![](/uploads/2021-02-03_1757main.jpg)
Davlat ekologiya qo‘mitasi Buxoroda viloyat Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish boshqarmasi inspektorlarining kaltaklanishi bilan bog‘liq holatni o‘rganib chiqdi.
Dastlabki ma’lumotlarga asosan, Buxoro viloyati ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish boshqarmasi davlat inspektorlari A.Hasanov, M.Nurallaev, D.Barnoev, Sh.Salomov, Z.Bozorov va boshqarma haydovchisi M.Sayidovlar tomonidan 2021 yil 28 yanvar kuni Jondor tumanida xizmat vazifasini olib borayotgan vaqtda ularga Jondor davlat o‘rmon xo‘jaligi xodimlari va boshqa bir guruh noma’lum shaxslar tomonidan tan jarohati yetkazilgan.
Ayni damda tan jarohatini olgan davlat inspektorlarining ahvoli yaxshi va holat yuzasidan Jondor tuman IIB xodimlari tomonidan surishtiruv ishlari olib borilmoqda hamda zarar yetkazilgan avtomashinalarni ekspertizadan o‘tkazish bo‘yicha hamda davlat inspektorlari bilan birgalikda voqea joyini ko‘zdan kechirish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda.
Bayon etilgan holat yuzasidan to‘plangan materiallar O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi, Buxoro viloyat prokuraturasi hamda Buxoro viloyati IIBga taqdim etildi. Holat natijalari bo‘yicha ma’lumotlar qo‘shimcha tarzda ma’lum qilinadi.

Разъяснение о ситуации с избиением инспекторов Бухарского областного управления Госкомэкологии
Госкомэкологии расследовал факт избиения инспекторов Бухарского областного управления экологии и охраны окружающей среды.
По предварительным данным, 28 января 2021 г. в Жандорском районе на госинспекторов Управления Госкомэкологии Бухарской области А.Гасанова, М.Нураллаева, Д.Барноева, Ш.Саломова, З.Бозорова и водителя управления М.Саидова, при исполнении ими служебных обязанностей, было совершенно нападение и нанесены телесные повреждения со стороны сотрудников Жандорского государственного лесного хозяйства и группы других неустановленных лиц.
В настоящее время, самочувствие пострадавших госинспекторов находится в удовлетворительном состоянии и ведется расследование в ОВД Жандорского района, а также совместно с госинспекторами произведен осмотр поврежденний автомобилей и осмотр места происшествия.
Собранные по делу материалы переданы в Генеральную прокуратуру Республики Узбекистан, Бухарскую областную прокуратуру и Бухарское областное управление внутренних дел.