Iqtisodiy hamkorlik va rivojlanish tashkilotining «yashil» harakatlar bo‘yicha Maxsus ishchi guruhining yig‘ilishi yakunlari
4141
2021 yil 12-13 oktyabr kunlari Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi raisi o‘rinbosari J. Kazbekov boshchiligidagi delegatsiya Iqtisodiy hamkorlik va rivojlanish tashkilotining (IHRT) Yashil harakatlar bo‘yicha maxsus ishchi guruhining onlayn formatida o‘tkazilgan yillik yig‘ilishida ishtirok etdi.
Tadbirda IHRTga a’zo davlatlar, Sharqiy Yevropa, Kavkaz va Markaziy Osiyo (EECCA) mintaqasi, xalqaro hamkor tashkilotlar hamda nodavlat notijorat tashkilotlari rasmiy vakillari ishtirok etishdi.
Malumot uchun: Yashil harakatlar bo‘yicha maxsus ishchi guruhining yillik yig‘ilishi joriy yil Toshkent shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilgan edi.
Biroq, dunyoning ko‘plab mamlakatlarida davom etayotgan koronavirus infektsiyasi va uning salbiy oqibatlarini inobatga olgan holda Maxsus ishchi guruh Kotibiyati yig‘ilishni onlayn formatda o‘tkazilishi to‘g‘risida qaror qabul qildi.
Germaniya Atrof-muhit, tabiatni muhofaza qilish va yadro xavfsizligi federal vazirligining Sharqiy Yevropa, Markaziy Osiyo, Afrika va Yaqin Sharq mamlakatlari bilan hamkorlik qilish boshqarmasi boshlig‘i, Yurgen Kaynxorst raisligi ostida o‘tkazilgan tadbirda tomonlar COVID-19 dan xalos bo‘lishning ekologik jihatlari, 2021-2022 yillardagi ish dasturining bajarilishi natijalari, «Evropa uchun atrof-muhit 2022» yuqori darajadagi konferentsiyasiga tayyorgarlik to‘g‘risida o‘zaro ma’lumot, fikr almashildi.
Shu bilan birga, Yu. Kaynxorst va Rudolfo Leysi (IHRT atrof-muhit bo‘yicha direktori) Davlat ekologiya qo‘mitasiga Yillik yig‘ilishni Toshkent shahrida o‘tkazishga tashabbus bildirganligi uchun minnatdorchilik bildirishdi.
IHRTning siyosiy tahlilchisi Izabella Nuve davlatimizning koviddan keyingi davrda yashil tiklanish borasidagi sa’y-harakatlarini alohida qayd etdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, YeECCA mamlakatlari orasida O‘zbekiston va Gruziya 30% natijaga erisha oldi va bu ko‘rsatkich bo‘yicha mintaqaning boshqa davlatlardan oldinda ekanligini e’tirof etdi.
O‘z navbatida, J. Kazbekov o‘z nutqida O‘zbekistonda atrof-muhitni muhofaza qilish, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish, ko‘kalamzorlashtirish va iqlim harakatlari sohasida olib borilayotgan izchil islohotlar haqida batafsil ma’lumot taqdim etdi.
Xususan, O‘zbekiston Respublikasining Parij bitimiga qo‘shilishi, «Yashil» iqtisodiyotga o‘tish strategiyasining qabul qilinishi, BMT Bosh assambleyasining «Orolbo‘yi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududi» deb e’lon qilish haqidagi maxsus rezolyutsiyasining qabul qilinishi alohida ta’kidlab o‘tildi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «Yashil o‘sish va global maqsadlar uchun hamkorlik – 2030» (P4G) xalqaro sammitida nutq bilan ishtirok etishi, Global yashil o‘sish instituti bilan Bitim imzolanishi, Xalqaro tabiatni muhofaza qilish ittifoqi bilan hamkorlikning o‘rnitilishi va Quyi-Amudaryo davlat biosfera rezervatini YuNESKOning «Odam va biosfera» dasturi doirasida Butunjahon biosfera rezervatlari tarmog‘iga muvaffaqiyatli kiritilishi yaqqol dalil sifatida keltirib o‘tildi.
