Jizzax viloyat: Huquqbuzarlik uchun jarimaga tortildi
Jizzax viloyati Ekologiya va atror-muhitni muhofaza qilish boshqarmasining  ekologik nazorat inspektsiyasi tomonidan tashkil etilgan navbatdagi ekologik reyd davomida Baxmal tumanining «Bog‘ishamol» QFY hududida yashovchi fuqaro Gulnora Kenjaevaning o‘z uyidan chiqqan qurilish chiqindilarini ochiq havoda alanga oldirib yoqib yuborayotganligini aniqladi.
Huquqbuzarlik holatini sodir etganligi uchun fuqaro G.Kenjaeva O‘zbekiston Respublikasi MJtKning 88-moddasi, qismi asosan 111,5 ming so‘m miqdorda jarimaga tortildi.
Shuningdek, mazkur reyd davomida Forish tumanida istiqomat qiluvchi fuqaro Aroqulov Elyor To‘lqin o‘g‘li ruxsat etilmagan joydan tuproq qazib, yuk mashinasiga ortib ketayotganligi aniqlandi.
Sodir etilgan huquqbuzarlik uchun fuqaro E.Aroqulovga nisbatan  O‘zbekiston Respublikasi MJtKning 70-moddasi, 1 qismiga asosan 2 mln. 230 ming so‘m miqdorida jarima qo‘llanildi.

Джизакская область: Оштрафованы за совершение правонарушений в сфере экологии и охраны окружающей среды
19:33
5996
В ходе экологического рейда, организованного Инспекцией по контролю в сфере экологии Управления по экологии и охране окружающей среды Джизакской области, было обнаружено, что жительница кишлака «Богишамол» Бахмальского района, Гульнора Кенджаева, произвела открытое сожжение строительного мусора вынесенного из её дома.
За совершение правонарушения, гражданка Г. Кенжаева была оштрафована на сумму 111,5 тыс. сум, в соответствии с частью первой, статьи 88, Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности.
Также, во время рейда было выявлено, что житель Форишского района, Эльёр Тулкин-углы Арокулов, выкапывал землю в несанкционированном места, загружал и вывозил её на своем грузовике.
Гражданин Э.Арокулов был оштрафован на сумму 2 млн. 230 тыс. сум, в соответствии с частью первой,  статьи 70, Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности.