Daraxt kesilishi bo‘yicha moratoriyning buzilish holatlari
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 30 oktyabrdagi farmoni bilan davlat o‘rmon fondiga kirmaydigan daraxtlar va butalar qimmatbaho navlarining kesilishiga moratoriy joriy etilganligiga hamda Davlat ekologiya qo‘mitasi tegishli bo‘linmalarining  targ‘ibot-profilaktika tadbirlariga  qaramasdan xali-xanuz noqonuniy daraxt kesilish holatlari kuzatilmoqda.
2019 yilning 23 dekabr kuni Toshkent shahar ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish boshqarmasi ishonch telefoni orqali (71 277-75-43) Uchtepa tumanida (13-mavze 5,6,7,8-uylar oralig‘ida) kesilayotgan daraxtlar bo‘yicha murojaat kelib tushdi.
Davlat ekologiya qo‘mitasi raisi Baxrom Qo‘chqorov, rais o‘rinbosari O‘ktam O‘taev, Bioxilma-xillik va muhofaza etiladigan tabiiy hududlar bosh boshqarmasi mutaxassislari hamda shahar ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish boshqarmasi inspektorlari voqea joyiga  holatni o‘rganish uchun chiqdilar.
O‘rganish davomida bayon etilgan manzilda daraxtlarning zarang3 dona, 1 dona tut hamda 1 dona shumtol noqonuniy ravishda, ya’ni tegishli ruxsatnomasiz kesilganligi aniqlandi.
Bu bilan O‘zbekiston Respublikasining «O‘simlik dunyosini muhofaza qilish va undan foydalanish to‘g‘risida»gi (yangi tahriri) 37-moddasi va Vazirlar Mahkamasining 2019 yil 17 yanvardagi 43-son qarorining talablari qo‘pol ravishda buzilib, yetkazilgan zarar miqdori 98 120 000 so‘mni tashkil etdi.
Ushbu holatda jinoyat alomatlarining borligi sababli mazkur huquqbuzarlik yuzasidan materiallar to‘planib, huquqni muhofaza qilish organlariga taqdim etiladi.
Huddi shu kuni – 23 dekabr kuni Toshkent shahar ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish boshqarmasiga Shayxontohur tumani Labzak ko‘chasi 31-uy oldida kesilayotgan daraxtlar bo‘yicha kelib tushgan murojaatga asosan boshqarma inspektorlari tomonidan holat joyiga chiqib o‘rganildi.
O‘rganish davomida ushbu manzilda 6 dona safora, 2 dona chinor daraxtlarining o‘sishdan to‘xtaydigan darajada kesilganligi aniqlandi.
Mazkur holatda yuqorida ko‘rsatib o‘tilgan me’yoriy-huquqiy hujjatlar talablari qo‘pol ravishda buzilib, o‘simlik dunyosiga yetkazilgan zarar miqdori 51 401 500 so‘mni tashkil etdi. Materiallar ma’muriy ishlar bo‘yicha sudga topshirish uchun tayyorlanmoqda.
Davlat ekologiya qo‘mitasi faol hamkorlik hamda atrof-muhitga g‘amxo‘rlik uchun befarq bo‘lmagan fuqarolarga minnatdorchilik bildiradi.
Shu o‘rinda agar siz daraxt kesilayotgan yoki tabiatni muhofaza qilish qonunchiligi bo‘yicha boshqa huquqbuzarliklarining guvohi bo‘lsangiz Davlat ekologiya qo‘mitasining quyidagi raqamlariga –  (+998) 71 236-26-66, (+998) 71 207-11-07, va (+998) 71 207-07-70 (ichki 5012#, 1107#) qo‘ng‘iroq qilishingiz mumkinligini yana bir bor eslatib o‘tamiz.

Грубые нарушения моратория на вырубку деревьев
Несмотря на мораторий на вырубку ценных пород деревьев, введенный указом Президента от 30 октября 2019 года, и разъяснительную работу подразделений Госкомэкологии на местах по-прежнему наблюдаются случаи незаконной вырубки деревьев.
23 декабря 2019 года на телефон доверия Ташкентского городского управления по экологии и охране окружающей среды (71 277-75-43) поступило обращение, касающееся рубки деревьев в Учтепинском районе (13 квартал, между домами № 5, 6, 7 и 8).
Председатель Госкомэкологии Бахром Кучкаров, заместитель председателя Уктам Утаев, специалисты Главного управления биоразнообразия и охраняемых природных территорий, инспекторы городского управления выехали на место для изучения данной ситуации. В ходе изучения установлено, что в результате незаконных действий вырублено три клена ясенелистного, один ясень, одна шелковица (тутовник).
Таким образом, зафиксировано грубое нарушение моратория. В соответствии со статьей 37 Закона Республики Узбекистан «Об охране и использовании растительного мира» (в новой редакции) и постановлением Кабинета Министров №43 от 17 января 2019 года установлен общий ущерб, нанесенный растительному миру в размере 98 млн 120 тыс. сумов.
Учитывая, что имеются признаки преступления, материалы по данному правонарушению подготовлены для передачи в правоохранительные органы.
В этот же день, 23 декабря, на телефон доверия Ташкентского городского управления по экологии и охране окружающей среды поступило еще одно обращение – о рубке деревьев в Шайхантахурском районе по улице Лабзак, перед домом 31.
По итогам изучения ситуации установлено, что в результате незаконных действий вырублено до степени прекращения роста 6 софор и 2 чинары.
В этом случае также зафиксировано грубое нарушение вышеназванных документов. Общий ущерб, нанесенный растительному миру, составил 51 млн 401,5 тыс. сумов. Материалы готовятся для передачи в суд по административным делам.
Госкомэкологии выражает благодарность небезразличным гражданам за активное сотрудничество и заботу об окружающей среде.
И еще раз напоминаем: если вы стали свидетелем рубки деревьев или других нарушений природоохранного законодательства, незамедлительно звоните по телефонам доверия Госкомэкологии Республики Узбекистан: (+998) 71 2362666,  (+998) 71 207-11-07, а так же (+998) 71 207-07-70 (внут. 5012#, 1107#).