Ijtimoiy tarmoq hamda internet nashrlarda Toshkent viloyati Quyichirchiq tumani «Abay» MFY hududida joylashgan to‘qayzorda kesilgan daraxtlar bo‘yicha murojaat Toshkent viloyati ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish inspektorlari tomonidan joyiga chiqib o‘rganildi.
O‘rganish davomida daraxtlar qishloq xo‘jaligi xaritasining 34 konturida joylashgan to‘qayzorda kesilganligi ma’lum bo‘ldi. Umumiy kesilgan daraxtlar soni 52 ta, shundan 46 tup tol hamda 6 tup turong‘il tag (Turа́ngа́ sizolи́stnaya) qismidan kesilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining «Davlat o‘rmon fondiga kirmaydigan yerlarda daraxtlar va butalardan foydalanishni tartibga solish va ulardan foydalanish sohasida ruxsat berish tartibini yanada takomillashtirish to‘g‘risida» gi qaroriga muvofiq o‘simlik dunyosiga yetkazilgan zarar 444 mln 773 ming so‘mni tashkil etdi.
Ayni damda mazkur hudud egasi hamda kim tomonidan amalga oshirilganligini aniqlash bo‘yicha surishtiruv ishlari davom etmoqda.
To‘plangan hujjatlar Toshkent tabiatni muhofaza qilish prokuraturasiga o‘rnatilgan tartibda taqdim etish uchun tayyorlanmoqda.

Разъяснение о срубленных деревьях в МСГ «Абай» Куйичирчикского района Ташкентской области
Инспекцией по экологии и охране окружающей среды Ташкентской области был произведен выезд и изучение на месте информации распространненной в социальных сетях и интернет-изданиях, по поводу массовой вырубки деревьев в тугайной роще, расположенной на территории МСГ «Абай» Куйичирчикского района Ташкентской области.
В ходе расследования установлено, что были вырублены деревья в роще, расположенной на контуре №34 сельскохозяйственной карты. Всего было вырублено 52 дерева, в том числе – 46 ив и 6 сизых тополей (Тура́нга́ сизоли́стная).
В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан «О дальнейшем совершенствовании порядка регулирования использования деревьев и кустарников на землях, не входящих в Государственный лесной фонд», причинённый растительному миру ущерб составил 444 млн 773 тыс. сум.
В настоящее время проводится расследование с целью определения владельца участка и установления лиц совершивших данное правонарушение.
Собранные документы в законодательно установленном порядке готовятся для передачи в Ташкентскую природоохранную прокуратуру.