Ўзбекистонда Озон қатламини бузувчи моддалар бўйича Монреал баённомаси билан эришилган ютуқларнинг 35 йиллиги нишонланмоқда
3633
БМТ Бош Aссамблеяси 1987 йилда Озон қатламини емирувчи моддалар бўйича Монреал баённомаси имзоланган санани нишонлаш мақсадида
16 сентябрни Бутунжаҳон озон қатламини ҳимоя қилиш куни деб эълон қилди. Монреал баённомаси - озонни бузувчи моддалар деб аталадиган кимёвий моддаларни ишлаб чиқариш ва истеъмол қилишни тартибга солувчи халқаро экологик битим ҳисобланади. Монреал баённомаси БМТга аъзо бўлган 198 та давлат томонидан қабул қилинган тарихдаги энг муваффақиятли экологик битимлардан бири саналади.
2022 йилги Бутунжаҳон озон қатламини сақлаш кунининг шиори “Монреал протоколи@35:Сайёрамиздаги ҳаётни ҳимоя қилиш бўйича глобал ҳамкорлик” деб номланди ва бу шиор билан жаҳон ҳамжамиятини ҳар қачонгидан ҳам амалга оширилаётган саъй-ҳаракатларни бирлаштириш назарда тутилган.
Ўзбекистонда мазкур сана муносабати билан Ўзбекистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси,   Тошкент давлат техника университети, Глобал экологик жамғармаси (ГЭЖ) ва БМТ Тараққиёт Дастурининг қўшма лойиҳаси доирасида бир қатор тадбирлар ўтказилди. Жумладан, Озон қатламини муҳофаза қилиш бўйича қўшма лойиҳа доирасида ўтказилган қатор танловлар ғолиблари эълон қилинди ва тақдирланди. Гендер тенглиги сиёсатини қўллаб-қувватловчи танловда ТДТУ Механика факультетида “Технологик машиналар ва ускуналар (совутгич муҳандислиги)" йўналишида қизларнинг таълим олиши учун бир йил муддатга грантни қўлга киритган уч нафар ғолиб аниқланди. Бу эса техника соҳасида ҳам  аёллар сафи кенгайиб бораётганидан далолат беради.
Тадбирнинг навбатдаги қисмида озон қатламини муҳофаза қилиш бўйича халқаро илмий мақолалар танлови ғолибларини тақдирлаш маросими ҳам бўлиб ўтди. Танлов иштирокчилари ўз билим ва тажрибаларини намойиш этдилар, бу эса, ҳакамлар ҳайъати фикрича, манфаатдор томонларга озон қатламини ҳимоя қилиш бўйича кейинги ташаббусларда қарор қабул қилишда ёрдам беради.
Шу билан бир қаторда, Бутунжаҳон озон қатламини муҳофаза қилиш кунига бағишланган тадбирлар доирасида Халқ талими вазирлиги билан биргаликда мамлакатимиз бўйлаб озон қатламини муҳофаза қилишнинг аҳамияти ҳақида очиқ дарслар ўтказилмоқда. Бу эса, ўз навбатида, мактаб ўқувчиларининг экологияга оид тасаввурларини янада бойитиб, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бўйича биргаликдаги саъй-ҳаракатларни кучайтиришда муҳим бир омилдир.
Тадбирда Давлат экология қўмитаси раиси ўринбосари Ж.Казбеков ҳамда БМТ Тараққиёт Дастурининг Ўзбекистондаги доимий вакили ўринбосари Доина Мунтяну иштирок этдилар.

В Узбекистане отмечают 35-летие достижений Монреальского протокола, по веществам, разрушающим озоновый слой
3637
19 декабря 1994 года Генеральная Ассамблея ООН провозгласила 16 сентября Международным днем защиты озонового слоя в ознаменование даты, когда в 1987 году был подписан Монреальский протокол по веществам, разрушающим озоновый слой. Монреальский протокол — это международное экологическое соглашение, которое регулирует производство и потребление химических веществ, называемых озоноразрушающими веществами. Попадая в атмосферу, эти химические вещества разрушают озоновый слой - слой Земли, который защищает людей и окружающую среду от вредных ультрафиолетовых лучей солнца. Монреальский протокол считается одним из самых успешных экологических соглашений всех времен, которое было ратифицировано всеми 198 государствами-членами ООН.
Тема Международного д
ня защиты озонового слоя в 2022 году - "Монреальский протокол@35: мировое сотрудничество для защиты жизни на Земле", который как никогда призывает к объединению усилий. Если бы все международные экологические договора были бы столь же успешными как Венская конвенция об охране озонового слоя и её Монреальский протокол, человечество имело бы более благоприятную и здоровую окружающую среду. Поэтому необходимо укреплять глобальное сотрудничество, чтобы защитить жизнь на Земле для себя и грядущих поколений.
В Узбекистане ПРООН в партнерстве с Ташкентским государственным техническим университетом (ТГТУ) и совместно с Госкомэкологии в рамках совместного проекта, финансируемого Глобальным экологическим фондом провели ряд мероприятий, посвященных этой экологической дате.
В частности, на мероприятии, состоявшемся в Ташкентском государственном техническом университете, были награждены победители ряда конкурсов, проведенных в рамках совместного проекта по охране озонового слоя. В конкурсе, который поддерживает политику гендерного равенства, определены три победительницы, которые получили образовательный грант на один год на продолжение учёбы по направлению "Технологические машины и оборудование
(Холодильное машиностроение)" факультета Механики при ТГТУ. Это значит, что ряды женщин-техников пополняются.
На мероприятии также были награждены победители международного конкурса научных статей. Участники конкурса продемонстрировали свои знания и опыт, которые, по мнению Оценочной комиссии, помогут заинтересованным сторонам, принимающим решения в дальнейших мероприятиях и политике по защите озонового слоя.
Параллельно, в рамках серии мероприятий, посвященных экологической дате, совместно с Министерством народного образования проводятся уроки о важности защиты озонового слоя по всей стране. Таким образом, экологические знания школьников имеют решающее значение для укрепления совместных усилий в охране окружающей среды.
На мероприятии приняли участие и выступили заместитель председателя Госкомэкологии Ж.Казбеков и Заместитель постоянного представителя ПРООН в Узбекистане Дойна Мунтяну,