Toshkent viloyati, Qibray tumani. Murojaat va munosabat
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan postda (3 mart 2021 y.) Toshkent viloyati Qibray tumani «Botanika» MFY Olimlar dahasida o‘sish holatida bo‘lgan daraxtlar g‘ayriqonuniy ravishda kesilganligi ta’kidlab o‘tilgan.
Holat Toshkent viloyati Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasdagi nazorat bo‘yicha Qibray tumani inspektsiyasi xodimlari tomonidan joyiga chiqib o‘rganilganda, fuqaro tomonidan bir  tup shumtol daraxti O‘zbekiston Respublikasi «O‘simlik dunyosini muhofaza qilish va undan oqilona foydalanish to‘g‘risida»gi qonunning 37- moddasiga zid ravishda kesilganligi aniqlandi.

Ташкентская область, Кибрайский район. Обращение и разъяснение
В сообщении, распространенном 3 марта текущего года в социальных сетях, отмечалось, что в поселке ученых МСГ«Ботаника» Кибрайского района Ташкентской области произвели незаконную вырубку деревьев.
В ходе выездной инспекции Кибрайской районной инспекции по экологии и охране окружающей среды Ташкентской области выяснилось, что гражданин срубил ясень в нарушение статьи 37 Закона Республики Узбекистан «Об охране и рациональном использовании растительного мира».
В соответствии со статьей 79 Кодекса об административной ответственности, правонарушитель привлечен к ответственности.