O’zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo’mitasi raisining Belarus Respublikasi Tabiatni muhofaza qilish vaziri bilan uchrashuvi
19:12
7111
2019 yilning 30 iyul kuni O’zbekiston Respublikasi delegatsiyasining Belarus Respublikasiga tashrifi doirasida O’zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo’mitasi raisi Bahrom Qo’chqorovning Belorus Respublikasi Tabiatni muhofaza qilish vaziri Andrey Xudik bilan uchrashuvi bo’lib o’tdi.
O’zaro anglashuv, konstruktiv va ochiq muhitda o’tgan muzokaralar davomida ikkala tomon atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida olib borilayotgan davlat siyosati, chuqur islohotlar to’g’risida o’zaro fikr almashdilar hamda chiqindilarni kompleks boshqarish, ekologik sertifikatlash, markirovkalash, audit, ekologik ta’lim va biologik xilma-xillikni muhofaza qilish kabi qator yo’nalishlarda ikki tomonlama o’zaro manfaatli hamkorlikni amalga oshirish yuzasidan qaror qabul qildilar.
2019 yilning 1 avgust kuni O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoevning Belarus Respublikasiga tashrifi doirasida O’zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo’mitasi hamda Belarus Respublikasi Tabiatni muhofaza qilish vazirligi o’rtasida atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida hamkorlik to’g’risidagi Kelishuv imzolanadi. Kelishuvning asosiy maqsadi milliy, mintaqaviy va global darajalardagi ekologik masalalarni hal etish uchun ikkala tomon o’rtasidagi hamkorlikni kengaytirish va rivojlantirish hisoblanadi.
Tuzilgan Kelishuv doirasida quyidagi yo’nalishlar bo’yicha ikki tomonlama hamkorlik taklif etilmoqda:
– atrof-muhitni muhofaza qilish va tabiiy resurslardan oqilona foydalanish sohasida davlat nazoratini takomillashtirish;
– bioxilma-xillikni saqlash, shu jumladan o’simlik va hayvonot dunyosining noyob hamda yo’qolib ketish xavfi ostidan turgan turlarini muhofaza qilish, populyatsiyasini tiklash, muhofaza etiladigan tabiiy hududlar tizimini rivojlantirish;
– muqobil energiya manbalarini rivojlantirish;
– chiqindilarni kompleks boshqarish, ularni utilizatsiya qilish va qayta ishlash bo’yicha texnologiyalarni joriy etish;
– atrof-muhit monitoringi;
– atmosfera havosini muhofaza qilish, suv resurslarining ifloslanishini oldini olish, resurs tejaydigan texnologiyalarni tatbiq etish;
– ekologik targ’ibot, ekologik talofat zonalarida atrof-muhit holatini yaxshilash.
Kelishuvni imzolash va kelgusida uni amalga oshirish nafaqat munosabatlarni mustahkamlashga, balki O’zbekiston Respublikasi va Belorus Respublikasi o’rtasida ikki tomonlama hamkorlik uchun xalqaro huquqiy bazani shakllantirishga xizmat qiladi.

Встреча председателя Госкомэкологии Республики Узбекистан с министром природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Беларусь
19:12
7113
30 июля 2019 года в рамках визита Делегации Республики Узбекистан в Республику Беларусь состоялась встреча председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды Бахрома Кучкарова с министром природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Беларусь Андрем Худык.
В ходе встречи стороны обменялись информацией о реализуемой государственной политике в сфере охраны окружающей среды, а также приняли решение осуществлять сотрудничество по целому ряду направлений, таких как управление отходами, экологическая сертификация, экологическая маркировка и экологический аудит, экологическое образование и сохранение биоразнообразия.
Основной целью Соглашения является расширение и развитие сотрудничества между его Сторонами для решения экологических вызовов на национальном, региональном и глобальном уровнях.1 августа 2019 г. в рамках визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Республику Беларусь состоится подписание Соглашения между Министерством природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Беларусь и Государственным комитетом Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды о сотрудничестве в области охраны окружающей среды.
В рамках заключенного Соглашения предлагается развитие двустороннего сотрудничества по следующим направлениям:
– совершенствование государственного контроля и надзора в области охраны окружающей среды и рационального природопользования, экономического регулирования и экономических инструментов охраны окружающей среды;
– сохранение биологического разнообразия, в том числе сохранение и восстановление популяций редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных и растений, развитие системы особо охраняемых природных территорий;
– изменение климата и адаптация к его последствиям;
– развитие альтернативных источников энергии;
– комплексное обращение с отходами, применение технологий по их утилизации и переработке;
– мониторинг окружающей среды;
– охрана атмосферного воздуха, рациональное использование и улучшение качества водных ресурсов, в том числе в трансграничном контексте;
– изучение и решение глобальных и региональных проблем по улучшению состояния окружающей среды в зонах экологического бедствия.
Заключение и последующая реализация Соглашения будет способствовать укреплению отношений и созданию договорно-правовой базы для двустороннего сотрудничества между Республикой Беларусь и Республикой Узбекистан.