![](/uploads/2022-01-10_1027France.jpg)
Mamlakatda anchadan buyon chiqindilarni saralab yig‘ish tizimi mavjud. Chiqindi qutilari turli rangdagi kopqoqlar bilan belgilangan. Oq qopqoqli quti shisha uchun, sariq rangdagisi qayta ishlanadigan chiqindilar uchun mo‘ljallangan. Chiqindini olib chiqib ketuvchi tashkilot xodimlari ushbu konteyner ichidagi chiqindi tarkibini ko‘ra olishlari uchun aholi mazkur konteynerga tashlanadigan chiqindini ochiq holda to‘kib tashlashi kerak. Aks holda xizmat ko‘rsatuvchi tashkilot o‘sha konteynerdagi chiqindini olib chiqib ketmaydi. O‘z navbatida mas’uliyatsiz fuqaroni qo‘shnilar bilan kelishishdek jiddiy javobgarligi bo‘ladi. Negaki uning kasriga qolgan boshqa qo‘shnilarning chiqindisi olib chiqib ketilmaydi. Jigarrang qopqoqli rangdagi konteynerga yoqishga yoki chiqindi poligoniga yuborishga mo‘ljallangan qolgan barcha chiqindilar tashlanadi. Farmatsevtika mahsulotlarini, masalan, eski dorilar va ularning o‘ramlari, termometr va boshqalar qayta ishlanadigan chiqindilarga yoki chiqindi poligonlariga tashlanmasligi uchun ularni hoxlagan dorixonaga topshirish mumkin.
Ayrim hududlarda konteynerlar soni ko‘proq bo‘lishi mumkin. Plastik mahsulotlar, qog‘oz-karton va daraxtlar uchun alohida konteynerlar ham qo‘yilgan bo‘lishi mumkin. Bu o‘rinda butunboshli plastikni to‘liq qayta ishlash mumkin emas.
Nostandat chiqindilar uchun maxsus qabul punktlari mavjud bo‘lib, ularni aholining o‘zi olib borishi zarur. Bunday punktlarning soni 4,5 ming ta atrofida. Bunday turdagi chiqindilarni belgilanmagan joyga tashlash uchun jarimalar xavfi bor.
Frantsiya uchun chiqindilar muammosi nafaqat ekologik, balki siyosiy tusga ega muammo hisoblanadi. Yevropa ittifoqida ekologiyani muhofaza qilish sohasidagi asosiy chaqiriq plastmassani qayta ishlash hisoblanadi. Yevropa ittifoqi 2018 yilning may oyida qoidalarni yangiladi. Yangilangan qoidalarga muvofiq zaxarli plastmassani muqobil materiallarga almashtirish zarur. Yevrostat ma’lumotlariga ko‘ra, Frantsiya bu borada qo‘shni mamlakatlarga nisbatan pastroq. Frantsiya ishlab chiqariladigan plastmassaning 25 foiziga yaqinini qayta ishlaydi. Bu esa Germaniya hamda Niderlandlarga nisbatan ikki baravar kamdir. Ammo hukumat mahalliy supermarketlarda bir martalik plastik paketlardan foydalanishni taqiqladi. Negaki, Frantsiya 2025 yilga qadar butun hududi bo‘ylab faqat qayta ishlangan plastmassadan foydalanish bilan bog‘liq majburiyatini bajarishi kerak.
Mamlakatda chiqindilarni qayta ishlash bilan 300 ta maxsus korxona shug‘ullanadi. Ular har yili 2,3 mln tonna ikkilamchi xom ashyoni ishlab chiqaradi. Qayta ishlab chiqarishning umumiy hajmi 42 foizni tashkil etadi. 1975 yilda maishiy chiqindilarni qayta ishlash to‘g‘risidagi qonun qabul qilingan vaqtdan boshlab mamlakatda chiqindi poligonlarining soni 6 mingdan 230 taga, chiqindilarni yoqadigan korxonalar soni esa 300 tadan 128 taga qisqardi.
