WWF bilan mustahkam hamkorlik
O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi raisi o‘rinbosari J. Kazbekov boshchiligidagi delegatsiya Butunjahon yovvoyi tabiat fondining (WWF – World Wildlife Fund) Gland shahrida (Shveytsariya) joylashgan bosh qarorgohiga tashrif buyurdi va u yerda WWF bosh direktori Marko Lambertini bilan uchrashdi.
Ma’lumot uchun: WWF - atrof-muhitni muhofaza qilish, tiklash va sohada tadqiqot ishlarini olib borish bilan bog‘liq ishlarni amalga oshiruvchi xalqaro jamoat tashkiloti. Bu dunyodagi 100 dan ortiq mamlakatlarda 1300 ga yaqin tabiatni muhofaza qilish loyihalarini qo‘llab-quvvatlovchi eng katta mustaqil tashkilotlardan biri hisoblanadi.
Uchrashuvda tomonlar ekotizimlarni muhofaza qilish sohasidagi hamkorlikni kengaytirish masalalarini, xususan, mamlakatda yo‘q bo‘lib ketgan va Xalqaro tabiatni muhofaza qilish ittifoqining Qizil ro‘yxatiga kiritilgan Osiyo gepardini (Acinonyx jubatus venaticus) qayta tiklash istiqbollarini, shuningdek, O‘zbekistonda ekologik turizmni rivojlantirish imkoniyatlarini muhokama qilishdi.
Uchrashuv yakuni bo‘yicha o‘zaro anglashuv va hamkorlik memorandumini imzolash orqali ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlashga kelishildi.

Сотрудничество с фондом защиты дикой природы (WWF)
Делегация Республики Узбекистан, возглавляемая заместителем председателя Госкомэкологии Ж. Казбековым, посетила с визитом Штаб-квартиру Всемирного фонда дикой природы (WWF – World Wildlife Fund) в г. Гланд (Швейцария), где провела встречу с Генеральным директором WWF Марко Ламбертини.
Справочно: WWF – международная общественная организация, работающая в сферах, касающихся сохранения, исследования и восстановления окружающей среды. Это крупнейшая в мире независимая природоохранная организация, работающая в более чем 100 странах, поддерживающая около 1300 природоохранных проектов во всём мире.
В ходе встречи между сторонами обсуждены вопросы по расширению сотрудничества в области сохранения экосистем, в частности перспективы реинтродукции азиатского гепарда (Acinonyx jubatus venaticus), который является исчезнувшим подвидом в стране и внесен в Красный список Международного союза охраны природы, а также обсудили возможности развития экологического туризма в Узбекистане.
По итогам встречи достигнуты договоренности по укреплению двусторонних отношений путем подписания Меморандума о взаимопонимании и сотрудничеству.