Dushanbe: Iqlim o‘zgarishi masalalari bo‘yicha 4-Markaziy Osiyo konferentsiyasi
Davlat ekologiya qo‘mitasi raisining o‘rinbosari I. Bokijonov boshchiligidagi O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi joriy yil 26-27 iyul kunlari Dushanbe shahrida bo‘lib o‘tayotgan Iqlim o‘zgarishi masalalari bo‘yicha 4-Markaziy Osiyo konferentsiyasida ishtirok etmoqda.
Konferentsiya kun tartibida atrof-muhitni muhofaza qilish, suv resurslarini saqlash va iqlim o‘zgarishi muammolariga ustuvor ahamiyat beriladi.
Shuningdek, Konferentsiya doirasida yuqori darajadagi tarmoqlararo va vazirliklararo hamkorlik, ilmiy izlanishlar va yosh olimlarning o‘rniga bag‘ishlangan qator tadbirlar rejalashtirilgan.
Tadbir davomida mamlakat va umuman mintaqa miqyosida iqlimga asoslangan qarorlarni qabul qilish tizimini qo‘llab-quvvatlash maqsadida so‘nggi yillarda paydo bo‘lgan yangi bilimlar, innovatsion texnologiyalar, vositalar va mahsulotlar namoyish etiladi.
Shu bilan birga, tashrif davomida Markaziy Osiyo mamlakatlari atrof-muhitni muhofaza qilish vazirliklari va idoralari rahbarlari darajasida ikki tomonlama muzokaralar rejalashtirilgan.

Душанбе: 4-я Центрально-Азиатская конференция по вопросам изменения климата
Делегация Республики Узбекистан во главе с заместителем председателя Госкомэкологии И. Бокижоновым принимает участие на 4-й Центрально-Азиатской конференции по вопросам изменения климата (ЦАКИК), которая проходит в Душанбе 26-27 июля текущего года.
В повестке дня конференции приоритетное место занимают проблемы сохранения окружающей среды, водных ресурсов и изменения климата. В рамках ЦАКИК также состоятся серия мероприятий, посвященных вопросам межсекторального и межминистерского сотрудничества на высоком уровне, научным исследованиям и роли молодых ученых. Во время конференции будут представлены новые знания, информация об инновационных технологиях, продемонстрированы инструменты и продукты, появившиеся за прошедший год для того, чтобы поддерживать систему принятия климатически-обоснованных решений на уровне страны и региона в целом.
Вместе с тем, в ходе визита планируются двусторонние переговоры на уровне руководителей природоохранных министерств и ведомств стран Центральной Азии.