Osiyo taraqqiyot banki missiyasi bilan uchrashuv
2019 yilning 6 sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi raisi Bahrom Qo‘chqorov Osiyo taraqqiyot bankining (OTB) Shahar rivoji va suv ta’minoti masalalari bo‘yicha missiya rahbari Ruoyu Xu boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida OTB vakillari mamlakatimizda qattiq maishiy chiqindilarni boshqarish tizimini takomillashtirish, xususan,  OTB ishtirokida «Qattiq maishiy chiqindilarni boshqarish sohasini rivojlantirish bo‘yicha loyiha»ni amalga oshirish bilan bog‘liq masalalar yuzasidan o‘zaro fikr almashdilar.
Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, OTB kredit mablag‘lari hisobiga 2020 yilda 300 ta chiqindi tashuvchi texnika, 26 ta maxsus texnika, 13 ta ekologik ko‘chma labaratoriya avtomobillari hamda 6 ming dona chiqindi xarid qilish va hududlarda 13 ta servis markazlarini barpo etish, sohaga doir o‘quv markazini tashkil etish ko‘zda tutilmoqda.
Uchrashuv yakuniga ko‘ra ishtirokchilar bayon etilgan loyihani sarmoyalash yuzasidan o‘zaro hamkorlik yuritish fikrini bildirdilar.

Встреча с миссией Азиатского банка развития
6 сентября 2019 года председатель Государственного комитета по экологии и экологии Республики Узбекистан Бахром Кучкаров встретился с делегацией Азиатского банка развития (АБР) во главе с руководителем Миссии по развитию городов и водоснабжения Руою Ху.
В ходе встречи представители АБР обменялись мнениями по улучшению системы управления твердыми отходами в стране, в частности, обсудили ход реализации «Проекта по управлению твердыми отходами» выполняемого с участием АБР.
По предварительным оценкам, к 2020 году за счет кредитных средств предоставляемых АБР планируется приобретение 300 мусоровозов, 26 спецавтомобилей, 13 автомобилей мобильных экологических лабораторий, а также 6.000 мусоросборочных контейнеров, постройка 13 сервисных центров в регионах и создание специализированного учебного центра.
По итогам встречи участники выразили готовность совместного сотрудничества в инвестиционном проекте.