаковочные материалы;
6. Одноразовая пластиковая посуда
– Используется 1 час
– Разлагается 200 лет
Распадается на пластиковые микрочастицы и выделяет вещества, загрязняющие почву и воду. Выделяет вредные вещества и газы, что может загрязнять воздух и влиять на качество воздуха.
7. Аккумулятор
– Используется 5 лет
– Разлагается 100 лет
При разложении токсичные элементы влияют на почву и ее обновление, также попадают в грунтовые воды и отравляют их.
Аккумулятор содержит дорогие металлы – никель, сурьму, свинец, цинк, кадмий, железо.Их используют повторно для выпуска новых изделий.
Свинец – это чистый цветной металл (до 99 %), при этом дорогостоящий. Его очень ценят при повторном использовании и производстве.
8. Батарейка
– Используется 3 месяца
Тяжелые металлы в составе одной батарейки проникая в почву могут загрязнить 20 м² земли и 400 л воды.
В составе батарейки содержатся такие металлы, как ртуть, кадмий, магний, свинец, олово, никель, цинк.
Вторсырье от переработки батарейки используют в:                                                                                                               - железо – в черной металлургии                                                                                                                                          - прессованный графит – для изготовления щеток для троллейбусов                                                                               - соли марганца – для органического синтеза                                                                                                                      - соли цинка – в фармацевтике
9. Влажные салфетки
– Используются 1 минуту
– Разлагаются 100 лет
Пластик в составе со временем распадается на микрочастицы и выделяет вещества, загрязняющие почву и воду. Выделяет вредные вещества и газы, что может загрязнять воздух и влиять на качество воздуха.
Некоторые страны практикуют переработку влажных салфеток в регенерированное волокно (переработка остатков швейного, ватного и шерстяного производства до состояния ваты). Вторсырье можно использовать в качестве наполнителя для подушек, матрацев и одеял.
10. Упаковка от шоколада и мороженого
– Используются 20 минут
Такие компоненты, как пластик и алюминиевая фольга, могут выделять токсичные вещества и загрязнять почву и воду.
Подвергается вторичной переработке. Затраты энергии и ресурсов на производство продукции из вторичного сырья гораздо ниже, чем на изготовление продукции с нуля и экономит невосполнимые природные ресурсы.
11. Одноразовый стаканчик для кофе
– Используется 20 минут
– Разлагается 50 лет
Пластик в составе одноразовых стаканчиков для кофе со временем распадается на микрочастицы и выделяет вещества, загрязняющие почву и воду.
Подвергается вторичной переработке с отделением полимерной пленки от картона. Бумагу перемалывают и направляют на изготовление картона для упаковки – лотков для яиц и овощей, тары для посуды из стекла и т.д. Полимерную пленку можно использовать в производстве асфальта.
12. Жевательная резинка
– Используется 10 минут
– Разлагается 30 лет
Резиновая основа в составе – синтетический неразлагаемый материал. Загрязняет окружающую среду точно так же, как пластиковая упаковка.
Жевательную резинку можно перерабатывать в пластик. Из вторсырья изготавливают карандаши, чашки, обувь, детские игрушки, футляры для сотовых телефонов, беговые дорожки и шины.
13. Тетрапак
– Разлагается 5 лет
Из целлюлозной составляющей производят гофрокартон (упаковочный материал). Из смеси пластика и металла получают гранулы, используемые при изготовлении кровельных материалов, канцтоваров, скамеек, труб, ящиков и композитных панелей. Измельченную крошку такой упаковки добавляют и при производстве асфальтобетона.
14. Окурки
– Используются 3 минуты
– Разлагаются 5 лет
Загрязняют почву и воду, нарушают естественные био-цепочки, препятствуют росту отдельных видов растений, отравляют животных.
Собранные окурки проходят многоэтапный процесс, во время которого пластик отделяют от токсинов. Из вторсырья можно изготавливать паллеты, используемые для транспортировки, сооружения для парков и тарелки-фрисби.
15. Офисная бумага
– Разлагается 2 года
Краски, клей и токсичные вещества, содержащиеся в бумаге, вызывают загрязнение почвы, воды и воздуха.