AQShning Toshkentdagi elchixonasi vakillari bilan onlayn uchrashuv
Kuni kecha Davlat ekologiya qo‘mitasida Amerika qo‘shma shtatlarining Toshkentdagi elchixonasi vakillari bilan onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasida atrof-muhit davlat monitoringi sohasida amalga oshirilayotgan ishlar, erishilgan natijalar hamda Havoni uzoq masofalargacha transchegaraviy ifloslanishi to‘g‘risidagi konventsiyaga qo‘shilish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida so‘z yuritildi.
Shuningdek, AQSh tomoni vakillari yangi saylangan AQSh Prezidenti Administratsiyasi atrof-muhit muammolari yuzasidan xavotirda ekanligi va Iqlim bo‘yicha Parij bitimiga qaytganligini ma’lum qildilar.
Uchrashuv yakunida tomonlar atrof-muhitni muhofaza qilishning barcha yo‘nalishlarida alohida uchrashuvlarni tashkil etish hamda hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqishga kelishdilar.

Онлайн-встреча с представителями посольства США в Ташкенте
Вчера в Государственном комитете Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды состоялась онлайн-встреча с представителями Посольства США в Ташкенте.
В ходе встречи стороны обсудили проделанную работу в области государственного экологического мониторинга окружающей среды в Республике Узбекистан, достигнутые результаты и проделанную работу по присоединению к Конвенции о трансграничном загрязнении воздуха на большие расстояния.
Представители американской стороны также заявили, что новоизбранная Администрация Президента США обеспокоена экологическими проблемами и вернулась к Парижскому соглашению об изменении климата.
По итогам встречи стороны договорились провести отдельные встречи по всем направлениям охраны окружающей среды и вывести сотрудничество на новый уровень.