Shu bilan birga Frantsiyada so‘nggi yillarda iste’mol qilishning ijtimoiy mas’uliyat kontseptsiyasi ommalashib bormoqda. Mazkur kontseptsiya 4 ta tamoyilga asoslanadi: demokratiya, jamiyat uchun foydalilik, aralash resurslar va ulardan birgalikda foydalanish. Masalan Parijda ushbu yondoshuv - amaliyotda turli mahsulotlarni yig‘ish, ta’mirlash va qayta realizatsiya qilish bo‘yicha 15 ta markazning ochilishida namoyon bo‘ldi. Ushbu markazlar toifalar bo‘yicha bo‘lingan. Xususan, tekstil, karton, sporttovarlar, o‘yinchoqlar, maishiy texnika va boshqalar.
Butun boshli chiqindilarni qayta ishlash va ikkilamchi xom ashyo sifatida ishlatib bo‘lmaydi. Shu sababli hozirgi kunda Frantsiyada qayta ishlanmaydigan chiqindilarni yoqish uchun 130 ga yaqin zavodlar mavjud. O‘z o‘rnida yoqishda hosil bo‘lgan kul yo‘l qurilishida, jarayonda hosil bo‘ladigan issiqlik esa yaqin orada joylashgan uylarni issiqlik bilan ta’minlashda foydalaniladi. Ayrim korxonalar yer ostida joylashgan bo‘lib, ular tutun, badbo‘y xid tarqatmaydigan texnologiyalardan foydalanidilar Jahonning boshqa mamlakatlari kabi Frantsiyada ham chiqindilarning asosiy katta qismi yirik korporatsiyalar ulushiga to‘g‘ri keladi. Hukumat biznes-tuzilmalarining mas’uliyatini oshirish maqsadida yirik miqdordagi jarimalar hamda mas’uliyatli korxonalar uchun imtiyozlar ko‘rinishida rag‘batlantirish mexanizmini ko‘zda tutuvchi tizimni yo‘lga qo‘ygan.
Chiqindilar bilan bog‘liq qoidalarni buzganlik uchun jarimalar jismoniy shaxslar uchun ham belgilangan – €35. Yo‘l yuzida qoldirilgan chiqindilar uchun jarima miqdori €70 ni tashkil etadi. Ammo bu jarima miqdori mamlakatning turli shaharlarida turlicha bo‘ladi. Shu bilan birga masalan u yoki bu dalalarda qoldirib ketilgan eski divan uchun €150 jarima to‘lanishi hamda avtomashina konfiskatsiya qilinishi mumkin. Yirik hajmdagi mebel yoki texnikani to‘g‘ri utilizatsiya qilish uchun munitsipal xizmatga murojaat qilish mumkin. Ular esa uni maxsus transport yordamida olib chiqib ketadi.
Bundan tashqari Frantsiya o‘zining chiqindilari bilan kurashish barobarida shveytsar “chiqindi turizmi” bilan ham kurashishga to‘g‘ri kelmoqda. Gap shundaki Shveytsariyaning chegaraga yaqin tumanlaridagi aholi ikki baravar miqdordagi soliqning mavjudligi sababli ular o‘z chiqindilarini frantsuz hududiga olib borib tashlaydilar.

От отходов на улицах до глубокой сортировки: Мировой опыт борьбы с мусором. ФРАНЦИЯ
В стране довольно давно существует раздельный сбор отходов. Мусорные баки маркируют крышками разных цветов. Белая крышка обозначает стекло. Желтая — отходы, которые идут на переработку. Выбрасывать в этот контейнер мусор надо непременно высыпая его из мешка, чтобы рабочие смогли увидеть содержимое контейнера. В противном случае муниципальные службы не будут его вывозить. А безответственного гражданина ждет серьезный разговор с соседями, чей мусор также останется в баках. В контейнер с коричневой крышкой выбрасывают все остальные отходы, которые подлежат сжиганию или захоронению на свалках. Продукты фармацевтики — старые таблетки, упаковки от них, термометры и так далее — можно сдать в любую аптеку, чтобы токсичные вещества не попадали ни в переработку, ни на общий полигон.
