Noqonuniy daraxt kesilishi
Davlat ekologiya qo'mitasining inspektorlari tomonidan 2019 yil 13-14 fevral kunlari Toshkent viloyatining Yangiyo'l tumanida ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi qonunchilik talablariga rioya etish bo'yicha atrof-muhitni nazorat qilish tadbirlari o'tkazildi.
Toshkent viloyatining Yangiyo'l tumanidagi "Epkendi" mahallasida joylashgan "Do'stlik" fermer xo'jaligi hududida o'tkazilgan reyd oqibatida 826 daraxt va buta noqonuniy kesilgani aniqlandi.
Atrof-muhitga yetkazilgan taxminiy zarar miqdori 1,4 mln. so’mdan ortiq deb hisoblanmoqda. Hozirgi vaqtda ushbu jinoyatlar bo'yicha materiallar amaldagi qonun hujjatlarida nazarda tutilgan chora-tadbirlarni qabul qilish uchun huquqni muhofaza qilish organlariga topshirildi.

Незаконная вырубка деревьев
Государственными инспекторами Госкомэкологии 13-14 февраля 2019 года проведены мероприятия по рейдовому экологическому контролю на территории Янгиюльского района Ташкентской области по соблюдению требований законодательства в сфере экологии и охраны окружающей среды.
В результате проведенного рейда на территории фермерского хозяйства «Дустлик», расположенного в махалле «Эпкенди» Янгиюльского района Ташкентской области выявлен факт незаконной рубки 826 деревьев и кустарников.
Предварительный расчет ущерба, причиненного окружающей природной среде составил более 1,4 млр. сумов. В настоящее время материалы по данному правонарушению преданы в правоохранительные органы для принятия мер, предусмотренных действующим законодательством.