Davlat ekologiya qo‘mitasi rahbariyatining Italiyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi bilan uchrashuvi
18:02
6536
2020 yil 30 oktyabr kuni Davlat ekologiya qo‘mitasida Italiya Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va muxtor elchisi Agostino Pinna bilan videokonferentsiya orqali onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Onlayn uchrashuv davomida Italiyaga oliy darajadagi tashrifga tayyorgarlik doirasida atrof muhitni muhofaza qilish sohasidagi hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari, shuningdek, birgalikdagi tabiatni muhofaza qilish loyihalarini amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Agostino Pinna O‘zbekiston Respublikasi hamda Italiya o‘rtasida barcha sohalarda, ayniqsa atrof muhitni muhofaza qilish sohasida hamkorlikni mustahkamlash va kengaytirish bo‘yicha ishlarga tayyor ekanligini ma’lum qildi. Negaki bu soha nafaqat O‘zbekiston, balki Markaziy Osiyo mintaqasida yil sayin dolzarb ahamiyat kasb etib borayotganligini ta’kidladi.
O‘z navbatida Qo‘mita raisining birinchi o‘rinbosari N. Oblomuradov 2019 yil 24 yanvardagi Davlat ekologiya qo‘mitasi hamda Italiyaning atrof muhit, yer va dengiz vazirligi o‘rtasida iqlim o‘zgarishi, xatarlarni baholash, moslashish va yumshatish sohasida hamkorlik bo‘yicha o‘zaro anglashuv Memorandumini amalga oshirish bo‘yicha Ishchi guruhlar ishini ikki tomonlama qayta tiklash va faollashtirish zarurligini ta’kidlab o‘tdi.
Tomonlar atrof muhit ifloslanishi monitoringining avtomatlashtirilgan tizimi, iqlim o‘zgarishiga moslashish, bioxilma-xillikni saqlash, muhofaza etiladigan tabiiy hududlarni barqaror boshqarish, atmosfera havosini muhofaza qilish va chiqindilarni boshqarish, innovatsion texnologiyalarni joriy etish; qayta tiklanadigan energiya manbalari, energiyaning ekologik toza turlari sohalarida hamkorlikni amalga oshirish, shuningdek, Qo‘mita huzuridagi Atrof muhit va tabiatni muhofaza qilish texnologiyalari ilmiy tadqiqot instituti hamda Italiya OO‘Yu, ayniqsa Venetsiya Universiteti bilan hamkorlikni o‘rnatishga kelishib oldilar.
Shuningdek, Tomonlar O‘zbekistonda atrof muhitni muhofaza qilish, ayniqsa Orol tanazzuli salbiy oqibatlarini kamaytirish muhimligini hisobga olgan holda Orolbo‘yi mintaqasida  samarali loyihalarni amalga oshirish muhimligini ta’kidladilar.

![](/uploads/2020-10-30_1746main.jpg)
30 октября 2020 года состоялась встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Италии в Республике Узбекистан Агостино Пинна посредством видеоконференцсвязи.
В ходе онлайн встречи стороны обсудили перспективные направления сотрудничества в области охраны окружающей среды в рамках подготовки к предстоящему визиту на высшем уровне в Италию, а также провели переговоры о реализации совместных природоохранных проектов.
Агостино Пинна сообщил о готовности к работе по укреплению и расширению сотрудничества между Республикой Узбекистан и Италией во всех областях, особенно в области охраны окружающей среды, так как данная область приобретает всё более актуальный характер не только в Узбекистане, но и в Центрально азиатском регионе в целом.
В свою очередь, Первым заместителем председателя Госкомэкологии Республики Узбекистан Н.Обломурадовым отмечена необходимость возобновления и активизации двустороннего взаимодействия Рабочей Группы по реализации Меморандума о взаимопонимании по сотрудничеству в области уязвимости изменения климата, оценки риска, адаптации и митигации который был подписан между Государственным комитетом по экологии и охране окружающей среды Республики Узбекистан и Министерством окружающей среды, земель и моря Италии 24 января 2019 года.
Стороны договорились об осуществлении сотрудничества в области автоматизированной системы мониторинга загрязнения окружающей среды, по адаптации к изменению климата, сохранению биоразнообразия, устойчивому управлению охраняемых природных территорий, загрязнению атмосферного воздуха и управлению отходами, по внедрению инновационных технологий, в сферах возобновляемых источников энергии, экологически чистых видов энергии, а также установить сотрудничество между Научно-исследовательским институтом окружающей среды и природоохранных технологий при Госкомэкологии и итальянскими институтами и ВУЗами особенно с Университетом Венеции.
Стороны отметили важность реализации проектов в области охраны окружающей среды в Узбекистане особенно в регионе Приаралья, учитывая важность снижения негативных последствий Аральской катастрофы.