Davlatlararo barqaror rivojlanish komissiyasi Konsultativ kengashi yig‘ilishi
2021 yil 11 mart kuni Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi Davlatlararo barqaror rivojlanish komissiyasi (DBRK) Maslahat kengashining birinchi onlayn yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Ma’lumot uchun: Davlatlararo barqaror rivojlanish komissiyasi Orol dengizi havzasi muammolari bo‘yicha davlatlararo kengash qarori bilan 1994 yil 19 iyulda tashkil etilgan. Komissiya Markaziy Osiyo mamlakatlarining atrof-muhitni muhofaza qilish va barqaror rivojlanish sohasidagi mintaqaviy hamkorlikni muvofiqlashtiradi va boshqaradi.
Yig‘ilishning maqsadi – Maslahat kengash a’zolarini Komissiyaning faoliyati bilan tanishtirish, Mintaqaviy dastur doirasida atrof-muhitni muhofaza qilish hamda iqtisodiy rivojlanish masalalarida hamkorlikni mustahkamlashdir.
Konsultativ  kengashi yig‘ilishi
O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi va Davlatlararo barqaror rivojlanish komissiyasi Ilmiy-axborot markazining O‘zbekistondagi filiali hamkorligida tashkil etilgan tadbirda DBRK a’zo mamlakatlarining atrof-muhit muhofaza qilish va iqtisodiyot vazirliklari, BMTning Atrof muhit dasturi (YUNEP), BMTning Yevropa iqtisodiy komissiyasi, Germaniya xalqaro hamkorlik agentligi, Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologik markazi, BMTning qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat dasturi (FAO), AQSH xalqaro rivojlanish agentligining Suv va atrof-muhit bo‘yicha mintaqaviy dasturi mutaxassislari ishtirok etdilar.
Barqaror rivojlanish g‘oyasi jamiyatimiz hayotida faol tatbiq etilib, insoniyat, jamiyat va tabiat o‘rtasidagi o‘zaro uyg‘unlikka erishishga yo‘naltirilgan.
2019 yil oktyabr oyida Qoraqalpog‘iston Respublikasining Nukus shahrida yuqori darajadagi «Orolbo‘yi – ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududi» xalqaro konferentsiyasi doirasida Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi Davlatlararo barqaror rivojlanish komissiyasining (DBRK) yig‘ilishida Davlatlararo barqaror rivojlanish komissiyasiga raislik qilish  Turkmanistondan O‘zbekiston Respublikasiga o‘tdi.
Davlatlararo barqaror rivojlanish komissiyasi raisi, Davlat ekologiya qo‘mitasi raisi Alisher Maksudov o‘z ma’ruzasida Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan Orolbo‘yi mintaqasida olib borilayotgan islohotlarga to‘xtalib o‘tdi.
Bir paytlar Orol dengizi dunyodagi to‘rtinchi katta dengiz bo‘lgan sanalardi. Bugun uning qurishi sayyoradagi eng dolzarb ekologik falokatlardan biri sifatida qayd etilmoqda. O‘z navbatida, bu Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun bir qator ekologik, ijtimoiy-iqtisodiy va gumanitar muammolarni keltirib chiqardi.
Orol dengizining falokati global muammoga aylangan. Bugungi kunda bu masala dunyodagi xalqaro tashkilotlar, siyosatchilar, olimlar va ekspertlarning diqqat-e’tiborini talab qilmoqda.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoev Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi sessiyalarida so‘zlagan nutqida Orol dengizining ekologik falokatiga alohida e’tibor qaratdi. Negaki, uning oqibatlarini bartaraf etish xalqaro miqyosdagi sa’y-harakatlarni faol birlashtirish bilan bog‘liqdir.
Kun tartibida bir qator masalalarni ko‘rib chiqish, jumladan, Maslahat kengashining faoliyati,  DBRK ning atrof-muhitni muhofaza qilish, barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda BMTning Atrof muhit dasturi (YUNEP), BMTning Yevropa iqtisodiy komissiyasi, Germaniya xalqaro hamkorlik agentligi, Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologik markazi, BMTning qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat dasturi (FAO), AQSH xalqaro rivojlanish agentligining Suv va atrof-muhit bo‘yicha mintaqaviy dasturlari bilan hamkorlik qilish  kabi masalalar muhokama qilindi.

Первое заседание Консультативного совета Межгосударственной комиссии по устойчивому развитию Международного фонда спасения Арала
17:02
5860
11 марта 2021 года в Ташкенте в режиме онлайн состоялось первое заседание Консультативного совета Межгосударственной комиссии по устойчивому развитию (МКУР) Международного фонда спасения Арала.
Справочно: Межгосударственная комиссия по устойчивому развитию создана 19 июля 1994 года решением Межгосударственного совета по проблемам бассейна Аральского моря. МКУР координирует и определяет направления регионального сотрудничества между странами Центральной Азии в области охраны окружающей среды и устойчивого развития.
Целью заседания является ознакомление членов Консультативного совета с деятельностью МКУР, укрепление регионального сотрудничества в области охраны окружающей среды и экономического развития в рамках совместных инициатив и программ.
Первое заседание Консультативного совета
На мероприятии, организованном Государственным комитетом по экологии и охране окружающей среды Республики Узбекистан и Филиалом Научно-информационного центра Межгосударственной комиссии по устойчивому развитию в Узбекистане приняли участие представители природоохранных ведомств и экономического блока стран членов Центральной Азии, Программы ООН по окружающей среде (ЮНЕП), Европейской экономической комиссии ООН (ЕЭК ООН), Германского агентства международного сотрудничества (GIZ), Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО ООН), Регионального экологического центра Центральной Азии (РЭЦЦА), Агентства США по международному развитию (USAID).
Идея устойчивого развития активно внедряется в жизнь нашего общества и направлена на достижение гармонии между человечеством, обществом и природой.
Справочно: в период на 2020-2021 годы Республика Узбекистан является председательствующей страной Межгосударственной комиссии по устойчивому развитию Международного фонда спасения Арала.
Председатель МКУР и Госкомэкологии, г-н Алишер Максудов, в своем выступлении призвал всех участников принять активное участие в реализации инициатив, изложенных в Региональной программе охраны окружающей среды для устойчивого развития в Центральной Азии.
На заседании были рассмотрены ряд вопросов, в том числе возможности дальнейшего сотрудничества с международными и региональными партнерами в рамках реализации Региональной программы.
Следующее заседание планируется к проведению в более широком формате во второй половине этого года в Ташкенте.