O'zbekiston Respublikasi delegatsiyasining Tatariston Respublikasiga qurilish, transport, uy-joy-kommunal xo'jaligi va ko'kalamzorlashtirish masalalari bo'yicha va tajriba almashish maqsadida tashrif buyurdi.
15:41
9810
21 fevral kuni O'zbekiston Respublikasi delegatsiyasi qurilish, transport, uy-joy-kommunal xo'jaligi va ko'kalamzorlashtirish masalalari bo'yicha tajriba almashish va muhokama qilish uchun Kazan shahriga tashrif buyurdi.
Ushbu tashrif doirasida O'zbekiston Ekologiya qo'mitasi raisi Bahrom Qo'chqorov Tatariston Respublikasi Ekologiya va tabiiy resurslar vaziri Aleksandr Shadrikov bilan uchrashdi, Tatariston Respublikasining ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi tajribasi, shuningdek, Tatariston Respublikasi Ekologiya va tabiiy resurslar vazirligining faoliyati bilan tanishdi.
Tataristondagi hamkasblar Vazirlikning tarkibiy bo'linmalari, shuningdek, ko'chma ekologik laboratoriya, havo ifloslanishini kuzatish uchun avtomat stantsiyasi materiallari va texnik jihozlarini namoyish etdi. Davlat atrof-muhitni muhofaza qilish organlarini maxsus texnik vositalar bilan ta'minlashga alohida e'tibor qaratildi.
O'zbekiston Ekologiya qo'mitasining raisi Bahrom Qo'chqorov shuningdek, tahliliy nazorat bo'yicha markaziy ixtisoslashtirilgan inspektsiya faoliyati bilan tanishdi.
Uchrashuv chog'ida Tatariston Respublikasi Ekologiya va tabiiy resurslar vaziri Aleksandr Shadrikov samolyotga salbiy ta'sirni kamaytirish va xulosani hisob-kitob qilish bo'yicha o'z tajribasi bilan o'rtoqlashdi, Tatariston Respublikasida ekologik tadbirlarni moliyalashtirish, "Ekologiya" milliy loyihasini amalga oshirish haqida so'zlab berdi. O'zbekiston tomoniga amalga oshirilgan tekshiruvlar, ruxsatsiz chiqindi joylarini yoq qilish, amalga oshirilayotgan ekologik tadbirlar to'g'risida, monitoring natijalari va Tatariston Respublikasi Ekologik xaritasini yaratish tajribasi haqida ma'lumot berildi.
Tomonlar o'zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish, qo'shma loyihalarni amalga oshirish, tajriba almashish, mutaxassislar uchun amaliyotlarni tashkil etish va qo'shma ilmiy loyihalarni amalga oshirish masalalarini muhokama qildilar.
Shu kuni O'zbekiston Respublikasi Ekologiya qo'mitasining raisi Bahrom Qo'chqorov Tatariston Respublikasi Qurilish, arxitektura va uy-joy kommunal xizmati vaziri Irek Fayzullin bilan chiqindilarni boshqarish sohasidagi hamkorlik masalalarini muhokama qildi.

Рабочий визит делегации Республики Узбекистан в Татарстан с целью обсуждения и обмена опыта в области строительства, транспорта, жилищно-коммунального обслуживания и благоустройства.
15:41
9813
21 февраля делегация Республики Узбекистан посетила город Казань (Республики Татарстан) с целью обсуждения и обмена опытом в области строительства, транспорта, жилищно-коммунального обслуживания и благоустройства.
В рамках данного визита Председатель Госкомэкологии Республики Узбекистан Бахром Кучкаров встретился с Министром экологии и природных ресурсов Республики Татарстан Александром Шадриковым, ознакомился с опытом Республики Татарстан в сфере экологии, охраны окружающей среды и природопользования, а также с деятельностью Министерства экологии и природных ресурсов Республики Татарстан.
Коллегами из Татарстана было продемонстрировано материально-техническое оснащение Министерства, его структурных подразделений, а также передвижная экологическая лаборатория, автоматическая станция контроля загрязнения атмосферного воздуха. Особое внимание было уделено оснащению органов государственного экологического надзора специальными техническими средствами.
Председатель Госкомэкологии Республики Узбекистан Бахром Кучкаров также ознакомился с работой Центральной специализированной инспекции аналитического контроля.
В ходе встречи Министр экологии и природных ресурсов РТ Александр Шадриков поделился опытом работы в направлении снижения негативного воздействия на атмосферный воздух и применения сводных расчетов, рассказал о финансировании природоохранных мероприятий в Республике Татарстан, реализации Национального проекта «Экология». Узбекская сторона была проинформирована о проведенных проверках, местах несанкционированного размещения отходов, о реализуемых природоохранных мероприятиях, результатах мониторинга, об опыте по созданию Экологической карты Республики Татарстан.
Стороны также обсудили вопросы дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества, реализации совместных проектов, обмена опытом, организации стажировок специалистов, проведения совместных научно-исследовательских работ.
В тот же день Председатель Госкомэкологии Республики Узбекистан Бахром Кучкаров обсудил с Министром строительства, архитектуры и ЖКХ Республики Татарстан Иреком Файзуллиным вопросы сотрудничества в сфере обращения с отходами.