Chinoz tumanida sayyor qabul o‘tkazildi
2021 yil 29 mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi raisi Alisher Maksudov Toshkent viloyati Chinoz tumanida sayyor qabul o‘tkazdi.
Tadbirda fuqarolarning sohaga oid muammolar bo‘yicha murojaatlari atroflicha ko‘rib chiqildi. Ko‘tarilgan masalalarning aksariyatini joyida hal etish choralari ko‘rildi.
Alohida taъkidlash joizki, bugungi kunda tabiiy resurslardan oqilona foydalanishni nazorat qilishda jamoatchilik roli muhim ahamiyatga ega. Shuningdek, ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilishda ham fuqarolarning faolligi oshgan. Qabulning asosiy maqsadlardan biri ham ana shu imkoniyatdan samarali foydalanishdan iborat.
Raqamlarga murojaat qiladigan bo‘lsak, 2020 yil davomida Toshkent viloyati Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish boshqarmasiga 782 ta shikoyat kelib tushgani, shundan 766 tasi ijobiy hal etilgani, 16 ta holat ijrosi ustidan esa qatъiy nazorat o‘rnatilganini ko‘rishimiz mumkin.
Jamoatchilik vakillari tomonidan yo‘llanayotgan rasmiy murojaatlardan tashqari ijtimoiy tarmoqlar orqali ham qonunbuzarlik holatlariga munosabatlar bildirilmoqda. Toshkent viloyati Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish boshqarmasi xodimlari ham ijtimoiy tarmoqlarda bayon etilgan 28 ta ana shunday holatni joyida o‘rganib, tegishli choralar ko‘rdilar.
Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlarining atrof-muhitni muhofaza qilishga ko‘rsatadigan yordami beqiyosdir. Qo‘mita tomonidan ekologik nazoratning boshqa subьektlari, jumladan, ekologik nazoratning jamoatchi inspektorlari tizimini shakllantirishda mahalla fuqarolar yig‘inlari bilan doimiy hamkorlik qilib kelinmoqda.
Davlat ekologiya qo‘mitasiga 2021 yilning o‘tgan davrida Toshkent viloyatidan jami 107 ta (31 ta virtual qabulxona, 34 ta yozma, 42 ta “Ishonch raqami” orqali) kelgan bo‘lsa, shundan 94 tasiga vaqtida javob qaytirilgan. Yana 13 ta murojaat esa belgilangan tartibda joyiga chiqib o‘rganilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 7 sentyabrda “Atrof-muhitga taъsirni baholash mexanizmini yanada takomillashtirish to‘g‘risida”gi 541-son qarorida atrof-muhitga taъsirni baholash loyihalarini jamoatchilik eshituvlaridan o‘tkazish tartibi belgilab qo‘yilgan. Jamoatchilik eshituvi atrof-muhitga va aholi sog‘lig‘iga salbiy taъsir ko‘rsatayotganligi yuzasidan jismoniy yoki yuridik shaxslarning haqli shikoyatlariga sabab bo‘lgan holatlarda amalda faoliyat ko‘rsatayotgan I va II toifalarga mansub faoliyat turlari bo‘yicha o‘tkazilishi mumkin.
Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi raisi Alisher Maksudov sayyor qabulga kelganlarga shu kabi masalalarning ahamiyatini tushuntirar ekan, ularni qiziqtirgan savollarga atroflicha javob qaytardi.

В Чиназском районе прошел выездной прием граждан
29 марта 2021 года председатель Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды Республики Узбекистан Алишер Максудов провел выездной приём в Чиназском районе Ташкентской области.
На мероприятии были подробно рассмотрены обращения граждан по вопросам природоохранны и экологии. По большинству поднятых вопросов на месте были приняты меры по устранению.
Следует отметить, что сегодня важна роль общественности в контроле за рациональным использованием природных ресурсов. Возросла активность граждан в сфере защиты окружающей среды и экологии. Одна из основных целей приема, эффективно использовать эту возможность.
Обращаясь к цифрам, можно видеть, что в 2020 году в Управление экологии и охраны окружающей среды Ташкентской области поступило 782 жалобы, из которых 766 разрешены положительно, а по 16 делам осуществляется строгий контроль.
Помимо официальных обращений представителей общественности, информация о нарушениях также поступает через социальные сети. Сотрудники Управления экологии и охраны окружающей среды Ташкентской области изучили 28 таких обращений и приняли соответствующие меры.
Неоценима помощь оказываемая органами самоуправления граждан в охране окружающей среды. Госкомэкологии сотрудничает с гражданскими сообществами в формировании системы общественных инспекторов экологического контроля, в том числе для осуществления контроля за субъектами экоконтроля.
За истекший период, с начала 2021 года, в Госкомэкологию поступило 107 обращений и жалоб из Ташкентской области (31 через виртуальную приемную, 34 в письменной форме, 42 по "Телефону доверия"), на 94 из которых были даны своевременные ответы и приняты меры. Еще 13 обращений находятся на рассмотрении в установленном порядке.
Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 7 сентября 2020 года № 541 «О дальнейшем совершенствовании механизма оценки воздействия на окружающую среду» устанавливает порядок проведения общественных слушаний проектов оценки воздействия на окружающую среду. Общественные слушания могут проводиться по видам деятельности, относящимся к I и II категориям, в случаях, когда имеются законные жалобы физических или юридических лиц на негативное воздействие на окружающую среду и здоровье населения.
Председатель Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды Алишер Максудов разъяснил посетителям важность этих вопросов и подробно ответил на их вопросы. Также стоит отметить, что общение с гражданами прошло в неформальной и конструктивной атмосфере.