Qoraqalpog‘iston. «Sudoche-Akpetki» davlat buyurtma qo‘riqxonasi tashkil etildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 20 martdagi PQ-4247-son qarori ijrosini hamda Halqaro tabiatni muhofaza qilish talablarini bajarish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining «Qoraqlapog‘iston Respublikasida «Sudoche-Akpetki» davlat buyurtma qo‘riqxonasini tashkil qilish to‘g‘risida» 2021 yil 8 fevraldagi 58-son qarori bilan Qoraqalpog‘iston Respublikasi Mo‘ynoq tumanida alohida ekologik qimmatga ega bo‘lgan tabiiy ob’ektlar va majmualarni, hayvonlarning noyob turlarini saqlab qolish hamda ularni qayta tiklash maqsadida umumiy maydoni 280 507 gektar bo‘lgan davlat tabiatni muhofaza qilish muassasasi shaklidagi «Sudoche-Akpetki» davlat buyurtma qo‘riqxonasi tashkil etildi.
Buyurtma qo‘riqxonasining asosiy maqsadi qirg‘oq landshaftlari, kanallar, kollektorlar va ulardagi suv oqimi, suv atrofida yashovchi qushlar, noyob, yo‘q bo‘lib ketish xavfi ostida bo‘lgan baliqlar, yirtqich qushlar va sut emizuvchi hayvonlarni saqlab qolish hamda ularni qayta ko‘paytirishdan iborat.
Qaror bilan Davlat ekologiya qo‘mitasiga 2021 yil yakuniga qadar Sudoche ko‘lini xalqaro ahamiyatga (Ramsar konventsiyasi) ega bo‘lgan suvli-botqoq joylar ro‘yxatiga kiritish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish va Vazirlar Mahkamasiga kiritish vazifasi topshirildi.
Malumot uchun: Hozirda 6 ta davlat qo‘riqxonasi, 1 ta majmua (landshaft) buyurtma qo‘riqxonasi, 6 ta tabiat bog‘i, 1 ta milliy bog‘, 11 ta tabiat yodgorligi, 2 ta biosfera rezervati, 12 ta buyurtma qo‘riqxonasi, 1 ta Jayron maxsus pitomnigi mavjud. «Sudoche-Akpetki» davlat buyurtma qo‘riqxonasi tashkil etilishi natijasida Ularning umumiy maydoni 3,521 mln gektardan 3,801 mln gektarga yoki mamlakatimiz hududining 7,84 % dan 8,46 % ga ko‘paydi.

Каракалпакстан. Создан государственный заказник «Судочье-Акпетки»
Во исполнение Постановления Президента Республики Узбекистан № ПП-4247 от 20 марта 2019 года, в целях соблюдения международных природоохранных требований, Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 58 от 8 февраля 2021 года «Об образовании государственного заказника «Судоче-Акпетки», в Муйнакском районе Республики Каракалпакстан в целях сохранения и восстановления природных объектов и комплексов особой экологической ценности, редких видов животных cоздано государственное природоохранное учреждение в форме государственного заказника «Судочье-Акпетки» с общей площадью 280 507 га.
Основная цель заказника – сохранение и воспроизводство прибрежных ландшафтов, каналов, коллекторов и их водотоков, популяций водоплавающих птиц, редких и исчезающих видов рыб, хищных птиц и млекопитающих.
В соответствии с Постановлением, Госкомэкологии поручено разработать предложения по включению озера Судочье в список водно-болотных угодий международного значения (Рамсарская конвенция) до конца 2021 года и внести их на рассмотрение Кабинета Министров. ических лиц.
Для справки: В настоящее время действуют 6 государственных заповедников, 1 комплексный (ландшафтный) заповедник, 6 природных парков, 1 национальный парк, 11 памятников природы, 2 биосферных резервата, 12 заказников, 1 специализированный питомник «Джейран». В результате создания государственного заказника «Судочье-Акпетки» их общая площадь увеличилась с 3,521 млн га до 3,801 млн га, или с 7,84% до 8,46% территории страны.