В некоторых местах контейнеров может быть больше. Отдельно могут стоять баки для пластиковых продуктов, картона и дерева. При этом следует помнить, что не весь пластик в принципе можно переработать.
Парижские контейнеры для перерабатываемого мусора и того, который подлежит сжиганию или захоронению. Опрошенные ТАСС жители французской столицы признались, что часто не могут с уверенностью сказать, перерабатывается ли та или иная упаковка.
Для нестандартных вещей существуют специальные пункты, куда их нужно вывозить самостоятельно, — около 4,5 тыс. по стране. А вот за выброс таких отходов в неположенных местах грозит штраф.
Проблема мусора для Франции носит не только экологический, но также и политический характер. Основным вызовом в сфере сохранения экологии в Евросоюзе называют переработку пластмасс. В мае 2018 года Еврокомиссия обнародовала правила, по которым токсичные пластмассы необходимо заменить на альтернативные материалы. Франция в этом пока уступает своим соседям — по данным Евростата, страна перерабатывает около 25% производимых пластмасс, что в два раза меньше, чем в Германии и Нидерландах. Но власти уже запретили одноразовые пластиковые пакеты в местных супермаркетах, чтобы выполнить свое обещание по использованию только переработанных материалов на территории всей Франции к 2025 году.
Переработкой отходов в стране занимаются 300 специализированных предприятий, которые производят 2,3 млн тонн вторичного сырья ежегодно. А общий уровень переработки в стране составляет 42%. При этом с момента принятия первого закона о переработке бытовых отходов в 1975 году количество свалок в стране уменьшилось с 6 тыс. до 230, а число мусоросжигательных заводов — с 300 до 128.
Также во Франции в последние годы набирает популярность социально-ответственная концепция потребления. Она строится на четырех принципах: демократичность, общественная полезность, смешанные ресурсы и их общее использование. Например, в Париже этот подход на практике вылился в создание 15 центров по сбору, ремонту и повторной реализации различной продукции. Центры эти разбиты по категориям — текстиль, картон, спорттовары, игрушки, бытовая техника и некоторые другие.
Работа французской компании, занимающейся сбором и восстановлением старых бытовых приборов
Но не весь мусор можно переработать и использовать вторично. Так что сейчас во Франции насчитывается около 130 заводов для сжигания неперерабатываемых отходов. При этом золу, которая остается после сжигания, используют при строительстве дорог, а тепло, выделяемое в процессе, — для отапливания близлежащих домов. Некоторые заводы расположены под землей и используют технологии, благодаря которым не производят ни дыма, ни неприятного запаха.
Большая часть отходов во Франции, как и в других странах мира, приходится на крупные корпорации. Чтобы повысить ответственность бизнеса, власти предусмотрели систему крупных штрафов и поощрений в виде льгот для ответственных предприятий.
За нарушение правил выброса мусора штраф предусмотрен и для физических лиц — €35. За оставленный на дороге мусор придется заплатить около €70, при этом сумма варьируется от города к городу. А тем, кто, например, решит выбросить старый диван где-нибудь в поле, придется заплатить штраф в €150 и рискнуть конфискацией машины. Чтобы правильно утилизировать крупногабаритную мебель или технику, необходимо обратиться в муниципальные службы, которые вывезут ее специальным транспортом.
Кроме того, помимо собственных отходов Франции приходится бороться со швейцарским "мусорным туризмом". Дело в том, что жители приграничных районов Швейцарии часто — из-за двойного налога у себя дома — ездят выбрасывать свой мусор на французскую территорию.