Joriy yilning 31 may kuni ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan yovvoyi ayiqning o’lgan holatdagi video tasviri yuzasidan 2019 yil 2 iyun kun holati bo’yicha ma’lumot
17:40
7023
O’zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish davlat qo’mitasi
Joriy yilning 31 may kuni ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan
yovvoyi ayiqning o’lgan holatdagi video tasviri yuzasidan
2019 yil 2 iyun kun holati bo’yicha
MA’LUMOT
Mazkur holat Qashqadaryo viloyati, Chiroqchi tumanining tog’li hududi hisoblangan “Langar” mahalla fuqarolar yig’ini “Tutli” qishlog’ida sodir etilgan bo’lib, 2019 yil 28 may kuni soat taxminan 10:00 lar atrofida Tutli qishlog’ida aholi yashash joyiga yovvoyi, yoshi taxminan 3 yoshlar atrofidagi ayiq Samarqand viloyati bilan chegara hududidan kelib, aholi tomorqasiga bostirib kirishi, ularning chorva mollariga tashlanib hujum qilgan, shu bilan birga aholi hayotiga xavf tug’dirgan.
Fuqarolar hayotiga tahdid va ularning chorvalari zarar etkazmaslik maqsadida olib borilgan choralarga qaramasdan yovvoyi ayiqning tajovuzkorona harakatlari sababli ovchilar jamiyatining rasmiy a’zosi yordam chaqirilib ayiq otib o’ldirilgan. “Langar” mahalla fuqarolar yig’ini profilaktika inspektori tomonidan otilgan ayiq tanasi kasalikka chalingan yoki chalinmaganligini aniqlash maqsadida Chiroqchi tumani IIB ga olib ketilgan.
Hozirgi vaqtda mazkur holat yuzasidan Davlat ekologiya qo’mitasi va sohaga oid malakali mutaxassislar jalb etilgan holda qo’shimcha o’rganish ishlari amalga oshirilmoqda hamda Chiroqchi tumani prokuraturasi tomonidan nazoratga olingan.
Qo’shimcha tekshiruvning asosiy maqsadi ayiqning o’ldirilishi aynan oxirgi zarurat bilan bog’liqligi yoki yo’qligini aniqlashga e’tibor qaratilib, natijasi yuzasidan tegishli qaror qabul qilinishini ta’minlashdan iborat.

О распространённой в социальных сетях 31 мая 2019 г. видеозаписи с мертвым диким медведем
В связи с  распространённой в социальных сетях 31 мая 2019 г. видеозаписи с мертвым диким медведем, Государственный комитет по экологии и охране окружающей среды Республики Узбекистан, по состоянию на 2 июня 2019 г. сообщает.
Инцидент произошел в горной местности Лангар, в кишлаке Тутли, Чиракчинского района Кашкадарьинской области. 28 мая 2019 года, примерно в 10 часов утра, с границы с Самаркандской областью, на территорию кишлака Тутли проник дикий медведь возрастом около 3 лет, потоптавший растительные насаждения жителей, нападавший на домашний скот и в виду этого представлявшего угрозу жизни жителям кишлака.
По причине угрозы жизни жителям кишлака и их собственности, был вызван местный охотник имеющий право на владение огнестрельным оружием, который застрелил данное дикое животное.
В настоящее время Государственный экологический комитет и другие компетентные специалисты участвуют в расследовании, которое находятся под контролем прокуратуры Чирокчинского района.
Основная цель дополнительного расследования состоит в том, чтобы выяснить, была ли неотвратимой необходимость убить дикое животное и можно ли было этого избежать.