O‘zbekistonda chiqindilarni plazma usulida utilizatsiya qilish texnologiyasi tatbiq etiladi
O‘zbekiston Respublikasida chiqindilarni plazma usulida utilizatsiya qilish texnologiyasini tatbiq etish bilan bog‘liq hamkorlik masalalari 2019 yilning 27 avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi raisi B.Qo‘chqorov hamda Singapurning «Alpha Global Capital (S) Pte. Ltd.» ijrochi rais o‘rinbosari janob  Samad Salim va kompaniya mutaxassislari bilan bo‘lgan o‘zaro muloqotda muhokama qilindi.
Mazkur texnologiyaning afzalliklari shundaki, maxsus texnologiya kam chiqitli bo‘lib, atrof-muhitga, aholi salomatligiga ta’siri yo‘q. Plazma usulida chiqindilarni utilizatsiya qilish ularni saralashni talab etmay, harajatlar nuqtai nazaridan ham maqbul, oddiy usulda utilizatsiya qilishga ketadigan harajatlarni bir necha barobar qisqartiradi.
Xususan, ushbu qurilma bir kunda 5 tonna chiqindini plazma usulida qayta ishlab, issiqlik yoki elektr energiyasi ishlab chiqarish quvvatiga ega bo‘lib, hosil bo‘lgan 5 % kul chiqindisini qishloq xo‘jaligida o‘g‘it sifatida yoki qurilish materiallari ishlab chiqarishda foydalanish mumkin bo‘ladi.
Bo‘lib o‘tgan uchrashuv davomida umumiy qiymati 15 mln. dollarni tashkil etgan «Qattiq maishiy chiqindilarni utilizatsiya qilish bo‘yicha ilg‘or texnologiyalar tatbiq etish» investitsiya loyihasini amalga oshirish, keyinchalik mazkur texnologik uskunalarni mamlakatimizda ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish rejalashtirildi. Shuningdek, singapurlik investorlar mazkur texnologiyalar sohasida o‘zaro samarali tajriba almashishga hamda  tayyor ekanliklarini ma’lum qildilar.
Shu bilan birga investorlar oqova suvlarni tozalash texnologiyalarini tatbiq etish yo‘nalishida ham investitsion loyihalarni hamkorlikda amalga oshirishga istak bildirdilar.
Uchrashuv natijasi O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi va Singapurning «Alpha Global Capital (S) Pte. Ltd.» o‘rtasida imzolangan o‘zaro anglashuv memorandumida o‘z aksini topdi.

Узбекистан планирует внедрить технологию плазменной утилизации твердых бытовых отходов
Вопросы сотрудничества по внедрению плазменных технологий утилизации отходов в Республике Узбекистан обсуждались 27 августа 2019 года во время встречи Председателя Государственного комитета по экологии и окружающей среде Республики Узбекистан Б. Кучкарова с исполнительным вице-президентом сингапурской компанией «Alpha Global Capital (S) Pte. Ltd.» Самадом Салимом и специалистами компании.
Преимущества плазменной технологии утилизации заключаются в том, что она является эффективной, не оказывает негативного воздействия на окружающую среду и здоровье населения. Плазменная утилизация отходов не требует сортировки и снижает стоимость утилизации, являясь простым и экономически эффективным способом.
В частности, плазменная установка может перерабатывать до 5 тонн отходов в день и производить тепло или электричество, а образующаяся в количестве 5 % зола, может использоваться в качестве удобрения в сельском хозяйстве или при производстве строительных материалов.
Планируется реализовать инвестиционный проект «Внедрение передовых технологий по утилизации твердых отходов», общей стоимостью 15 млн. долларов США. Сингапурские инвесторы выразили готовность делиться и обмениваться эффективными технологиями в этой области.
Инвесторы так же выразили готовность совместно реализовывать инвестиционные проекты в области технологий очистки сточных вод.
Результат встречи между Государственным комитетом Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды и сингапурской компанией «Alpha Global Capital (S) Pte. ООО», отражен в подписанном между сторонами Меморандуме о взаимопонимании.