Atrof muhitni muhofaza qilish sohasida hamkorlikni amalga oshirish bo'yicha O'zbekiston-Rossiya ishchi guruhining ikkinchi yig'ilishi (Toshkent, O'zbekiston, 2019 yil 18 aprel)
21:32
11595
2019 yil 17-19 aprel kunlari Toshkent shahrida, 2013 yili 11 aprelda Moskva shahrida imzolangan O'zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish davlat qo'mitasi va Rossiya Federatsiyasi Tabiiy resurslar va atrof muhit vazirligi o'rtasida imzolangan bitimni amalga oshirish bo'yicha O'zbekiston-Rossiya ishchi guruhi (keyingi o'rinlarda - Ishchi guruhi) ning ikkinchi yig'ilishi bo'lib o'tdi.
O'zbekiston delegatsiyasiga O'zbekiston Respublikasi Davlat ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish qo'mitasi raisining o'rinbosari O’tayev O'ktam Choriyevich  so’zga chiqdi.
Rossiya delegatsiyasi tomonidan - Rossiya Federatsiyasi Tabiiy resurslar va atrof-muhit vazirligining Xalqaro hamkorlik departamenti direktori Inamov Nuritdin Rahmanjanovich.
Ishchi guruhi uchrashuv doirasida Rossiya ekspertlarini Atrof muhitni muhofaza qilish sohasida ixtisoslashtirilgan analitik nazorat markazi, O'zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo'mitasi huzuridagi "Davlat ekologik sertifikatlash" davlat unitar korxonasi va Toshkent shahar ekologiya va atrof muhitni muhofaza boshqari faoliyati bilan tanishtirish maqsadida  tashrif buyurdi.
Ishchi guruhi yig'ilishida ekspertlar ikki tomonlama hamkorlikning istiqbolli yo'nalishlarini muhokama qilib, atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi faoliyatga doir milliy qonunchilikni takomillashtirish bo'yicha bir-birlari bilan fikr almashishdi.
Rossiyaliklar vakillar tomonidan 2019 yildan Rossiya hududida chiqindilarni boshqarish tizimini joriy etish, shuningdek, "Ekologiya" milliy loyihasi, bu loyihada mamlakatda ekologik vaziyatni yaxshilashga qaratilgan 5 ta yo’nalishni qamrab olgan: "suv", " havo”, “chiqindilar”, “biologik xilma-xillik” va “eng yaxshi mavjud texnologiyalar” 11 ta federal loyihani o’z ichiga olgan loyihalarni amalga oshirish haqida so'z yuritdi.
O'zbek mutaxassislari normativ-uslubiy bazani takomillashtirish, ekologiya va tabiatni muhofaza qilish sohasida qabul qilingan yangi nizomlarni takomillashtirish bo'yicha ko'rilgan chora-tadbirlar haqida ma'lumot berdi.
Ishchi guruhi Dasturiga muvofiq quyidagi yo'nalishlar bo'yicha axborot almashildi:
• chiqindilarni boshqarish;
• suv resurslarini muhofaza qilish, boshqarish va ulardan oqilona foydalanish;
• biologik xilma-xillikni saqlash va muhofaza etiladigan tabiiy hududlar / qo'riqlanadigan tabiiy hududlar tizimini rivojlantirish;
• atmosfera havosi himoyasi;
• ekologik nazorat va ekologik ta'lim, atrof muhit ifloslanishini kamaytirish va tabiiy resurslardan oqilona foydalanish.

Второе заседание Узбекско-Российской Рабочей группы по реализации Соглашения о сотрудничестве в области охраны окружающей среды (Ташкент, Узбекистан, 18 апреля 2019 года)
21:32
11601
17-19 апреля 2019 года в Ташкенте состоялось Второе заседание Узбекско-Российской Рабочей группы (далее – Рабочая группа) по реализации Соглашения между Госкомэкологии Республики Узбекистан  и Министерством природных ресурсов и экологии Российской Федерации, подписанного в г. Москва 11 апреля 2013 года.
Узбекскую делегацию представлял – Утаев Уктам Чориевич, заместитель Председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды.
Российскую делегацию – Инамов Нуритдин Рахманжанович, директор Департамента международного сотрудничества Министерства природных ресурсов и экологии Российской Федерации.
В рамках работы Рабочей группы, для российских экспертов, с целью ознакомления с деятельностью, организовано посещение Центра специализированного аналитического контроля в области охраны окружающей среды, ГУП «Госэкосертификат» при Госкомэкологии Республики Узбекистан и Ташкентского городского Управления по экологии и охране окружающей среды.
В ходе заседания Рабочей группы, специалисты обсудили перспективные направления двустороннего сотрудничества,  проинформировали друг друга о деятельности по совершенствованию национального законодательства в области охраны окружающей среды.
Российские представители рассказали о внедрении на территории России с 2019 года новой системы обращения с отходами, а также о выполнении национального проекта «Экология», включающего в себя 11 федеральных проектов, направленных на улучшение экологической ситуации в стране по пяти направлениям: «вода», «воздух», «отходы», «биоразнообразие» и «наилучшие доступные технологии».
Узбекские специалисты проинформировали о принимаемых мерах по совершенствованию нормативной и методической базы, о новых принятых нормативно-правовых актах в области экологии и охраны природы.
В соответствии с Программой Рабочей группы произведен обмен информацией по направлениям:
• управление отходами;
• охрана, управление и рациональное использование водных ресурсов;
• сохранение биоразнообразия и развитие системы особо охраняемых природных территорий (ООПТ) /охраняемых природных территорий (ОПТ);
• охрана атмосферного воздуха;
• экологический контроль и экологическое просвещение, снижение загрязнения окружающей среды и рациональное использование природных ресурсов.