Atrof tabiiy muhit monitoringini raqamlashtirish yo‘lida
2021 yil 15-16 sentyabr kunlari Toshkent shahrida Davlat ekologiya qo‘mitasi va BMT Atrof muhit dasturi (UNEP) hamkorligida amalga oshirilayotgan “Markaziy Osiyoda ekologik monitoringni qo‘llab-quvvatlash uchun ma’lumotlar va ulardan foydalanishni yaxshilash uchun salohiyatni rivojlantirish hamda texnologiyalar almashish” mintaqaviy loyihasi doirasida onlayn trening va vebinari bo‘lib o‘tdi.
Tadbir davomida O‘zbekiston Respublikasi Suv xo‘jaligi vazirligi, O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi hamda «O‘zgidromet» markazining soha mutaxassislari kartografiya qilish, geoaxborot tizimi (GIS) va masofadan zondlash axborot texnologiyalari dasturlari va ma’lumotlarni tahlil qilish metodlari bilan tanishtirildilar.
Rossiya Federatsiya Hukumati tomonidan moliyalashtirilgan ushbu loyiha doirasida tashkil etilgan onlayn trening va vebinar uch bosqichdan iborat bo‘lib, Rossiya Fanlar akademiyasi Geografiya instituti tomonidan «Iqtisodiyot Oliy maktabi» Milliy tadqiqot universiteti texnik ko‘magida tashkil etildi.
Hukumat topshirig‘iga asosan, Davlat ekologiya qo‘mitasi tomonidan atrof tabiiy muhitning holati va ifloslanish manbalari to‘g‘risidagi axborotni geografik ma’lumotlar hamda zarur ob’ektlar haqida ular bilan bog‘liq bo‘lgan axborotni grafik vizuallashtirish orqali GIS-texnologiyalar asosida to‘plash tahlil qilish va saqlashning elektron tizimini yaratish maqsadi belgilangan.

Цифровизация мониторинга окружающей природной среды путём инструментов ГИС
15-16 сентября 2021 года в городе Ташкент были проведены онлайн тренинг и вебинар на тему «Методы и инструменты для картографирования и обработки данных дистанционного зондирования» в рамках регионального проекта «Развитие потенциала и передача технологий в целях улучшения получения и использования данных и информации в поддержку мониторинга окружающей среды в Центральной Азии», который реализуется Госкомэкологии Республики Узбекистан совместно с Программой ООН по окружающей среде (ЮНЕП).
В ходе обучения специалисты Министерства водного хозяйства Республики Узбекистан, Государственного комитета по лесному хозяйству и Центра «Узгидромет» были ознакомлены с методами и инструментами для картографирования, по использованию ГИС и обработки данных дистанционного зондирования.
Онлайн-тренинг и вебинар, прошедшие в рамках проекта, финансируемого Правительством Российской Федерации, состоит из серии трех вебинаров и был организован Институтом географии Российской академии наук при технической поддержке Национального исследовательского университета «Высшая школа экономики».
Необходимо отметить, что в настоящее время Госкомэкологии Республики Узбекистан в рамках задач поставленных Правительством Республики Узбекистан, ведется работа по созданию Единой геоинформационной базы данных системы мониторинга окружающей природной среды, электронной системы для сбора, анализа и хранения информации о состоянии окружающей среды и источниках загрязнения, посредством использования географических данных и графической визуализации на основе ГИС-технологий.