Shuningdek, Davlat ekologiya qo‘mitasi vakillari, 15 oktabr kuni Toshkent shahrida gibrid formatda bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan Markaziy Osiyo uchun iqlim, energiya, suv va yer (NEKSUS) bog‘liqligi bo‘yicha yuqori darajadagi yig‘ilishda ishtirok etish uchun taklif qilindi.

Итоги заседания Специальной рабочей группы по зеленым действиям Организации экономического сотрудничества и развития
4143
12-13 октября 2021 года Делегация Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды во главе с Заместителем председателя Ж. Казбековым приняла участие в работе Ежегодного совещания Специальной рабочей группы по зеленым действиям Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР), которое проводится в онлайн режиме.
На мероприятии приняли участие официальные представители стран членов ОЭСР, региона Восточной Европы, Кавказа и Центральной Азии (ВЕКЦА), международных организаций-партнеров, а также ННО.
Справочно: Ежегодное совещание Специальной рабочей группы по зеленым действиям ОЭСР планировалось к проведению на высоком уровне в г. Ташкенте, с приглашением ведущих международных специалистов (60-70 участников) в области «зеленой» экономики и «зеленого» роста.
В связи с продолжающейся пандемией COVID-19 во многих странах участниц, Секретариатом Специальной рабочей группы было решено провести совещание в виртуальном формате.
На мероприятии, проходившем под председательством Руководителя департамента по сотрудничеству со странами Восточной Европы, Центральной Азии, Африки и Ближнего Всотока Федерального министерства окружающей среды, охраны природы и ядерной безопасности Германии, сопредседателя Специальной рабочей группы по зеленым действиям Юргена Кайнхорста стороны предоставили информацию касательно экологических аспектов реагирования и восстановления от COVID-19, результатов по выполнению программы работ на 2021-2022 годы, подготовки к Конференции высокого уровня «Окружающая среда для Европы 2022».
Вместе с тем, г-н Ю. Кайнхорст и г-н Рудольфо Лейси (Директор по окружающей среде ОЭСР) поблагодарили Госкомэкологии РУ за готовность проведения Ежегодного совещания в г. Ташкенте в этом году и при этом выразили сожаление, что в связи с пандемией встречу приходится проводить в онлайн формате.
Политическим аналитиком ОЭСР г-жой Исабелла Нуве особо отмечены усилия страны направленные на зеленое восстановление в послековидный период. Так, по её словам, среди стран ВЕКЦА только Узбекистан и Грузия смогли достичь 30% результата и опережают остальные страны региона по данному показателю.
В свою очередь, в своей речи Ж. Казбеков представил подробную информацию об осуществляемой последовательной работе в Узбекистане в области обеспечения охраны окружающей среды, рационального использования природных ресурсов, зеленого восстановления и климатических действий.
В том числе, особенно отмечены присоединение Республики Узбекистан к Парижскому соглашению, принятие Стратегии по переходу на «зеленую» экономику, принятие Специальной резолюции Генеральной Ассамблеи ООН по объявлению «Приаралье – зоной экологических инноваций и технологий», усилия страны по установлению новых партнерских отношений для достижения зеленого роста, зеленого перехода и целей в области изменения климата. Свидетельством которому являются выступление Президента Республики Узбекистан на втором Саммите «Партнерство ради зеленого роста и глобальных целей – 2030» (P4G), подписание соглашения с Глобальным институтом зеленого роста, установление сотрудничества с Международным союзом охраны природы и включение Нижне-Амударьинского государственного биосферного резервата во Всемирную сеть биосферных резерватов ЮНЕСКО в рамках программы «Человек и биосфера».
Представители Госкомэкологии, также были приглашены принять участие на встрече высокого уровня по взаимосвязи климата, энергии, воды и земли (НЕКСУС) для Центральной Азии, которая запланирована к проведению в гибридном формате 15 октября в г. Ташкенте