O‘zbekiston delegatsiyasi iqlim o‘zgarishi masalalari bo‘yicha davra suhbatida ishtirok etdi
2021-yilning 21-aprel kuni Davlat ekologiya qo‘mitasi raisi o‘rinbosari J. Kazbekov O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi tarkibida virtual davra suhbatida ishtirok etdi. Tadbir Iqlim bo‘yicha global yetakchilar sammiti doirasida o‘tkazilmoqda.
Tashqi ishlar vaziri A. Kamilov boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasi tarkibida Innovatsion rivojlanish vazirligi, Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi va “O‘zgidromet” vakillari ham o‘rin oldi.
Davra suhbati chog‘ida O‘zbekiston tomoni tadbir ishtirokchilarini mamlakatimiz rahbari boshchiligida respublikamizda iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish va moslashish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar bilan tanishtirdi. Ushbu yo‘nalishdagi xalqaro hamkorlikni, jumladan BMT shafeligidagi Orolbo‘yi mintaqasi uchun inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘psheriklik trast fondi doirasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash yuzasidan aniq takliflar taqdim etildi.
O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi Prezidentimizning Orolbo‘yi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar zonasi deb e’lon qilish to‘g‘risida BMT Bosh assambleyasining maxsus rezolyutsiyasini qabul qilish tashabbusini alohida ta’kidlab o‘tdi.
Markaziy Osiyo mintaqasida iqlim o‘zgarishi, suv resurslari kamayishi va tabiiy ofatlarning salbiy oqibatlarini oldini olish bo‘yicha samarali va tegishli choralarni ko‘rish muhimligi ta’kidlandi.
Qayta tiklanadigan energiya manbalari sohasida ilmiy-tadqiqot salohiyatini kuchaytirish, shuningdek, qo‘shma loyihalarni amalga oshirish uchun resurslarni jalb qilish zarurligi qayd etildi.
O‘zbekiston tomoni xalqaro sheriklarni biologik xilmaxillik va ekologik tizimlar qisqarishi iqlimiy sabablarini o‘z vaqtida bartaraf etish bo‘yicha sa’y-harakatlarni birlashtirishga chaqirdi.

![](/uploads/2021-04-22_1509main.jpg)
21 апреля 2021 года заместитель председателя Госкомэкологии Ж.Казбеков в составе делегации Республики Узбекистан принял участие в работе виртуального министерского «круглого стола», проводимого в рамках Глобального саммита лидеров по климату.
В состав делегации Узбекистана, возглавляемого Министром иностранных дел А. Камиловым, вошли представители министерства инновационного развития, Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды и «Узгидромет».
В ходе мероприятия участники были ознакомлены с проводимыми под руководством страны работами в области адаптации и смягчения последствий изменением климата в республике. Представлены предложения по дальнейшему укреплению международного сотрудничества в данном направлении, в частности в рамках Много-партнерского трастового фонда ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья.
Делегация Республики Узбекистан подчеркнула об инициативе Президента по принятию Специальной Резолюции Генеральной Ассамблеи ООН по объявлению региона Приаралья – зоной экологических инноваций и технологий.
Подчеркнута важность принятия эффективных и надлежащих мер по предотвращению негативных последствий изменения климата, сокращения водных ресурсов и продолжающихся природных катаклизмов в регионе Центральной Азии.
Отмечена необходимость укрепления научно-исследовательского потенциала в области возобновляемых источников энергии, а также привлечение ресурсов для реализации совместных проектов.
Узбекская сторона призвала международных партнеров к консолидации усилий для своевременного преодоления климатических причин сокращения биологического разнообразия и экологических систем.