Buxoroda jayron ovlagan shaxslar qo‘lga olindi
Buxoro viloyat ekologiya va atrof-muxitni muxofaza qilish boshqarmasi inspektorlari hamda XXXX-harbiy qism xizmatchilari 24 avgustdan 25 avgustga o‘tar kechasi uch dona ov quroli hamda kuchli yoritish quvvatiga ega projektorlardan foydalangan holda tumanning Qorako‘l ixtisoslashtirilgan davlat o‘rmon xo‘jaligi hududidan O‘zbekiston Respublikasining Qizil kitobiga kiritilgan 2 bosh jayronni ovlagan 5 nafar fuqaro to‘xtatildi.
Xuquqbuzarlar o‘zlarini Qorako‘l tuman «Qoraxoji» mahalla fuqarolar yig‘inida yashovchi Sayilxonov O‘ktam, Murodov Javlon, Murodov Jumaboy va Jo‘raev Nabilar deb tanishtirdilar.  Huquqbuzarlar tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Qizil kitobiga kiritilgan 2 bosh jayron otilgan.
Buxoro viloyat ekologiya va atrof-muxitni muxofaza qilish boshqarmasi inspektorlari hamda XXXX-harbiy qism xizmatchilari tomonidan tegishli materiallar rasmiylashtirilgan.
Huquqbuzarlarning xatti-harakatida jinoyat alomatlari borligi sababli tergov surishtiruv harakatlarini olib borish va huquqbuzarlarga nisbatan amaldagi qonunchilik asosida chora ko‘rish maqsadida  yig‘ilgan hujjatlar tegishli huquqni muhofaza qilish organlariga yuborildi.

Бухарская область: Задержаны браконьеры охотившиеся на джейранов
24 по 25 августа 2019 года,  инспекция Бухарского областного управление по экологии и охране окружающей среды, совместно с военнослужащими воинской части №хххх, в пустынной местности, в районе расположения колодца «Сарали», был задержан автомобиль с четырьмя жителями Каракульского района, которые осуществляли незаконную охоту на джейранов с использованием мощного осветительного прибора – прожектора.
Правонарушителями оказались жители махаллинского схода граждан «Кораходжи» Каракульского района – Сайилханов Уктам, Муродов Явлон, Муродов Джумабой и Джураев Наби. Ими были застреляны две особи взрослых джейранов, занесенных в Красную книгу Республики Узбекистан.
Инспекторами управления по экологии и охране окружающей среды в отношении правонарушителей оформлены соответствующие материалы.
В связи с тем, что правонарушителями совершены действия имещие признаки уголовного преступления, материалы дела в соответствии с законодательством направлены в правоохранительные органы с целью проведения дальнейших следственных действий и судебного преследования правонарушителей.