O'zbekistonning tabiatini muhofaza qilish bo'yicha mutaxassislariga “SMART” patrul tizimi taqdim etildi
11:34
6934
2020-yil 20-noyabrda BMTTD tomonidan moliyalashtirilayotgan SMART deb nomlangan yangi texnologiyaning taqdimoti bo'lib o'tdi. Niderlandiyalik ekolog va yovvoyi tabiatni muhofaza qilish bo'yicha xalqaro ekspert Mikiel Xotte BMTTDning maxsus loyihasi xodimlari va O’zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo’mitasiga SMART (fazoviy monitoring va hisobot vositasi) tizimini tanishtirdi.
SMART 2017-yilda boshlangan "Global bioxilma-xillik uchun muhim bo'lgan tog'li mintaqalaridagi tabiiy resurslardan va o'rmon xo'jaligidan barqaror foydalanishni ta'minlash bo'yicha BMTTD va Davlat ekologiya qo'mitasi sa'y-harakatlarining bardavomligini ta'minlaydi. Ushbu loyiha Jahon ekologik jamg'armasi tomonidan moliyalashtirilmoqda.
Hozirgi kunda SMART patrul tizimi dunyoning 60 dan ortiq mamlakatlaridagi 700 dan ortiq qo'riqxonalarini qamrab oladi va 12 mamlakatda milliy tizim darajasida qabul qilingan. GIS texnologiyasi asosida SMART patrul foydalanuvchilarga patrul davomida olingan ma'lumotlarni baholash va tahlil qilish, tekshiruvlar sifatini kuzatish va atrof-muhitni muhofaza qilishning umumiy samaradorligini oshirishga imkon beradi. BMTTD va Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo’mitasi SMARTni mamlakat bo'ylab qo'llashdan avval, sinov tariqasida uni Chotqol davlat biosfera va Hisor davlat qo'riqxonalarida qo’llaydi.
Janob Xottening taqdimoti O'zbekistondagi tabiatni muhofaza qilish bo'yicha mutaxassislar va muhofaza etiladigan tabiiy hududlarning foydalanuvchilari bilan doimiy hamkorlik qilish uchun asos bo'lib xizmat qiladi. Tizim bilan tanishish uchun davlat ekologiya qo'mitasi, O'rmon xo'jaligi davlat qo'mitasi va "O'zbekiston temir yo'llari" AJ bir guruh xodimlari Qirg'izistonning Bishkek shahrida Xalqaro yovvoyi tabiatni muhofaza qilish jamiyati tomonidan tashkil etilgan treninglarda va Butan Qirolligiga ilmiy tadqiqot safarida ishtirok etishdi.
Loyiha doirasida shuningdek, SMART tizimidan foydalanish va unga aloqador interfeyslar bo'yicha davlat ekologiya qo'mitasi, Chotqol davlat biosfera va Hisor davlat qo'riqxonalarining 55 dan ortiq xodimlari uchun treninglar o'tkazildi. Kerakli raqamli uskunalar (shu jumladan smartfonlar, kompyuterlar va smartfonlarni quvvatlash uchun ko'chma quyosh batareyalari), shuningdek milliy qo’riqxonalarda ikkita SMART patrul markazlari va davlat ekologiya qo’mitasida boshqaruv markazini yaratish uchun kerakli jihozlar xarid qilindi.
SMART patrulning asosiy maqsadi - BMTTDning yo'qolib borayotgan hayvonlarlarni muhofaza qilish va mamlakatning tog'li ekotizimlarining barqarorligini ta'minlash bo'yicha keng ko'lamli ishlarining bir qismi sifatida O’zbekistonning noyob qor qoplonlarini himoya qilishdir.

Система SMART патрулирования представлена ​​специалистам по охране природы Узбекистана
20 ноября 2020 года прошла презентация новой технологии SMART, финансируемой ПРООН, призванной усилить защиту природных ресурсов Узбекистана. Мишель Хотте, эколог и международный эксперт по охране дикой природы из Нидерландов, представил систему SMART патрулирования (инструмент пространственного мониторинга и отчетности) персоналу проекта ПРООН и партнерам по проекту в Государственном комитете Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды (Госкомэкология).
SMART станет основой безопасности в рамках усилий ПРООН и Госкомэкологии, начатых в 2017 году, по обеспечению «Устойчивое использование природных ресурсов и лесного хозяйства в ключевых горных регионах, важных для глобально значимых видов биоразнообразия». Этот проект финансируется Глобальным экологическим фондом.
Система патрулирования SMART в настоящее время охватывает более 700 охраняемых территорий в более чем 60 странах и была принята на государственном уровне в 12 странах. Основываясь на технологии GIS, система SMART патрулирования позволяет пользователям оценивать и анализировать данные, полученные во время патрулирования, проверять качество проверок и повышать общую эффективность защиты окружающей среды. ПРООН и Госкомэкология будут тестировать SMART в Чаткальском государственном биосферном и Гиссарском заповедниках, прежде чем распространить его по всей стране.
Предполагается, что презентация г-на Хотте станет фундаментом для постоянного взаимодействия со специалистами по охране природы и конечными пользователями охраняемых природных территорий Узбекистана. Для ознакомления с системой группа сотрудников Госкомэкологии, Государственного комитета лесного хозяйства и АО «Узбекистон темир йуллари» приняла участие в тренингах, организованных Международным обществом охраны дикой природы в Бишкеке, Кыргызстан,а также приняла участие в исследовательском туре в Королевство Бутан.
В рамках проекта также были проведены тренинги по использованию системы SMART и связанных с ней интерфейсов для более чем 55 сотрудников Госкомэкологии, Чаткальского государственного биосферного заповедника и Гиссарского государственного заповедника. Приобретено необходимое цифровое оборудование (в том числе смартфоны, компьютерная техника и портативные солнечные батареи для зарядки смартфонов), а также мебель для оснащения двух патрульных центров SMART в национальных заповедниках, а также для создания центра управления в Госкомэкологии.
Конечной целью SMART патрулей является защита уникальной популяции снежных барсов в Узбекистане в рамках более широкой работы ПРООН по обеспечению выживания этих исчезающих животных и поддержания экологической устойчивости горных экосистем страны.