Markaziy Osiyo uchun Ekologik Reabilitatsiya Hisobi Assambleyasining yig‘ilishi
2021 yil 9 dekabr kuni Markaziy Osiyo uchun ekologik reabilitatsiya hisobi (ERH) Assambleyasining navbatdagi yig‘ilishi onlayn formatda bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda YeRH, Yevropa komissiyasi, Xalqaro atom energiyasi agentligi, YeXHT, BMTTD vakillari, shuningdek, Qirg‘iziston Respublikasi, Tojikiston Respublikasi va O‘zbekiston Respublikasi vakillari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi YeRHning benefitsiari bo‘lib, uning doirasida Strategik bosh rejada ustuvor ob’ektlar sifatida belgilangan Toshkent va Namangan viloyatlaridagi sobiq uran qazib olinadigan ob’ektlarni rekultivatsiya qilish rejalashtirilgan.
Yig‘ilishda asosiy e’tibor donor va benefitsiar mamlakatlarga erishilgan yutuqlar haqida ma’lumot berishga qaratildi. Yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi nomidan ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi raisining o‘rinbosari J. Kazbekov so‘zga chiqdi. Yig‘ilish davomida YeRH doirasida erishilgan yutuqlar va kelgusi yil uchun maqsadlar muhokama qilindi.
Yig‘ilish yakunida, benefitsiar mamlakatlarga kun tartibidagi dolzarb masalalarni bajarishga e’tibor berish tavsiya etildi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil fevral oyidagi farmoyishiga muvofiq Davlat ekologiya qo‘mitasi YeRH doirasida ishlarni tashkil etish bo‘yicha mas’ul davlat organi etib belgilandi.
Avvalroq, joriy yilning oktyabr oyida ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi hamda YeTTB o‘rtasida maslahat xizmatlari ko‘rsatish to‘grisida Grant bitimi imzolandi. Ob’ektlarni rekultivatsiya qilish ishlarini 2024 yilga qadar yakunlash kutilmoqda.

Заседание Ассамблеи вкладчиков Счета экологической реабилитации для Центральной Азии
9 декабря 2021 года состоялось очередное заседание Ассамблеи вкладчиков Счета экологической реабилитации для Центральной Азии (СЭР) в виртуальном формате. На встрече приняли участие представители СЭР, Европейской комиссии, МАГАТЭ, ОБСЕ, ПРООН, а также представители Кыргызской Республики, Республики Таджикистан и Республики Узбекистан.
Республика Узбекистан является бенефициаром СЭР, в рамках которого, запланированы работы по рекультивации на бывших объектах добычи урана в Ташкентской и Наманганской областях, которые были определены в Стратегическом Мастер-плане в качестве высокоприоритетных объектов.
Заседание было сосредоточено на предоставлении обновленной информации о достигнутом прогрессе странам-донорам и странам-бенефициарам. На заседании от имени Республики Узбекистан выступил заместитель председателя Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды Ж. Казбеков. В ходе заседания были обсуждены достигнутые прогрессы в рамках СЭР и цели на следующий год.
В завершении странам-бенефициарам было рекомендовано сосредоточиться на выполнении актуальных вопросов на повестке.
Напомним, что в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан февраля текущего года Госкомэкологии назначен ответственным государственным органом по организации работ в рамках СЭР.
Ранее, в октябре месяце текущего года было подписано Соглашение о гранте по консультационном услугам между Государственным комитетом по экологии и охране окружающей среды и ЕБРР. Завершение работ по реабилитации объектов ожидается к 2024 году.