![](/uploads/2021-01-20_1519main.jpg)
2021 yil yanvar oyida Davlat ekologiya qo‘mitasi Bioxilma-xillik va muhofaza etiladigan tabiiy hududlar bosh boshqarmasi, Atrof-muhit va tabiatni muhofaza qilish texnologiyalari ilmiy-tadqiqot instituti hamda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Zoologiya instituti bilan birgalikda mamlakatimiz suv havzalarida suvda suzuvchi qushlarning qishki hisobga olish tadbiri amalga oshirildi.
Mazkur ekspeditsiya davomida Jizzax, Navoiy, Buxoro, Samarqand va Qashqadaryo viloyatlaridagi suv omborlari o‘rganildi.
Tadqiqotlar suvda suzuvchi qushlarni muhofaza qilish va ulardan oqilona foydalanish uchun muhim bo‘lgan suv havzalarida, mintaqaviy qo‘riqxonalar va ovchilik xo‘jaliklarida hamda eng muhim ornitologik hududlarda, ya’ni Aydarko‘l, Sechan ko‘l, Achin ko‘li, Tuzkon, Oyoqog‘itma ko‘llari, Tolimarjon, Kattaqo‘rg‘on, To‘dako‘l va Quyimozor suv omborlarida o‘tkazildi.
Jami 190 550 ta suvda suzuvchi qushlar qayd etildi. Shu jumladan, keng tarqalgan turlardan Qashqaldoq, Katta qo‘ng‘ir, Olmabosh, Yovvoyi o‘rdak hamda kamyob va yo‘qolib ketish xavfi bo‘lgan qush turlaridan Oqbosh o‘rdak, Vishildoq oqqush, Baqiroq oqqush, Jingalak saqoqush, Oq dumli suv burgut va boshqalar hisobga olindi.
Olingan natijalar O‘zbekiston Respublikasining suv havzalarida suv qushlarini saqlash va ulardan oqilona foydalanish bo‘yicha tavsiyalar ishlab chiqishda, shuningdek, Ramsar Konventsiyasi va Afrika-Evroosiyo migratsion suv qushlarini saqlash to‘g‘risidagi (AEWA ) bitimning milliy hisobotlariga kiritishda asos bo‘lib xizmat qiladi.

![](/uploads/2021-01-20_1519main.jpg)
В январе 2021 года осуществлена совместная экспедиция сотрудников Главного управления биоразнообразия и ОПТ, НИИ окружающей среды и природоохранных технологий Госкомэкологии и Института зоологии Академии наук Республики Узбекистан, с целью проведения зимних учетов численности водоплавающих видов птиц на водоемах Узбекистана.
В ходе экспедиции были обследованы водоемы Джизакской, Навоийской, Бухарской, Самаркандской и Кашкадарьинской области.
Учеты были проведены на водоемах значимых для охраны и рационального использования водоплавающих и околоводных птиц, имеющих статус региональных заказников и охотничьих хозяйств, на Рамсарских угодьях и на важнейших орнитологических территориях, а именно: на озерах Айдаркуль, Тузкан, Аякагытма, Ачинское, Сечанкуль, водохранилищах Тудакуль и Куюмазар, Талимарджанское, Каттакурганское водохранилищах и других водоемах.
В общей сложности было зафиксировано 190 550 особей околоводных и водоплавающих птиц. Среди них массовыми видами оказались: лысуха, чомга, красноносый нырок и кряква. Среди редких и находящихся под угрозой исчезновения видов птиц были учтены такие виды как савка, лебедь шипун, лебедь кликун, кудрявый пеликан, орлан белохвост и другие.
Полученные результаты послужат основой для разработки рекомендаций по сохранению и устойчивому использованию водоплавающих птиц на водоемах республики Узбекистан. Также учетные данные будут включены в национальные отчеты Рамсарской конвенции и Соглашения AEWA.