26-27 noyabr kunlari ijtimoiy tarmoqlarda, xususan «Instagram»da «gafurovskiy.95» nomi ostidagi foydalanuvchi tomonidan 1 bosh tulki, 1 bosh quyon, 3 bosh qo‘ng‘ir kaptar hamda O‘zbekiston Respublikasi va xalqaro «Qizil kitob»ga kiritilgan 1 bosh vishildoq oqqushni (lebed shipun − Cygnus olor) ushlab turgan holdagi fotosurati keng tarqalib ketdi.
Mazkur holat O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi tomonidan nazoratga olingan.
Vazirlar Mahkamasining «Biologik resurslardan foydalanishni tartibga solish va tabiatdan foydalanish sohasida ruhsat berish tartib-taomillaridan o‘tish tartibi to‘g‘risida»gi 2014 yil 20 oktyabrdagi 290-son qarori asosan yuqorida bayon etilgan hayvonlarning noqonuniy ovlanishi natijasida hayvonot dunyosiga 12 822 500 so‘m (o‘n  ikki million sakkiz yigirma ikki ming besh yuz) miqdorda zarar yetkazilganligi aniqlandi.
To‘plangan barcha materillar, shu jumladan fotosur’atlar huquqbuzarlikni sodir etgan fuqaroning shaxsini aniqlash hamda ularga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligida belgilangan tartibda chora ko‘rish uchun O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligiga, O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasiga taqdim etildi.

Информация, касающаяся снимка с изображением лебедя-шипуна в Instagram
26-27 ноября этого года в социальных сетях, в частности, в Instagram пользователем «gafurovskiy.95» опубликована фотография, на которой изображен молодой человек, держащий в руках лису и лебедя-шипуна (лат. Cygnus olor), а рядом с ним на земле лежат три голубя и кролик. Судя по фотографии, все животные и птицы убиты. Надо отметить, что лебедь-шипун занесен как в Красную книгу Узбекистана, так и Международную Красную книгу.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Узбекистана от 20 октября 2014 года №290 «Об урегулировании использования биологических ресурсов и о порядке прохождения разрешительных процедур в сфере природопользования» общий ущерб, нанесенный животному миру, составил 12 млн 822 тыс. 500 сумов.
Вся имеющаяся информация, в том числе, опубликованная в соцсети фотография, отправлена в Министерство внутренних дел и Генеральную прокуратуру для установления личности человека, изображенного на снимке и принятия соответствующих мер в установленном законодательством порядке.
Данный случай взят под контроль Госкомэкологии Республики Узбекистан. Вся последующая информация будет опубликована на официальном сайте комитета.